Blog

top 5 filmów na wakacje

TOP 5 FILMÓW NA WAKACJE DLA MŁODEGO WIDZA

Dowiedz się jak zamówić seans

Jakie tytuły polecamy na lato?

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Na co warto pójść do kina – z dzieckiem, z najbliższymi, z grupą – tego lata? Wybieramy najlepsze pozycje z wakacyjnego repertuaru kinowego. Poniżej kilka różnorodnych propozycji. Zarówno dla tych, którzy chcą pójść do kina, aby spędzić wspólnie czas z bliskim, jak i dla tych, którzy chcą iść na film w poszukiwaniu mądrej rozrywki, refleksji lub wzruszenia.

W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI 2

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli – pozycja obowiązkowa! Druga część Disney’owskiego hitu nie tylko podejmuje ważny temat dorastania i związanego z nim uczenia się siebie, własnych emocji i radzenia sobie z nimi, ale też porywa wartką akcją. Główna bohaterka animacji wkracza w dorosłość, podobnie jak widzowie pierwszej części „W głowie się nie mieści”, a jej losy (i tego, co siedzi jej w głowie) to trafny obraz kształtowania się tożsamości, budowania poczucia akceptacji i bogacenia się kolejnymi doświadczeniami…

Kadr z filmu „W głowie się nie mieści 2”, reż. Kelsey Mann, USA 2024, dystrybucja: Disney

Nowe emocje, które pojawiają się w centrum dowodzenia umysłu 13-letniej Riley (obawa, zazdrość, nuda) to dobrze znane rodzicom nastolatków stany, a także impulsy do rozwoju. Tak jak w przypadku pierwszej części, wartością animacji jest nie tylko widowiskowa, dynamiczna akcja, ale też stawianie fundamentalnych (również w dorosłym życiu) pytań o kształtowanie się osobowości i samopoznanie. Jak odpuszczać? Jak znaleźć swoją odrębność? Jak zaakceptować siebie – z tym, co w nas najtrudniejsze? Co my dorośli możemy zrobić, żeby „utulać” emocje nastolatków a czego się wystrzegać? Jak wspierać ich z głową?

„W głowie się nie mieści 2” to mądra rozrywka, którą polecam całym sercem widzom w każdym wieku.

Jeśli nie poznaliście jeszcze dalszych losów Riley, najwyższa pora to zmienić!

BYŁ SOBIE KOT

Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Nie Beckett – główny bohater najnowszej animacji, leniwy domator i zakochany w właścicielce zazdrośnik. „Był sobie kot” to idealna propozycja dla fanów „Garfielda” czy „Sekretów zwierzaków domowych”, ale również pozycja, która poza uniwersalnym humorem skrywa głębokie treści. Tłusty kocur o dziewięciu wcieleniach rozczuli widza w każdym wieku, rozdzielony z ukochaną opiekunką będzie jej szukał w każdym kolejnym życiu, nigdy o niej nie zapominając, pragnąc jej pomóc i być razem z nią.

Kadr z filmu „Był sobie kot”, reż. Christopher Jenkins, Wielka Brytania 2024, dystrybucja: Monolith Films

Wszyscy, którzy mają w domu ukochanego pupila wyjdą z seansu poruszeni. Animacja to potwierdzenie czystej zwierzęcej miłości do człowieka, przywiązania i zależności, które czynią właścicieli odpowiedzialnymi za swoje pociechy. Sprawdzi się jako seans dla tych, którzy myślą o adopcji zwierzaka i przekona ich, że bez cienia wątpliwości – warto!

To niezwykle niepozorne kino, które wzruszy i rozbawi małego i dużego widza, a także pozostawi ich z ważnymi pytaniami o przyjaźń, relacje, możliwość zmiany.

Film „Był sobie kot” od 16 lipca na ekranach kin.

ŁOWCY PRZYGÓD

„Łowcy przygód” to wciągająca animacja o odrębności, znaczeniu przyjaźni, walce o swoje miejsce na ziemi. Fabuła zbudowana na przełomowym dziele Cervantesa, w współczesny sposób ukazuje dalszy ciąg opowieści o Don Kichocie.

