Blog

Szczęśliwa Trzynastka: Filmy, na które najbardziej czekamy w roku 2021

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kina w Polsce i zdecydowana większość kin na świecie pozostaje zamknięta – to fakt. Kalendarze premier nie obfitują w zbyt wiele tytułów, a producenci i dystrybutorzy nie spieszą się z internetowymi premierami swoich najdroższych, najbardziej wyczekiwanych produkcji – i z tym nie da się dyskutować. Nie wiemy wciąż, kiedy sytuacja powróci do normy, za którą tak tęsknimy…

Kina w Polsce i zdecydowana większość kin na świecie pozostaje zamknięta – to fakt. Kalendarze premier nie obfitują w zbyt wiele tytułów, a producenci i dystrybutorzy nie spieszą się z internetowymi premierami swoich najdroższych, najbardziej wyczekiwanych produkcji – i z tym nie da się dyskutować. Nie wiemy wciąż, kiedy sytuacja powróci do normy, za którą tak tęsknimy…

Jednak z pewnością nie musi być to rok zmarnowany! By podgrzać emocje, nadzieje i inspiracje do sięgania po film w edukacji prezentujemy naszą Szczęśliwą Trzynastkę. To lista najbardziej wyczekiwanych i (jak się spodziewamy) najbardziej wartościowych filmów, które być może jeszcze w tym roku szkolnym uda się wykorzystać w zajęciach on- i off-line.

Sweat
To jeden z najbardziej wyczekiwanych polskich filmów, który w minionym roku zdążył już podbić festiwale na całym świecie. Film Magnusa von Horna nagrodzony został Złotymi Lwami w Gdyni i zaproszony do oficjalnej selekcji odwołanego w roku 2020 festiwalu w Cannes.
„Sweat” to trzy dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości.
Czekamy na premierę i przeczuwamy świetny materiał do lekcji o roli internetu w życiu młodych ludzi, cyberbezpieczeństwie, empatii i relacjach.

Kadr z filmu Sweat, reż. Magnus von Horn, Polska/Szwecja 2020

Co w duszy gra
Najnowsza animacja studia Disney Pixar już od kilku miesięcy podbija serca amerykańskiej publiczności – już 19 lutego zaprosi do swojego świata również polskich widzów!
Joe Gardner prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys – zaczyna zadawać sobie pytania: „Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia?”.
“Co w duszy gra” to Oscarowy pewniak, który da przyjemność całej rodzinie, a w szkolnej sali może być doskonałym materiałem do rozmowy o muzyce, przyjaźni i… wadze życiowych wyborów.

Kadr z filmu Co w duszy gra, reż. Pete Docter, USA 2020

Jeszcze jest czas
Fantastyczny reżyserski debiut Viggo Mortensena (niezapomniany Aragorn z trylogii “Władca Pierścieni” i Tony’ego Lipa z “Green Book”), którego podziwiać będzie można też w roli głównej.
Willis, konserwatywny farmer, przenosi się do Los Angeles, by zamieszkać ze swoim synem Johnem i jego rodziną. Czy ojciec i syn, których od lat dzieli wszystko, będą potrafili porozumieć się i zaakceptować dzielące ich różnice?
Wzruszający, niełatwy film dla starszych uczniów, który porusza temat oswajania zaawansowanego wieku i choroby rodzica, odchodzenia, czułości i tolerancji.

Kadr z filmu Jeszcze jest czas, reż. Viggo Mortensen, Kanada/Wielka Brytania 2020

Oto my
Niezwykły, nadzwyczaj aktualny włosko-izraelski film dotykający zagadnień problemów osób z niepełnosprawnością i opiekujących się nimi członków rodziny. Doceniona w Cannes historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie.
“Oto my’ to doskonała okazja dla uczniów szkół ponadpodstawowych do dyskusji o wyzwaniach życia osób z niepełnosprawnościami, tolerancji i odpowiedzialności społeczeństwa wobec słabszych. Przeczuwamy dawkę emocji i wzruszeń na miarę “Cudownego chłopaka”!

Kadr z filmu Oto my, reż. Nir Bergman, Izrael/Włochy 2020

Raya i ostatni smok
Historie, jakie lubimy: silna bohatera, fantastyczne przygody i zachwycające animacje!
W zamieszkałym przez starożytną cywilizację królestwie Kumandra, wojowniczka Raya usiłuje odnaleźć ostatniego smoka…
Raya na pewno zachwyci wszystkich zakochanych w “Meridzie Walecznej” czy bohaterkach “Krainy Lodu”, a familijny charakter produkcji pozwoli na oparcie o nią lekcji nawet w klasach 1-3.

