Blog

Programy edukacji filmowej dla szkół

Dowiedz się jak zamówić seans

Przegląd na rok szkolny 2024/2025

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Skoro jesteś na naszej stronie, nie musimy Cię przekonywać o tym, że kino ma edukacyjną wartość. Wiemy jednak, że czasem trudno jest w natłoku szkolnych spraw wybrać odpowiedni seans dla swojej grupy. Z pomocą przychodzą programy edukacji filmowej, oferujące gotowy repertuar i różnorodne materiały edukacyjne. Jak wybrać najlepszą opcję dla swojej klasy?

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Oferta edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty od lat cieszy się uznaniem i renomą wśród nauczycieli. Uczestnicy programu mogą wybrać, czy filmy oglądają w kinie, czy w klasie za pośrednictwem VOD, co jest bardzo dużym udogodnieniem zwłaszcza dla mniejszych placówek. Oferta jest skierowana do wszystkich grup wiekowych (z podziałem na przedszkola, klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8, szkoły ponadpodstawowe). Co więcej, w młodszych grupach do wyboru są 2 lub 3 ścieżki tematyczne, dzięki czamu ta sama klasa może uczestniczyć w projekcie więcej niż raz. Repertuar obejmuje niemal wyłącznie filmy z dytrybucji Nowych Horyzontów i Młodych Horyzontów, czyli jest to ambitne, rozwijające i nieszablonowe kino dla młodszych i nieco starszych widzów.

Program obejmuje cykl 5 lub 6 spotkań i startuje w październiku. W ramach udziału w projekcie dzieci nie tylko oglądają wyselekcjonowane filmy, ale i krótką prelekcję poprzedzającą seans (w zależności od preferencji lub możliwości – w formie video lub na żywo w kinie). Oprócz tego nauczyciel otrzymuje scenariusze lekcji do realizacji z klasą po filmie. W zależności od wybranej ścieżki i wieku uczestników tematy zajęć skupiają się albo na zagadnieniach wychowawczych, albo są ściślej powiązane z podstawą programową, np. przygotowaniem do matury lub egzaminu ośmioklasisty.

Więcej informacji o programie, zapisach i repertuarze na rok szkolny 2024/2025

Kino Szkoła

Nauczycielki i nauczyciele mogą kojarzyć Kino Szkołę z bogatej oferty webinarów i szkoleń. Firma prowadzi także własny program edukacji filmowej, którego założenia są bardzo podobne do tego Nowych Horyzontów. Różnicą jest to, że Kino Szkoła stawia przede wszystkim na prelekcje na żywo odbywające się cyklicznie w wybranych, współpracujących z organizacją kinach. Oferuje też więcej, bo 9 spotkań (od października do czerwca, po jednym na miesiąc).

Aktualny repertuar i więcej informacji o programie

Oferta edukacyjna Multikina

Multikino od lat rozwija dział edukacji i dba o specjalną ofertę skierowaną do nauczycieli. Każde kino w tej sieci ma dedykowanego specjalistę, który opiekuje się grupami szkolnymi, pomagając wybrać najlepszy film z bieżącego repertuaru, wysyłając maile o nowościach i akcjach specjalnych oraz przekazując materiały edukacyjne (lista kontaktów na stronie). Warto zapytać specjalistę o to, które filmy są dostępne z dedykowaną im prelekcją edukacyjną do wyświetlenia przed seansem. Oprócz tego w ofercie edukacyjnej Multikina znajdują się takie stałe formaty:

  • Akademia Filmowa Multikina – flagowa inicjatywa Multikina. To 10 pakietów edukacyjnych, w których skład wchodzą prelekcje, scenariusze lekcji i filmy. Pakiety są podzielone tematycznie, zależnie od zainteresowań można wybrać: polonistyczny, historyczny, ekologiczny, ekonomiczny, informatyczny, psychologiczny, wiedzę o zdrowiu, wychowanie do wartości oraz wiedzę o autyzmie. Program jest elastyczny, nauczyciel decyduje jak często i na jakie filmy przychodzi z grupą.
  • Projekt Młode Głowy – nowość w tym roku szkolnym. To wspólna akcja Multikina i fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. W ramach tej akcji edukacyjnej będzie można obejrzeć z uczniami starannie wyselekcjonowane filmy dotyczące zdrowia psychicznego i profilaktyki zaburzeń. Seansom będą towarzyszyć prelekcje doświadczonych ekspertów: psychologów, terapeutów, edukatorów.
  • Moja Pierwsza Wizyta w Kinie oraz Bezpieczny Przedszkolak – to oferta skierowana do najmłodszych. W ramach Mojej Pierwszej Wizyty w Kinie przedszkolaki zwiedzają kino, oglądają filmik o właściwym zachowaniu na sali i krótką bajkę lub kilka krótkometrażowych animacji. Bezpieczny Przedszkolak to film z prelekcją edukacyjną o podstawach bezpieczeństwa z udziałem policjantów i strażaków.
  • Benefity dla nauczycieli – karta nauczyciela i zniżki barowe dla całej grupy.