Kadr z filmu „Łowcy przygód”, reż. Gonzalo Gutierrez, Argentyna, Niemcy 2024, dystrybucja: Monolith Films

11-letni spadkobierca legendarnej postaci, podobnie jak jego przodek, posiada niezwykłą wyobraźnię i odwagę. W obliczu niebezpieczeństwa wyrusza na misję w celu ocalenia ukochanej rodzinnej La Manchy. Oprócz wartkiej akcji, film to refleksja nad ekologią, ingerencją człowieka w naturę i trwałością znanych nam miejsc. Nie wszystkie te wątki będą czytelne dla młodszego widza (polecamy ten film dzieciom od 10. roku życia), ale „Łowcy przygód” postawią przed nimi ważne pytania. Jak być lojalnym przyjacielem? Jak radzić sobie z lękiem i strachem? Dlaczego warto się nie poddawać?

Animacja w kinach od 16 sierpnia.

NIEROZŁĄCZNI

„Nierozłączni” to niezwykle ciepła animacja o sile więzi z innymi, ale też odwadze do bycia sobą i samoakceptacji. Głównym bohaterem filmu jest Don – kukiełka o wielkiej wyobraźni, która postanawia opuścić stary teatr w nowojorskim Central Parku, by odkrywać świat i przeżyć wielką przygodę. Jak zmieni się życie Dona, kiedy na swojej drodze spotka DJa Piesia Psa – aspirującego rapera? I czy przyjaźń bohaterów przetrwa mimo licznych wyzwań, którym będą musieli stawić czoła?

Kadr z filmu „Nierozłączni”, reż. Jeremy Degruson, Francja 2023, dystrybucja: M2 Films

Perypetie z pozoru niedopasowanych bohaterów udowodnią, że warto być otwartym na relacje, a wsparcie lojalnego kompana jest bezcenne. Dlaczego powinniśmy dbać o przyjaźń i kumpelstwo? Jak znaleźć swoje miejsce w grupie, pozostając sobą? Losy głównych postaci filmu w humorystyczny i przystępny dla dzieci sposób zobrazują jak ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy troską o siebie i własne interesy a umiejętnością zrozumienia swoich błędów i przepraszania za nie. Udowodnią przy tym, że nigdy nie powinniśmy rezygnować z naszych marzeń, bo to wytrwałość (i wsparcie najbliższych) umożliwiają ich realizację.

Polecamy „Nierozłącznych” na zakończenie wakacji widzom już od 6. roku życia. W kinach od 28 sierpnia.

HUMANITARNA WAMPIRZYCA POSZUKUJE OSÓB CHCĄCYCH POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO

A co polecamy starszym widzom? Mit wampiryczny w nastoletnim wydaniu? Czarna komedia o nastoletniej miłości? Film o tak dziwnie długim tytule w kreatywny, świeży sposób wykorzystuje wampiryzm do budowania historii głównej bohaterki i metafory dorastania. Sasha to wampirzyca o pacyfistycznym usposobieniu, zbuntowana przeciwko rodzicom i zasadom wampirycznego życia. Akcja zawiązuje się, gdy ratuje od samobójstwa Paula, a jej pragnienie krwi uzupełnia jego pragnienie śmierci.

Kadr z filmu „Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo”, reż. Ariane Louis-Seize, Kanada 2023, dystrybucja: Aurora Films

Dynamika filmu rozwija się razem z relacją dwójki zagubionych autsajderów. Terapia, samotność, wampiryzm – części składowe  filmu „Humanitarna…”  sprawiają, że to dobre kino dla młodego widza. Humorystyczno-depresyjna konwencja oraz miks stylu gotyckiego i emo kwalifikują to kino jako idealne dla Generacji Z. Jego fabuła uchwytuje samotność, zagubienie, poszukiwanie tożsamości właściwe nastolatkom.

Mroczne, dobre kino coming of age, otwarte na różne interpretacje? Trudno o lepszą propozycję na początek wakacji.

Na tę oryginalną, inteligentną pozycję  zapraszamy do kin studyjnych od 5 lipca.

Chcecie poznać więcej propozycji dla młodych widzów? Śledźcie naszego bloga! Już wkrótce więcej treści o premierowych tytułach.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)