Blog

Walentynki z „Twoim Simonem”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Możemy się założyć, że nadchodzące Walentynki wywołują u Twoich uczniów dwie reakcje: podekscytowanie i wypieki na policzkach albo przewracanie oczami z irytacji. Miłość to wszak trudna sprawa, szczególnie w okresie dojrzewania.

Możemy się założyć, że nadchodzące Walentynki wywołują u Twoich uczniów dwie reakcje: podekscytowanie i wypieki na policzkach albo przewracanie oczami z irytacji. Miłość to wszak trudna sprawa, szczególnie w okresie dojrzewania.

Walentynki mogą być jednak też świetną przesłanką do dyskusji o miłości – również tej nieoczywistej, zakazanej, może i poddawanej społecznemu ostracyzmowi… O miłości w kolorach tęczy.

A dyskusję najlepiej oprzeć na dobrym filmie! W tym kontekście szczególnie polecamy obraz “Twój Simon” Grega Berlantiego z roku 2018, wypełniony młodymi gwiazdami doskonale znanymi uczniom z ukochanych filmów i seriali.

Kadr z filmu Twój Simon, reż. Greg Berlanti, USA 2018

Świeży, pełny energii i budzących natychmiastową sympatię bohaterów film to historia Simona – ucznia amerykańskiego liceum, który zaczyna się dopiero oswajać z myślą o swojej homoseksualnej orientacji. Jak powiedzieć o niej innym? Czy przyjaciele zaakceptują jego „nową twarz”? Czy pozornie otwarci i liberalni rodzice na pewno nie zmienią stosunku do syna?

Tajemnica Simona ujrzy światło dzienne w nieoczekiwany i niekomfortowy dla niego sposób, a widzom da okazję do refleksji.

Rzeczywiście coming out Simona – szczególnie w perspektywie doświadczeń ogromnej części polskiej młodzieży – przebiega w raczej gładki, wyidealizowany sposób. Poczucie bezpieczeństwa, które budzi w widzu, może jednak ośmielać do odważniejszego mówienia o swojej tożsamości i pomagać w schwytaniu kropli nadziei, że „wyjście z szafy” może dać spokój i wytchnienie. Z kolei dla uczniów, którzy stają się świadkami ujawnienia się swoich przyjaciół może być wskazówką, jak z delikatnością i empatią odpowiedzieć na nową sytuację.

Zaintrygowany? 
“Twój Simon” to doskonały materiał do pracy nad niełatwymi zagadnieniami edukacyjnymi:

  • Stereotypy jako problem społeczny. Jak wpływają na nasze myślenie?
  • Kompleksy i tajemnice. Moja samoocena wobec presji środowiska.
  • Odkrywanie własnej seksualności – o czym muszę wiedzieć, wchodząc
    w dorosłość?
  • Prawo do prywatności w dobie Internetu. Kiedy naruszamy czyjeś dobro?
  • Mój światopogląd a zjawisko homofobii. Na jakich wartościach opieram własne sądy?

Na podstronie filmu w naszym katalogu znajdziesz autorski scenariusz lekcji, film edukacyjny i wskazówki, gdzie w legalny sposób można zobaczyć film Grega Berlantiego.

Karolina Kulig

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).