Przegląd działań edukacyjnych Multikina na rok szkolny 2024/2025

Oferta edukacyjna Heliosa

Jaką ofertę kieruje do nauczycieli sieć kin Helios? Tutaj również w każdym kinie pracuje osoba odpowiedzialna za rezerwacje grupowe i kontakt z nauczycielami. Poza wsparciem w wyborze tytułów z bieżącego repertuaru sieć przygotowała dla szkół następujące atrakcje:

  • Kino na Temat i Kino na Temat Junior – to wyselekcjonowane filmy z dedykowanymi im prelekcjami video i scenariuszami lekcji do realizacji po seansie. Oprócz tytułów z bieżącego repertuaru można zamówić także starsze tytuły, np. „Jajko czy kura”.
  • Akademia Filmowa – to cykl spotkań z filmami skupiony przede wszystkim na wiedzy filmoznawczej, rozumieniu gatunków i języka kina.
  • Programy lojalnościowe – nauczyciel może liczyć na różne benefity, takie jak kartę nauczyciela i zniżki. Oprócz tego Helios prowadzi akcję „1 bilet = 1 zł dla szkoły”. Zgodnie z nazwą – szkoła otrzymuje złotówkę za każdy kupiony w ramach wycieczki szkolnej bilet (o ile spełnia warunki udziału, o których można przeczytać w regulaminie na stronie).

Oferta edukacyjna Heliosa

Oferta edukacyjna Cinema City

Cinema City w ostatnim czasie przykłada coraz większą wagę do edukacji filmowej. Od niedawna w kinach z tej sieci działa projekt „W młodym kinie”, w ramach którego nauczyciel i uczniowie mogą obejrzeć wybrane tytuły z prelekcją – multimedialną lub z udziałem prelegenta. By zorganizować taki pokaz należy bezpośrednio skontaktować się z koordynatorem grup w Twoim kinie (lista adresów na stronie). Cinema City posiada w ofercie także kilka materiałów autorskich – lekcje video, które można wyświetlić razem z wybranym filmem. Ich tematy to: cyberbezpieczeństwo, świat roślin i zwierząt, polscy naukowcy i odkrywcy, tworzenie i historia filmów animowanych.

Zobacz ofertę Cinema City dla szkół

Lekcje w Kinie

Lekcje w Kinie to ogólnopolski program prowadzony przez Centrum Edukacji Filmowej. Ważniejsza od samego filmu jest tytułowa lekcja w kinie, czyli 45-minutowe zajęcia z prelegentem i interakcjami z publicznością przed samym seansem. Dzieci najczęściej oglądają tytuł z bieżącego repertuaru, a nauczyciel otrzymuje scenariusz do zrealizowania po seansie. Na rok szkolny 2024/2025 dla wszystkich grup wiekowych (poza przedszkolami) można wybrać zajęcia w ramach dwóch ścieżek: lekcję filmową, czyli dotyczącą języka filmowego i rozumienia kina jako sztuki, albo lekcję medialną, w której uczniowie dowiadują się przydatnych informacji o social mediach i cyberbezpieczeństwie.

Aktualny program Lekcji w Kinie i zapisy

Inicjatywy kin studyjnych

W kinach studyjnych często pracują pasjonaci z ogromną wiedzą o filmie. Wielu z nich chętnie zorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci, opowie o swojej pracy lub przygotuje prelekcję do wybranego filmu. Być może w Twoim kinie studyjnym już teraz dzieją się ciekawe akcje skierowane do szkół? Warto zainteresować się lokalnymi inicjatywami.

Skontaktuj się z kinem w swojej miejscowości

Materiały edukacyjne FilmwSzkole.pl

Zachęcamy do obserwowania naszej strony! W sekcji „materiały edukacyjne” czekają na Was bezpłatne scenariusze lekcji, nagrania video i zajawki prelekcji do wszystkich edukacyjnych filmów z bieżącego repertuaru. Zakładka jest uporządkowana chronologicznie, więc bez trudu znajdziecie w niej nowości, które aktualnie są dostępne w kinach. Oprócz tego filmy można wyszukiwać po tagach, czyli ich tematyce. Szerzej o filmach i ich walorach edukacyjnych piszemy na blogu. Z kolei w zakładce „zamów seans” znajdziesz wyszukiwarkę kontaktów do kin zainteresowanych edukacją filmową oraz najważniejsze informacje dla nauczycieli/-ek chcących zorganizować udane wyjście do kina dla swojej grupy. Korzystajcie z tego „szwedzkiego stołu” wedle uznania.

Zobacz najnowsze materiały edukacyjne FilmwSzkole.pl

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min., dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).