Blog

„W głowie się nie mieści 2”

Dowiedz się jak zamówić seans

Zrozumieć dojrzewanie

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W głowie się nie mieści, ile pożytku płynie z tej historii. W głowie się nie mieści, jak zabawny i mądry to film. I… w głowie się mieści, ile jednak musi zmieścić się w głowie nastolatki!

Animacja – tak jak pierwsza część filmu – w obrazowy sposób przedstawia skomplikowane mechanizmy działania ludzkiego mózgu. Tym razem akcent pada na (nowe) emocje, przekonania i samooceny. Film jednocześnie objaśnia świat naszych reakcji i motywy poszczególnych zachowań (uświadamia, że emocje odpowiadają za wspomnienia, a ważne wspomnienia kształtują przekonania) i zgrabnie metaforyzuje trudne zagadnienia – takie jak mechanizmy wyparcia czy przyczyny powstawania lęków.

Bogactwo treści popularnonaukowych to jednak nie wszystko, co mieści się w „Głowie się nie mieści”. Mamy tu do czynienia z dynamiczną, pełną zwrotów akcji historią, w której widz z wypiekami na twarzy śledzi zarówno walkę uosobionych Emocji o ocalenie Riley, jak i przygody samej dziewczynki, budującej nowe relacje rówieśnikami. Z tego powodu animacja sprawdzi się jako propozycja dla dzieci ze szkół podstawowych (już od pierwszej klasy), dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych. W zależności od świadomości i dojrzałości widzów, „W głowie się nie mieści” można bowiem potraktować jako porywający film przygodowy, analizę procesów odpowiadających za nasze postawy i minitraktat o zmianach okresu dojrzewaniu.

Zobacz zwiastun filmu „W głowie się nie mieści 2”

O czym jest film „W głowie się nie mieści 2”?

Za sterami panelu emocjonalnych reakcji stoją niezastąpione Emocje z pierwszej odsłony animacji: Radość, Smutek, Strach, Gniew i Odraza. Prym – znów – wiedzie Radość. Dba ona o pogodę ducha dziewczynki, łagodzi impulsywne reakcje Gniewu i Strachu, opiekuje się Smutkiem, niekiedy negocjuje z Odrazą. Dzięki temu w głowie Riley panuje porządek – dobre wspomnienia stają się podstawą do powstawania sądów i przekonań na własny temat. Złe wspomnienia, za pomocą sprytnego urządzenia, Radość wyrzuca do „tyłu głowy”, uznając, że są niepotrzebne. Dzięki temu Riley może wierzyć w to, że jest dobrą przyjaciółką i że podejmuje właściwe decyzje. Wspierana przez rodziców, odnosi sukcesy, które utwierdzają ją w przekonaniu, że w jej życiu wszystko jak najlepiej się układa. Ten niezachwiany, dziecięcy optymizm zostanie jednak poddany próbie. Riley wyjedzie na kilkudniowy obóz sportowy, gdzie będzie musiała odnaleźć się w nowym towarzystwie i zdecydować, czy utrzymać dawne przyjaźnie. W tym samym czasie w jej głowie pojawią się nowi goście – Obawa, Nuda, Wstyd i Zazdrość. Czy w tej sytuacji Radość utrzyma swoją dominację? Co spotka Riley, kiedy o jej zachowaniem zacznie sterować Obawa?

Kadr z filmu „W głowie się nie mieści 2”, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Disney.

Jak mówić o tym, co mieści się w głowie?

Filmowa opowieść dostarczy ważnych narzędzi do rozmowy o emocjach i pozwoli zbudować obrazowe punkty odniesienia dla abstrakcyjnych pojęć (strumień świadomości, wyspy osobowości, burza mózgów). Wskaże też związki między poszczególnymi elementami i zasadami działania mózgu. Uświadomi, że każda emocja jest ważna i może pomóc w budowaniu relacji międzyludzkich, ale też dominacja każdej może okazać się niebezpieczna. Odwołując się do losów Riley i stanów emocjonalnych stojących za jej reakcjami, młodsi (i starsi) widzowie zrozumieją własne motywacje. Mają też szansę odnieść się do nich z większą wyrozumiałością, akceptując swoje uczucia jako naturalną część ludzkiego doświadczenia. Dzięki temu będą lepiej przygotowani do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i budowania zdrowych relacji z innymi.

Obraz dojrzewania

Alarm „Dojrzewanie”, który budzi Emocje w nocy, początkowo wydaje się przedwczesny, możliwy do zignorowania. Radość, przodująca w ochronie Riley przed konfrontacją z trudnymi doświadczeniami, chce zaprzeczyć konieczności zmierzenia się z nowymi wyzwaniami. Tym razem jednak unikanie problemów nic nie da. Oto w centrum dowodzenia umysły Riley pojawiają się zupełnie nowe Emocje, które od razu zaprowadzają własne porządki. Radość, Smutek, Strach, Odraza i Gniew są już niewystarczające – dominująca w towarzystwie Obawa decyduje się wyrzucić je z centrum dowodzenia. Od teraz zachowanie Riley będzie zależało przede wszystkim od lęku – przed oceną, przed odrzuceniem, przed kompromitacją. Okaże się, że troska o to, by odnaleźć się w nowej grupie rówieśniczej będzie wymagała od bohaterki gruntownej zmiany przekonań. Pogodzenia się z tym, że nie zawsze postępuje słusznie i zweryfikowania systemu wartości. Trzęsienie ziemi w głowie Riley i związany z nim kryzys jej samooceny i relacji z bliskimi będą jednak niezwykle istotne. Pobudzą dziewczynkę do głębszej, bardziej wnikliwej autorefleksji, pomogą jej podejmować świadome decyzje.

Kadr z filmu „W głowie się nie mieści 2”, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Disney.

Lista problemów poruszonych w animacji jest tak długa, że warto podsumować ją w podpunktach.

Jakie tematy możecie podjąć po seansie?

Mechanizmy działania ludzkiego mózgu,

Zmiany zachowania spowodowane dojrzewaniem,

Wartość dorastania jako etapu weryfikacji przekonań na własny temat,

Znaczenie i funkcja różnych emocji w naszym życiu,

Prawo do popełniania błędów,

Ważna rola trudnych i smutnych wspomnień,

Budowanie samooceny,

Znaczenie akceptacji rówieśników,

Wierność własnym przekonaniom,

Waga słów: jesteś wystarczająca/-y.

„W głowie się nie mieści 2” to znakomita propozycja na ostatni przed wakacjami (albo pierwszy po wakacjach) seans, który nie tylko dostarczy rozrywki, ale także stanie się pretekstem do głębokich i wartościowych rozmów o emocjach, dorastaniu i budowaniu samoświadomości.

Na film zapraszamy do kin od 12 czerwca!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)