Kadr z filmu Raya i Ostatni Smok, reż. Don Hall i Carlos Lopez Estrada, USA 2020

Minari
Nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu Sundance i typowany do oscarowego wyścigu “Minari” to film przybywający z wytwórni A24 – jednej z najważniejszych firm produkcyjnych współczesnego kina!
W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin…
Piękna, przenikliwa opowieść o wadze tradycji, rodzinnych relacji i trudach asymilacji w nowym środowisku. Doskonały materiał lekcyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Kadr z filmu Minari, reż. Lee Isaac Chung, USA 2020

Krudowie 2: Nowa Era
Osiem lat po premierze i nominacji pierwszej części “Krudów” do Oscara w kategorii najlepszego długometrażowego filmu animowanego, ulubieni prehistoryczni bohaterowie powracaja! Tym razem Krudowie w poszukiwaniu nowego miejsca do życia natkną się na zdecydowanie lepiej rozwiniętą i “cywilizowaną” rodzinę Bettermanów.
Ta familijna hollywoodzka produkcja może stać się doskonałym pretekstem do rozmowy o zagadnieniach ewolucji i człowieczeństwa już z najmłodszymi uczniami.

Kadr z filmu Krudowie 2: Nowa Era, reż. Joel Crawford, USA 2020

Czarna Wdowa
Długo wyczekiwany superbohaterski hit Marvela (to wiemy nawet przed premierą!) ze Scarlett Johansson w roli głównej. Natasha Romanoff / Czarna Wdowa, po wydarzeniach z filmu “Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” zmuszona jest do walki ze złoczyńcą nazywanym Taskmaster.
Czy film w reżyserii Cate Shortland okaże się sukcesem na miarę “Kapitan Marvel”? Liczymy na silne kino kobiece, filmową eksplozję girl power i pretekst do kolejnych dyskusji o pozycji mocnych bohaterek przed i zdolnych reżyserek za kamerą. A skoro o nich mowa…

Kadr z filmu Czarna Wdowa, reż. Cate Shortland, USA 2020

Eternals
Jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów trzeciej dekady XXI wieku, początek sagi, która może iść w ślady historii Avengersów! Opowieść o Eternals – przedwiecznej rasie nieśmiertelnych istot, które zamieszkiwały Ziemię i ukształtowały jej historię naszpikowana jest gwiazdami: Angeliną Jolie, Salmą Hayek, Richardem Maddenem czy Kitem Harringtonem. Wisienkę na torcie stanowi reżyseria Chloé Zhao, której bukmacherzy wieszczą nominację do (a może i nagrodę!) Oscara za ubiegłoroczny dramat “Nomadland”.

Wyprawa do dżungli
Zachwyci efektami specjalnymi, kostiumami oraz rolami Emily Blunt i Dwayne’a Johnsona!
Legenda głosi, że w Amazonii rośnie drzewo o niezwykłych zdolnościach leczniczych. Czy głównym bohaterom „Wyprawy do dżungli” uda się do niego dotrzeć? Jakie niespodzianki napotkają po drodze?
Ta przygodowa historia familijna pomoże najmłodszym widzom zapoznać się z najbardziej egzotycznymi zakątkami świata, tajemniczymi amazońskimi dżunglami, wodami Nilu, malowniczą fauną i florą… A wszystkich bez względu na wiek na pewno trzymać będzie z emocji na skraju kinowego (lub domowego) fotela.

Kadr z filmu Wyprawa do dżungli, reż. Jaume Collet-Serra, USA 2020

Mistrz
Wyjątkowe spojrzenie na zagadnienie Holocaustu z perspektywy biografii wyjątkowego Polaka.
Film o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim to oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat historyczny przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem. Bokser stoczył w obozie kilkadziesiąt walk, z czego przegrał tylko jedną.
Pokazywany na festiwalu w Gdyni film zachwycił szczególnie główną rolą Piotra Głowackiego. Premiera przewidziana jest na wrzesień 2021.

Kadr z filmu Mistrz, reż. Maciej Barczewski, Polska 2020

Śmierć na Nilu
Spotkanie tytanów: Kenneth’a Branagha (reżyser i odtwórca głównej roli), Agatha Christie i… Herculesa Poirot! Kolejna adaptacja “Śmierci na Nilu” z gwiazdorską obsadą może być doskonałą okazja do odświeżenia liczącego już osiemdziesiąt cztery lata książkowego pierwowzoru!
Sielankowy nastrój miodowego miesiąca młodej pary, spędzającej podróż poślubną na luksusowym statku rzecznym, zostaje przerwany przez ponure zdarzenie. Beztroska wycieczka po Egipcie zmienia się w poszukiwania mordercy, na czele których staje jeden z uczestników rejsu po Nilu, niezawodny Hercules Poirot…

Kadr z filmu Śmierć na Nilu, reż. Kenneth Branagh, USA 2020

West Side Story
10 Oscarów (w tym dla najlepszego filmu!), legendarna rola Natalie Wood i przynajmniej trzy pokolenia wiernych fanów – “West Side Story” w reżyserii Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa przeszła do historii hollywoodzkiego kina. Rękawice klasyce postanowił rzucić Steven Spielberg, a wyreżyserowany przez niego remake trafi na ekrany kin w grudniu 2021 roku. Inspirowana “Romeem i Julią” opowieść o dwójce młodych ludzi, przeżywających swoją pierwszą miłość i wplątujących się w porachunki gangów może być doskonałą propozycją dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
W roli głównej uwielbiany Ansel Elgort i debiutująca Rachel Zegler, a za kamerą Janusz Kamiński!

Kadr z filmu West Side Story, reż. Steven Spielberg, USA 2020

Karolina Kulig

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)