Blog

siedem minut po polnocy

Sytuacja na Ukrainie – 3 filmy, które pomogą uczniom poradzić sobie z lękiem i niepokojem

Grupy Wiekowe

Niespokojna sytuacja na Wschodzie odbija się na samopoczuciu większości z nas. Z pewnością także Twoi uczniowie lub Twoje dzieci zmagają się z lękiem związanym z kryzysem politycznym i perspektywą wojny. Jako wychowawca lub rodzic możesz im pomóc w oswojeniu tych negatywnych emocji, a za narzędzie w tym celu może posłużyć Ci film.

Niespokojna sytuacja na Ukrainie odbija się na samopoczuciu większości z nas. Także Twoi uczniowie lub Twoje dzieci zmagają się z lękiem związanym z kryzysem politycznym i perspektywą wojny. Jako wychowawca lub rodzic z pewnością chcesz im pomóc w oswojeniu tych negatywnych emocji, a za narzędzie w tym celu może posłużyć Ci film.

Mamy dla Ciebie 3 propozycje filmowe wraz ze scenariuszami lekcji do pobrania (po kliknięciu w link przenoszący do karty filmu). Żaden z tych tytułów nie odnosi się bezpośrednio do sytuacji na Ukrainie, ale każdy uczy radzenia sobie z kryzysem wewnętrznym. Wierzymy, że takie przeniesienie do filmowego świata będzie miało terapeutyczny wpływ na Twoich podopiecznych, pozwalając im lepiej zrozumieć swoje emocje.

„Siedem minut po północy” (reż. J.A. Bayona; Hiszpania, USA, Wielka Brytania 2016, 108’)

Klasy VII-VIII

Bohater tego poruszającego filmu zmaga się z wieloma problemami, które są bliskie młodym widzom. Jest gnębiony w szkole, jego mama ciężko choruje, a tata nie utrzymuje z nim regularnych kontaktów. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi mu magiczna istota, która przenosi go do innego świata. Chłopiec nauczy się w nim nazywać, wyrażać i rozumieć swoje negatywne emocje.

Baśniowa konwencja sprzyja przenoszeniu swoich lęków na fikcyjną opowieść i okiełznywaniu ich razem z głównym bohaterem. Na naszej stronie znajdziesz materiały edukacyjne dla filmu „Siedem minut po północy” (TU). Scenariusz lekcji dotyczy radzenia sobie z emocjami w kryzysowej sytuacji, został opracowany przez psycholożkę. Polecamy wykorzystanie tego filmu oraz dedykowanego mu scenariusza w pracy z uczniami starszych klas szkoły podstawowej.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (reż. David Yates; USA, Wielka Brytania 2016; 133’)

Klasy IV-VI, VII-VIII

Eskapizm, czyli ucieczka do innej rzeczywistości, to jedna z najbardziej pokrzepiających metod neutralizowania stresu, jaką oferuje nam kino. Zanurzenie się w filmie lub książce pozwala zapomnieć na chwilę o problemach, wyciszyć się, odnaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania, zyskać pocieszenie w smutku, dostrzec swoje lęki w lękach bohaterów. Wiele już napisano o kompensacyjnej sile opowieści.

fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Kadr z filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (reż. David Yates, USA, Wielka Brytania 2016, dystrybucja w Polsce: Warner Bros)

Fantastyczne zwierzęta…” dotyczą m.in. radzenia sobie z lękiem i problemami świata wokół nas – pojawia się w nich motyw bliżej niezidentyfikowanego zła, które ma źródło w niepokoju jednego z bohaterów. W „Fantastycznych zwierzętach…” te złe emocje odnoszą się do sytuacji rodzinnej, ale bez problemu można je przełożyć na każdą inną stresującą sytuację. Przeczytaj więcej TU.

W zasadzie wszystkie filmy z uniwersum Harry’ego Pottera doskonale nadają się do ukojenia dziecięcych lęków: opowiadają o stawianiu czoła przeciwieństwom, samoakceptacji, trudnych emocjach. Są to również popularne i wciągające historie, skutecznie przenoszące odbiorcę do fantastycznego świata.

Supa Modo” (reż. Likarion Wainaina; Kenia, Niemcy 2018; 74’)

Klasy IV-VI

„Supa Modo” to piękna i mądra opowieść o nieuleczalnie chorej dziewczynce, która jest… obdarzona super mocami. Poprzez atrakcyjną i ciekawą akcję twórcy opowiadają o radzeniu sobie z problemami zbyt ciężkimi na dziecięce barki oraz o potędze pozytywnego myślenia. Film dodaje widzowi otuchy, uczy go też akceptować sytuacje, na które nie ma się wpływu – m.in. zachęcając do przekierowania swojej uwagi i energii na to, na co mamy wpływ.

Kadr z filmu „Supa Modo” (reż. Likarion Wainaina, Kenia, Niemcy 2018, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

„Supa Modo” jest przykładem tego, jaką terapeutyczną siłę ma wspólny projekt (filmowy!). Także te negatywne emocje można wyrazić w twórczy sposób (a myśli uczniów zaangażować, by nie przeradzały się w panikę), robiąc coś dobrego dla wspólnoty klasowej. Może dzięki filmowi uda Ci się zachęcić podopiecznych np. do akcji charytatywnej i zneutralizować ich niepokój poprzez wspólne działanie? Scenariusz lekcyjny do tego filmu (zobacz TUTAJ) polecamy szczególnie klasom IV-VI.

Więcej przykładów filmów związanych z radzeniem sobie z lękiem, poczuciem zagrożenia oraz szeroko pojętym kryzysem znajdziecie w naszym przekrojowym artykule poświęconym filmoterapii – TUTAJ. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).