Blog

recenzja smoka diplodoka

SMOK DIPLODOK

Dowiedz się jak zamówić seans

Daj się wciągnąć do świata komiksu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Już wkrótce na ekranach kin „Smok Diplodok”! Prace nad tą zrodzoną z miłości do komiksów Tadeusza Baranowskiego polską animacją trwały ponad dekadę. My, po jej obejrzeniu, możemy zapewnić – warto było czekać!

Zobacz zwiastun filmu „Smok Diplodok”:

O czym jest film „Smok Diplodok”?

Mały dinozaur Diplodok razem z rodzicami i dziadkiem pterodaktylem zamieszkuje prehistoryczne bagno. Nuda i brak rówieśników pobudzają apetyt Smoka na przygodę i skłaniają do marzeń o przekroczeniu wyznaczonej przez opiekuńczych rodziców granicy rodzinnego świata. Pewnego dnia te marzenia spełniają się, choć nie w taki sposób, jak Smok by tego chciał. Pojawienie się tajemniczego zjawiska – Wielkiej Bieli – zmusza małego bohatera do pozostawienia rodziny i ucieczki. Za murem ochronnym swojego domu skazany jest początkowo na samotność. Odkrywa jednak w sobie supermoc – możliwość zmiany otoczenia i przenoszenia się do innych opowieści. Jego podróż przez kolejne warstwy komiksowego świata będzie dla niego nie tylko osobliwą przygodą, ale też lekcją dojrzewania i samodzielności. 

Kadr z filmu „Smok Diplodok”, reż. Wojciech Wawszczyk, Polska, Czechy, Słowacja 2024, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Zapytany o wrażenia po przedpremierowym seansie, jeden z młodszych widzów powiedział, że bardzo lubi smutne początki filmów, które później rozwijają się w zaskakującą, śmieszną przygodę. Trudno o lepszy opis emocjonalnej siły tego filmu oraz mocy kreacji i wyobraźni, które organizują świat Smoka Diplodoka i jego osobliwych towarzyszy podróży. W fantastycznym komiksowym multiwersum nic nie ogranicza bohaterów, a szukając rozwiązania zagadki o pochodzeniu enigmatycznej bieli wszyscy razem przekraczają kolejne granice: własnych słabości, lęków, kreatywności, a w końcu również granice światów.

Walory edukacyjne filmu „Smok Diplodok”:

  • Terapeutyczna moc humoru. Jednym z największych walorów komiksów Tadeusza Baranowskiego jest niepozbawiony ironii humor, wykorzystanie śmiechu i kolorowego świata opowieści jako sposobu na codzienność. Odważne zestawienie smutku z humorem, o którym pisałam już wcześniej, przemawia również na korzyść filmu. Bohaterowie mierzą się tu z trudnymi emocjami, takimi jak samotność, smutek czy złość, ale okazane wzajemnie wsparcie, odnaleziona siła, a w końcu i śmiech pomagają im rozwiązać problemy.
  • Nieograniczona, szalona twórczość i kreatywność. Anomalie czasoprzestrzenne to nie jedyne osobliwości, z jakim zmierzą się bohaterowie. Podczas wspólnej misji spotkają między innymi osła-filozofa (z głosem Mariusza Szczygła), śpiewające cebule, prostokąt bermudzki… Stworzone przez Tadeusza Baranowskiego multiwersum to całe spektrum różnorodnych, kolorowych światów. Niesamowita swoboda artystyczna autora, ale też efektowność animacji inspirują do niekonwencjonalnego myślenia.
Kadr z filmu „Smok Diplodok”, reż. Wojciech Wawszczyk, Polska, Czechy, Słowacja 2024, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
  • Zabawy językiem. Nietuzinkowi bohaterowie filmu noszą bardzo oryginalne imiona: magik Hokus Pokus, profesorek Nerwosolek, Entomologia… Seans zachęci do pomysłowej gry z językiem, odczytywania znaczeń frazeologizmów, zabaw słowotwórczych i burzy mózgów, które ukażą wyjątkowe widzenie świata każdego z uczniów.
  • Nauka sprawczości. Niezwykła odwaga i asertywność głównego bohatera, który pozbawiony rodziców, sam chce decydować o swoim losie, przekonuje o sile kreacji i naszym wpływie na własny świat.
  • Wartość wytrwałości. Postawa bohaterów „Smoka Diplodoka” udowadnia, że warto nigdy się nie poddawać. Nie ma takich trudności, których nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć dzięki swojemu uporowi.
Kadr z filmu „Smok Diplodok”, reż. Wojciech Wawszczyk, Polska, Czechy, Słowacja 2024, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
  • „Wszystko się kiedyś kończy, nawet smutek. Przygoda smoka jest motywowana pragnieniem odzyskania utraconego bezpieczeństwa i uratowania rodziców. I choć wielokrotnie towarzyszy mu poczucie bezradności, wytrwałość, tęsknota i wsparcie przyjaciół pomagają mu je przezwyciężyć tak, by nie odwiodło go od działania.
  • Oswajanie trudnych tematów. Osamotnienie bohatera z początku filmu z pewnością wzruszy małych widzów. Seans może służyć jako wstęp do rozmowy o radzeniu sobie ze smutkiem czy samotnością, które są nieodłączną częścią życia.  
  • Możliwość identyfikacji. Okazywane przez Smoka emocje wywołują poczucie, że mamy do czynienia z pełnokrwistą, rzeczywistą postacią. Poznanie historii bohaterów pozwala lepiej zrozumieć ich motywacje, uświadamiając widzów, że każdy w życiu mierzy się z problemami.
Kadr z filmu „Smok Diplodok”, reż. Wojciech Wawszczyk, Polska, Czechy, Słowacja 2024, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
  • Wartość ciekawości i dociekliwości. Jak wiadomo „odpowiedzi nie spadają z nieba”! Postać Profesora Nerwosolka, który nieustannie bada, analizuje i wymyśla kolejne wynalazki, przekona uczniów, że nauka potrafi być naprawdę fascynująca i dawać radość, a wytrwałe poszukiwanie odpowiedzi prowadzi do niesamowitych odkryć.
  • Zapoznanie z konwencją komiksu. „Smok Diplodok” to bardzo wielowarstwowe dzieło, pełne zabaw z konwencją i meta-odniesień. Animacja z pewnością zaciekawi miłośników komiksu, a na lekcji może być punktem wyjścia do rozmowy o środkach wyrazu wykorzystywanych w powieściach graficznych.

„Smok Diplodok” jest rezultatem nieograniczonej pasji i fantazji. W toku akcji szybko zorientujecie się, że w tym szaleństwie jest metoda i odkryjecie emocjonalną głębię. Mamy nadzieję, że Wy również uznacie film Wojtka Wawszczyka za nowy rozdział dla polskiej animacji.

Premiera „Smoka Diplodoka” już 4 października. Sprawdź terminy pokazów przedpremierowych.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)