Blog

Walentynki z „Twoim Simonem”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Możemy się założyć, że nadchodzące Walentynki wywołują u Twoich uczniów dwie reakcje: podekscytowanie i wypieki na policzkach albo przewracanie oczami z irytacji. Miłość to wszak trudna sprawa, szczególnie w okresie dojrzewania.

Możemy się założyć, że nadchodzące Walentynki wywołują u Twoich uczniów dwie reakcje: podekscytowanie i wypieki na policzkach albo przewracanie oczami z irytacji. Miłość to wszak trudna sprawa, szczególnie w okresie dojrzewania.

Walentynki mogą być jednak też świetną przesłanką do dyskusji o miłości – również tej nieoczywistej, zakazanej, może i poddawanej społecznemu ostracyzmowi… O miłości w kolorach tęczy.

A dyskusję najlepiej oprzeć na dobrym filmie! W tym kontekście szczególnie polecamy obraz “Twój Simon” Grega Berlantiego z roku 2018, wypełniony młodymi gwiazdami doskonale znanymi uczniom z ukochanych filmów i seriali.

Kadr z filmu Twój Simon, reż. Greg Berlanti, USA 2018

Świeży, pełny energii i budzących natychmiastową sympatię bohaterów film to historia Simona – ucznia amerykańskiego liceum, który zaczyna się dopiero oswajać z myślą o swojej homoseksualnej orientacji. Jak powiedzieć o niej innym? Czy przyjaciele zaakceptują jego „nową twarz”? Czy pozornie otwarci i liberalni rodzice na pewno nie zmienią stosunku do syna?

Tajemnica Simona ujrzy światło dzienne w nieoczekiwany i niekomfortowy dla niego sposób, a widzom da okazję do refleksji.

Rzeczywiście coming out Simona – szczególnie w perspektywie doświadczeń ogromnej części polskiej młodzieży – przebiega w raczej gładki, wyidealizowany sposób. Poczucie bezpieczeństwa, które budzi w widzu, może jednak ośmielać do odważniejszego mówienia o swojej tożsamości i pomagać w schwytaniu kropli nadziei, że „wyjście z szafy” może dać spokój i wytchnienie. Z kolei dla uczniów, którzy stają się świadkami ujawnienia się swoich przyjaciół może być wskazówką, jak z delikatnością i empatią odpowiedzieć na nową sytuację.

Zaintrygowany? 
“Twój Simon” to doskonały materiał do pracy nad niełatwymi zagadnieniami edukacyjnymi:

  • Stereotypy jako problem społeczny. Jak wpływają na nasze myślenie?
  • Kompleksy i tajemnice. Moja samoocena wobec presji środowiska.
  • Odkrywanie własnej seksualności – o czym muszę wiedzieć, wchodząc
    w dorosłość?
  • Prawo do prywatności w dobie Internetu. Kiedy naruszamy czyjeś dobro?
  • Mój światopogląd a zjawisko homofobii. Na jakich wartościach opieram własne sądy?

Na podstronie filmu w naszym katalogu znajdziesz autorski scenariusz lekcji, film edukacyjny i wskazówki, gdzie w legalny sposób można zobaczyć film Grega Berlantiego.

Karolina Kulig

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)