Blog

„Skarb Mikołajka” – poznaj walory edukacyjne seansu

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Skarb Mikołajka” to kolejny z serii film o przygodach najzabawniejszego chłopca świata, który powraca wraz z uwielbianymi przez wszystkich bohaterami. Razem z Alcestem, Godfrydem, Euzebiuszem, Rufusem, Kleofasem i Ananiaszem próbuje poradzić sobie z małymi wielkimi problemami młodzieńczego wieku. Twórcy ustami filmowego Mikołajka opowiadają wzruszającą historię o przyjaźni na całe życie, przy okazji rozbawiając wszystkie pokolenia widzów.

„Skarb Mikołajka” to kolejny z serii film o przygodach najzabawniejszego chłopca świata, który powraca wraz z uwielbianymi przez wszystkich bohaterami. Razem z Alcestem, Godfrydem, Euzebiuszem, Rufusem, Kleofasem i Ananiaszem próbuje poradzić sobie z małymi wielkimi problemami młodzieńczego wieku. Twórcy ustami filmowego Mikołajka opowiadają wzruszającą historię o przyjaźni na całe życie, przy okazji rozbawiając wszystkie pokolenia widzów.

O ciekawości świata i sile przyjaźni

Sami bohaterowie nazywają się Gangiem Niezwyciężonych i głęboko wierzą, że razem mają siłę, by pokonać wszystkie przeciwności losu. Mimo wielu różnic czy zabawnych konfliktów, które codziennie się im przytrafiają, chłopcy zawsze mogą liczyć na wzajemne wsparcie. Wiedzą, że muszą trzymać się razem, bo przyjaźń jest w życiu bardzo ważna. Sami powtarzają zresztą, że nie da się ich rozdzielić. Dlatego gdy Mikołajek dowiaduje się o przeprowadzce rodziców, natychmiast dzieli się swoimi rozterkami z kolegami, którzy od razu starają się mu pomóc. Podnoszą go na duchu i nie zostawiają go samego ze zmartwieniem, a wreszcie wymyślają wspólnie plan ratunkowy – odnalezienie legendarnego skarbu wikingów, który pomoże finansowo rodzinie przyjaciela.

W trakcie gorączkowego poszukiwania skarbu okazuje się, że dla bohaterów nawet pozornie zwykła sprawa stanowi wielką zagadkę, którą chcą rozwiązać. Najważniejsza jest bowiem sama ciekawość i odkrywanie świata. Jako młodzi ludzie uczą się tym samym samodzielności, kreatywnego myślenia oraz odwagi. Bo jak inaczej nazwać misję odzyskania piłki strzeżonej przez strasznego psa czy wyprawę na samotną wyspę pośrodku jeziora?

Kadr z filmu „Skarb Mikołajka”, reż. Julien Rappeneau, Francja 2021 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

O tym, jak ważne jest wspólne działanie

Istotnym wydarzeniem w „Skarbie Mikołajka” jest zaćmienie słońca. Wszyscy uczniowie czekają na nie z niecierpliwością, przygotowując w szkole projekty naukowe dotyczące wspomnianego zjawiska. Klasa filmowych bohaterów chce wykonać wielką makietę planety, którą zaprezentuje na oficjalnym apelu. Zwycięski projekt ma zostać nagrodzony przez dyrektora szkoły wycieczką do planetarium. Z pomocą swojej wychowawczyni chłopcy zaczynają pracę, która idzie wyjątkowo dobrze – do czasu. Niesforność uczniów w połączeniu z wielką klasową kłótnią powoduje, że skończona już makieta ulega uszkodzeniu. Największą karą dla bohaterów okazuje się zawiedziony wyraz twarzy ich ukochanej wychowawczyni. Nauczycielka traktuje ich z dużym szacunkiem i wyrozumiałością, pozostawiając każdemu ze swoich uczniów przestrzeń na bycie sobą. Nie stosuje żelaznej dyscypliny czy żołnierskiej musztry, nie krzyczy ani nie podnosi głosu. Nie przestaje wierzyć, że młodych ludzi kształtować można w inny sposób niż poprzez wzbudzanie strachu oraz stresu. Jak się później okazuje, okazywane przez nią dobro powraca w najpiękniejszy możliwy sposób.

