Blog

„Szkoła magicznych zwierząt”. Dydaktyczne zalety seansu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Szukasz ciekawej filmowej propozycji dla klas 1-3 i 4-6? Polecamy „Szkołę magicznych zwierząt”! Pełna fantazji opowieść czerpiąca z konwencji musicalu ma szansę skraść serca Twoich podopiecznych. Seans będzie przy okazji ciekawym punktem wyjścia do przeprowadzenia zajęć. Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka z nich!

Szukasz ciekawej filmowej propozycji dla klas 1-3 i 4-6? Polecamy „Szkołę magicznych zwierząt”! Pełna fantazji opowieść czerpiąca z konwencji musicalu ma szansę skraść serca Twoich podopiecznych. Seans będzie przy okazji ciekawym punktem wyjścia do przeprowadzenia zajęć. Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka z nich!

https://www.youtube.com/watch?v=Zd30W69z8mg

„Szkoła magicznych zwierząt” to adaptacja pierwszego tom popularnego cyklu autorstwa Margit Auer. Bohaterką filmu jest Ida – uczennica, która próbuje zaadaptować się w nowej szkole. Wkrótce zaprzyjaźnia się z klasowym outsiderem, Bennim. Razem uczęszczają na zajęcia ekscentrycznej panny Cornfield. Pewnego dnia nauczycielka przedstawia im poszukiwacza magicznych zwierząt… To zaledwie wstęp do opowieści o pięknej przyjaźni pomiędzy młodymi bohaterami a pupilami o niezwykłych zdolnościach, a także punkt wyjścia do kryminalnej intrygi, którą Ida i Benni będą próbowali rozwikłać wspólnymi siłami. W naszym artykule znajdziesz kilka tematów wartych rozwinięcia w dyskusji po seansie.

Ciekawostki na temat (nie tylko magicznych!) zwierząt

Seans filmu „Szkoła magicznych zwierząt” może być intrygującym wstępem do rozmowy na temat czworonogów i ich zwyczajów. Film ma szansę rozbudzić w młodych widzach fascynację światem fauny. Będzie także ciekawym punktem wyjścia do rozmowy na temat odpowiedzialności związanej z opieką nad zwierzęcym pupilem. Po projekcji możesz przeprowadzić niebanalne zajęcia na wspomniane tematy. Skorzystaj w tym celu z darmowego scenariusza lekcji od dystrybutora filmu – kliknij TUTAJ, by go pobrać.

Jak radzić sobie z życiową zmianą?

To kolejne pytanie, z którymi będą mogli zmierzyć się młodzi widzowie w trakcie seansu. Główna bohaterka filmu zmienia szkołę i miejsce zamieszkania. Zaadaptowanie się w nowym miejscu i znalezienie przyjaciół to tylko niektóre z wyzwań, jakim będzie musiała stawić czoła. W jaki sposób Idze uda się oswoić lęk przed nieznanym? Projekcja filmu będzie wartościową bazą do rozmowy z uczniami na temat niełatwych życiowych zmian i tego, jak sobie z nimi radzić.

O (niełatwych) relacjach rówieśniczych

W toku rozwoju akcji Ida przekona się, że relacje z rówieśnikami bywają skomplikowane. Nowe koleżanki z klasy początkowo kpią z bohaterki. Jej najlepszy kompan, Benni, czuje zazdrość w momencie, gdy Ida zaczyna przyjaźnić się z buntowniczym Jo. Czy w takiej sytuacji chłopiec miał prawo czuć się odrzucony? Na czym polega prawdziwa przyjaźń? Jak radzić sobie z wykluczeniem rówieśniczym? Po seansie filmu warto będzie przypomnieć młodym widzom, że składnikami udanych relacji są m.in. szczerość, wsparcie i wzajemne zaangażowanie. Bardzo istotna jest także umiejętność przepraszania i wyciągania wniosków z własnych błędów, o czym przekonuje się główna bohaterka.

Rozwijaj swoją wyobraźnię!

Seans „Szkoły magicznych zwierząt” ma szansę także otworzyć Twoich podopiecznych na świat magii i nieposkromionej fantazji. Panna Cornfield, wychowawczyni Idy i Benniego, w swojej pracy korzystała z dalekich od sztampy metod pedagogicznych. Dzięki temu potrafiła zainspirować swoich uczniów do nieszablonowego myślenia, wykraczania poza schematy i rozwijania swojej wyobraźni. Projekcja „Szkoły magicznych zwierząt” może rozbudzić fantazję i kreatywność także u Twoich podopiecznych.  

Musical, kryminał – o cechach filmowej konwencji

„Szkoła magicznych zwierząt” garściami czerpie z konwencji musicalu. Chwytliwe melodie, wpadające w ucho piosenki śpiewane przez głównych bohaterów – czy Twoi uczniowie potrafią wskazać także inne charakterystyczne cechy tego gatunku filmowego? Film będzie także gratką dla fanów detektywistycznych zagadek i kryminalnych intryg. Czy Twoi podopieczni będą umieli zidentyfikować sprawcę tajemniczych kradzieży w szkole? Jedno jest pewne: seans „Szkoły magicznych zwierząt” w sprawny sposób połączy przyjemność płynącą z rozrywki z edukacyjną wartością.

Kliknij tutaj i POBIERZ bezpłatną broszurę ze scenariuszem zajęć od dystrybutora filmu!

Na film „Szkoła magicznych zwierząt” zapraszamy do kin.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Kobieta z…”

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).