Blog

Startuje festiwal Kino Dzieci! Sprawdź 5 tytułów, które warto obejrzeć

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Już 24 września rozpoczyna się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Nie wiesz, na jakie tytuły się zdecydować? Możesz liczyć na nasze rekomendacje! Zajrzyj do naszego zestawienia i przekonaj się, że warto będzie zarezerwować czas na co najmniej kilka festiwalowych seansów.

Już 24 września rozpoczyna się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Nie wiesz, na jakie tytuły się zdecydować? Możesz liczyć na nasze rekomendacje! Zajrzyj do naszego zestawienia i przekonaj się, że warto będzie zarezerwować czas na co najmniej kilka festiwalowych seansów.

Detektyw Bruno

sekcja Konkurs Główny, kategoria wiekowa 6+

Oskar ma 8 lat i mieszka w domu dziecka. Jest wielkim fanem tajemnic, łamigłówek i tytułowej postaci z serialu detektywistycznego „Detektyw Bruno”. Młody bohater wkrótce zyskuje szansę, by rozwiązać niezwykle skomplikowaną zagadkę z pomocą swojego idola. Problem w tym, że aktor wcielający się w rolę Bruna w prywatnym życiu nie jest tak sympatyczny, jak postać odgrywana przez niego w serialu…

Seans filmu „Detektyw Bruno” pokaże młodym widzom wartość wiedzy, samodzielnego poszukiwania informacji i wykorzystywania ich w praktyce. Będzie także dobrą bazą do rozmowy na tematy związane z istotą więzi rodzinnych, różnicą między fantazją a fikcją i radzeniem sobie ze stratą. Chcesz przeczytać więcej o walorach filmu? Kliknij tu i zajrzyj do naszego artykułu, by je poznać.

Po projekcji skorzystaj także z darmowego zestawu materiałów edukacyjnych od dystrybutora filmu.

Za duży na bajki

sekcja Konkurs Główny, kategoria wiekowa 9+

Głównym celem dziesięcioletniego Waldka jest uczestnictwo w turnieju gamingowym. Jego świat w mgnieniu oka wywraca się jednak do góry nogami wskutek choroby ukochanej mamy. Chłopiec trafia pod opiekę ekscentrycznej ciotki, która próbuje zaszczepić w nim chęć do działania i zachęca do budowania dobrych nawyków. Jak można się domyślić, wprowadzenie zmian w dotychczasowym trybie życia początkowo przysporzy młodemu bohaterowi nieco trudności… Czy ostatecznie okaże się, że warto było podjąć ten wysiłek?

„Za duży na bajki” to film, który zachęci Twoich podopiecznych do podejmowania inicjatywy. Film wzmocni w dzieciach poczucie sprawczości, zainspiruje do stawiania czoła wyzwaniom i pokaże, że pozytywne nawyki można zbudować małymi krokami. Walory edukacyjne filmu opisaliśmy szerzej w naszym artykule.

Kliknij tutaj, by pobrać zestaw materiałów edukacyjnych od dystrybutora i wysłuchać opinii edukatorów na temat filmu.

Gdzie jest Anne Frank

sekcja filmowe odkrycia, kategoria wiekowa 10+

Czy Twoi uczniowie mieli już szansę poznać historię Anny Frank? Seans „Gdzie jest Anne Frankprzyniesie doskonałą okazję do refleksji nad ponadczasowym przesłaniem płynącym z kart jej dziennika. Główną bohaterką olśniewającej animacji jest Kitty – wyimaginowana przyjaciółka Anny i adresatka jej zapisków, która opuszcza strony dziennika i wyrusza na poszukiwania swojej kompanki we współczesnym Amsterdamie. Jaką lekcję zyskają Twoi uczniowie, towarzysząc dziewczynie w tej niezwykłej wyprawie?

Animacja Ariego Folmana to spojrzenie na II wojnę światową z perspektywy nastolatki. Film da niezwykłą, przejmującą lekcję wartości, która pokaże Twoim uczniom, jak wyglądają konsekwencje dyskryminacji, uprzedzeń i ksenofobii. Przeczytaj w naszym artykule o innych zagadnieniach wartych poruszenia po projekcji.

Dodatkowo możesz skorzystać z darmowych scenariuszy lekcji od dystrybutora filmu oraz z filmiku edukacyjnego. Przybliżą one młodym widzom postać Anny Frank oraz przesłanie zawarte w jej dzienniku.

Belle

sekcja Ulubieńcy Festiwali, kategoria wiekowa 10+

Czy wśród Twoich uczniów są fani anime? Świetnie się składa! „Belle” jest jednak propozycją, która ma szansę zachwycić nie tylko wielbicieli produkcji z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ta zjawiskowa animacja podejmuje szereg ważnych tematów – zarówno uniwersalnych, jak i paląco aktualnych. W centrum opowieści znajduje się tytułowa Belle – nieśmiała nastolatka, zmagająca się z poczuciem winy po śmierci mamy. W ucieczce od codziennych trosk dziewczyna coraz głębiej zanurza się w świecie wirtualnej rzeczywistości.

O czym porozmawiasz z uczniami po seansie „Belle”? M.in. o cyberzagrożeniach, poszukiwaniu wsparcia w trudnych życiowych sytuacjach, godzeniu się ze stratą oraz o mechanizmach i sposobach zapobiegania przemocy. Zajrzyj także do artykułu, w którym znajdziesz kompleksowe opracowanie tematów wartych omówienia na lekcji.  

Młody Platon

sekcja Dużym Okiem – filmy dla opiekunów i nauczycieli

Wybraliśmy także wartościowy tytuł, który dedykujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom i opiekunom. „Młody Platon” to dokument przywracający wiarę w niesamowitą moc edukacji. Film przybliża historię pana McAreveya – charyzmatycznego dyrektora szkoły dla chłopców w Belfaście. Stolica Irlandii Północnej przez ponad 30 lat była centrum krwawego konfliktu między katolikami a protestantami.

Kadr z filmu „Młody Platon” (reż. Declan McGrath / Neasa Ní Chianáin, prod. Irlandia/Wielka Brytania 2021), dystrybucja w Polsce:  Millenium Docs Against Gravity

Jak zatrzymać spiralę przemocy i przerwać łańcuch przekazywanej z pokolenia na pokolenie nienawiści? Cała nadzieja tkwi w młodych ludziach. Wie o tym także pan McArevey, próbujący za pomocą niestandardowych metod (nawiązujących m.in. do filozofii) zainspirować swoich uczniów do krytycznego myślenia, empatii i odrzucenia przemocy. Czy jego podopieczni zyskają dzięki temu narzędzia, które pozwolą im w konstruktywny sposób rozwiązywać konflikty i problemy? Obejrzyj „Młodego Platona” w trakcie festiwalu Kino Dzieci i przekonaj się, że uważna, mądra i świadoma edukacja naprawdę ma szansę zmienić świat – na lepsze.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).