Walentynki z „Twoim Simonem”
Dowiedz się jak zamówić seansGrupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Możemy się założyć, że nadchodzące Walentynki wywołują u Twoich uczniów dwie reakcje: podekscytowanie i wypieki na policzkach albo przewracanie oczami z irytacji. Miłość to wszak trudna sprawa, szczególnie w okresie dojrzewania.
Możemy się założyć, że nadchodzące Walentynki wywołują u Twoich uczniów dwie reakcje: podekscytowanie i wypieki na policzkach albo przewracanie oczami z irytacji. Miłość to wszak trudna sprawa, szczególnie w okresie dojrzewania.
Walentynki mogą być jednak też świetną przesłanką do dyskusji o miłości – również tej nieoczywistej, zakazanej, może i poddawanej społecznemu ostracyzmowi… O miłości w kolorach tęczy.
A dyskusję najlepiej oprzeć na dobrym filmie! W tym kontekście szczególnie polecamy obraz “Twój Simon” Grega Berlantiego z roku 2018, wypełniony młodymi gwiazdami doskonale znanymi uczniom z ukochanych filmów i seriali.
Świeży, pełny energii i budzących natychmiastową sympatię bohaterów film to historia Simona – ucznia amerykańskiego liceum, który zaczyna się dopiero oswajać z myślą o swojej homoseksualnej orientacji. Jak powiedzieć o niej innym? Czy przyjaciele zaakceptują jego „nową twarz”? Czy pozornie otwarci i liberalni rodzice na pewno nie zmienią stosunku do syna?
Tajemnica Simona ujrzy światło dzienne w nieoczekiwany i niekomfortowy dla niego sposób, a widzom da okazję do refleksji.
Rzeczywiście coming out Simona – szczególnie w perspektywie doświadczeń ogromnej części polskiej młodzieży – przebiega w raczej gładki, wyidealizowany sposób. Poczucie bezpieczeństwa, które budzi w widzu, może jednak ośmielać do odważniejszego mówienia o swojej tożsamości i pomagać w schwytaniu kropli nadziei, że „wyjście z szafy” może dać spokój i wytchnienie. Z kolei dla uczniów, którzy stają się świadkami ujawnienia się swoich przyjaciół może być wskazówką, jak z delikatnością i empatią odpowiedzieć na nową sytuację.
Zaintrygowany?
“Twój Simon” to doskonały materiał do pracy nad niełatwymi zagadnieniami edukacyjnymi:
- Stereotypy jako problem społeczny. Jak wpływają na nasze myślenie?
- Kompleksy i tajemnice. Moja samoocena wobec presji środowiska.
- Odkrywanie własnej seksualności – o czym muszę wiedzieć, wchodząc
w dorosłość? - Prawo do prywatności w dobie Internetu. Kiedy naruszamy czyjeś dobro?
- Mój światopogląd a zjawisko homofobii. Na jakich wartościach opieram własne sądy?
Na podstronie filmu w naszym katalogu znajdziesz autorski scenariusz lekcji, film edukacyjny i wskazówki, gdzie w legalny sposób można zobaczyć film Grega Berlantiego.
Karolina Kulig