Podopieczni bowiem nie tylko odbudowują makietę planety, ale zaskakują swoją nauczycielkę czymś dużo bardziej niezwykłym. Na końcowym apelu, przed wszystkimi rodzicami i całą szkołą, prezentują złoty, lśniący projekt słońca, który jest podziękowaniem i wyrazem wdzięczności dla ukochanej wychowawczyni. To moment, w którym przestaje liczyć się zwycięstwo, a na pierwszy plan wychodzi radość i celebracja zespołowej pracy, jaką wykonali z pasją młodzi ludzie.

Kadr z filmu „Skarb Mikołajka”, reż. Julien Rappeneau, Francja 2021 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

O tym, jak przetrwać życiowe zmiany

Film jest opowieścią nie tylko o problemach Mikołajka, ale także o rozterkach, z jakimi zmagają się jego rodzice. Matka i ojciec chłopca zdają sobie sprawę, że poważny dylemat dotyczący przeprowadzki, z którym muszą się zmierzyć, odmieni życie całej rodziny. Początkowo podjęta i z pozoru przemyślana decyzja z czasem okazuje się niezbyt trafna. Zmiana miejsca zamieszkania, wynikająca z awansu ojca, wiąże się także z rozłąką. Matka chłopca zaczyna rozumieć, że jest zbyt przywiązana do ich domu oraz wspomnień, jakie się w nim kryją. Niełatwo jej rozstać się z niektórymi miejscami i przedmiotami, ponieważ darzy je sentymentem. Tym trudniejsze do wyobrażenia są więc uczucia Mikołajka, małego chłopca, postawionego w obliczu tak olbrzymiej zmiany, której musi stawić czoła. Twórcy pokazują tym samym, że lęk przed zmianą jest czymś naturalnym, a najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim jest rozmowa i szczere wyrażanie swoich uczuć.

O wartości relacji z najbliższymi

Wielkim wsparciem dla Mikołajka okazują się także rodzice. To przecież ojciec, dostrzegając zainteresowanie syna historią, tworzy mapę i pomaga całej bandzie przepłynąć jezioro. I mimo że chłopcy byli zawiedzeni tym, co odkryli, to liczy się to, że dotarli do celu. To właśnie dorośli bohaterowie, którzy stali za całym pomysłem i intrygą, popchnęli młodych bohaterów do poszukiwań, do wyjścia z domu, do wiary w to, że uczestniczą w czymś niezwykle ważnym, bez względu na efekt końcowy.

Ważną nauką płynącą z seansu jest także to, że skarb nie zawsze musi być czymś materialnym. Często wygląda zupełnie inaczej w naszych wyobrażeniach, a najcenniejsza okazuje się sama droga, jaką przeszliśmy, by do niego dotrzeć. To pozwala doceniać małe rzeczy i cieszyć się z każdego sukcesu – nawet jeśli różni się on od początkowych założeń. Finalnie sam Mikołajek przyznaje przecież, że prawdziwym skarbem są przyjaźnie, które przypominają małe słońca – nigdy się nie wypalają, nawet jeśli na chwilę znikają z horyzontu. I każdy z młodych widzów powinien właśnie takiego skarbu szukać.

Zagadnienia edukacyjne, o których warto porozmawiać po seansie:

  • Kumple są ważni! Na czym polega istota przyjacielskich relacji?
  • Śmiech to zdrowie! O różnych rodzajach komizmu w filmie i literaturze.
  • Zmiana szkoły, otoczenia, miejsca zamieszkania. Jak poradzić sobie w trudnych życiowych sytuacjach?
  • Ahoj, przygodo! O cechach konwencji kina przygodowego.
  • Filmowe adaptacje literatury: jak przenieść powieść na kinowy ekran?

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)