Blog

„Skarb Mikołajka” – poznaj walory edukacyjne seansu

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Skarb Mikołajka” to kolejny z serii film o przygodach najzabawniejszego chłopca świata, który powraca wraz z uwielbianymi przez wszystkich bohaterami. Razem z Alcestem, Godfrydem, Euzebiuszem, Rufusem, Kleofasem i Ananiaszem próbuje poradzić sobie z małymi wielkimi problemami młodzieńczego wieku. Twórcy ustami filmowego Mikołajka opowiadają wzruszającą historię o przyjaźni na całe życie, przy okazji rozbawiając wszystkie pokolenia widzów.

„Skarb Mikołajka” to kolejny z serii film o przygodach najzabawniejszego chłopca świata, który powraca wraz z uwielbianymi przez wszystkich bohaterami. Razem z Alcestem, Godfrydem, Euzebiuszem, Rufusem, Kleofasem i Ananiaszem próbuje poradzić sobie z małymi wielkimi problemami młodzieńczego wieku. Twórcy ustami filmowego Mikołajka opowiadają wzruszającą historię o przyjaźni na całe życie, przy okazji rozbawiając wszystkie pokolenia widzów.

O ciekawości świata i sile przyjaźni

Sami bohaterowie nazywają się Gangiem Niezwyciężonych i głęboko wierzą, że razem mają siłę, by pokonać wszystkie przeciwności losu. Mimo wielu różnic czy zabawnych konfliktów, które codziennie się im przytrafiają, chłopcy zawsze mogą liczyć na wzajemne wsparcie. Wiedzą, że muszą trzymać się razem, bo przyjaźń jest w życiu bardzo ważna. Sami powtarzają zresztą, że nie da się ich rozdzielić. Dlatego gdy Mikołajek dowiaduje się o przeprowadzce rodziców, natychmiast dzieli się swoimi rozterkami z kolegami, którzy od razu starają się mu pomóc. Podnoszą go na duchu i nie zostawiają go samego ze zmartwieniem, a wreszcie wymyślają wspólnie plan ratunkowy – odnalezienie legendarnego skarbu wikingów, który pomoże finansowo rodzinie przyjaciela.

W trakcie gorączkowego poszukiwania skarbu okazuje się, że dla bohaterów nawet pozornie zwykła sprawa stanowi wielką zagadkę, którą chcą rozwiązać. Najważniejsza jest bowiem sama ciekawość i odkrywanie świata. Jako młodzi ludzie uczą się tym samym samodzielności, kreatywnego myślenia oraz odwagi. Bo jak inaczej nazwać misję odzyskania piłki strzeżonej przez strasznego psa czy wyprawę na samotną wyspę pośrodku jeziora?

Kadr z filmu „Skarb Mikołajka”, reż. Julien Rappeneau, Francja 2021 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

O tym, jak ważne jest wspólne działanie

Istotnym wydarzeniem w „Skarbie Mikołajka” jest zaćmienie słońca. Wszyscy uczniowie czekają na nie z niecierpliwością, przygotowując w szkole projekty naukowe dotyczące wspomnianego zjawiska. Klasa filmowych bohaterów chce wykonać wielką makietę planety, którą zaprezentuje na oficjalnym apelu. Zwycięski projekt ma zostać nagrodzony przez dyrektora szkoły wycieczką do planetarium. Z pomocą swojej wychowawczyni chłopcy zaczynają pracę, która idzie wyjątkowo dobrze – do czasu. Niesforność uczniów w połączeniu z wielką klasową kłótnią powoduje, że skończona już makieta ulega uszkodzeniu. Największą karą dla bohaterów okazuje się zawiedziony wyraz twarzy ich ukochanej wychowawczyni. Nauczycielka traktuje ich z dużym szacunkiem i wyrozumiałością, pozostawiając każdemu ze swoich uczniów przestrzeń na bycie sobą. Nie stosuje żelaznej dyscypliny czy żołnierskiej musztry, nie krzyczy ani nie podnosi głosu. Nie przestaje wierzyć, że młodych ludzi kształtować można w inny sposób niż poprzez wzbudzanie strachu oraz stresu. Jak się później okazuje, okazywane przez nią dobro powraca w najpiękniejszy możliwy sposób.

Podopieczni bowiem nie tylko odbudowują makietę planety, ale zaskakują swoją nauczycielkę czymś dużo bardziej niezwykłym. Na końcowym apelu, przed wszystkimi rodzicami i całą szkołą, prezentują złoty, lśniący projekt słońca, który jest podziękowaniem i wyrazem wdzięczności dla ukochanej wychowawczyni. To moment, w którym przestaje liczyć się zwycięstwo, a na pierwszy plan wychodzi radość i celebracja zespołowej pracy, jaką wykonali z pasją młodzi ludzie.

Kadr z filmu „Skarb Mikołajka”, reż. Julien Rappeneau, Francja 2021 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

O tym, jak przetrwać życiowe zmiany

Film jest opowieścią nie tylko o problemach Mikołajka, ale także o rozterkach, z jakimi zmagają się jego rodzice. Matka i ojciec chłopca zdają sobie sprawę, że poważny dylemat dotyczący przeprowadzki, z którym muszą się zmierzyć, odmieni życie całej rodziny. Początkowo podjęta i z pozoru przemyślana decyzja z czasem okazuje się niezbyt trafna. Zmiana miejsca zamieszkania, wynikająca z awansu ojca, wiąże się także z rozłąką. Matka chłopca zaczyna rozumieć, że jest zbyt przywiązana do ich domu oraz wspomnień, jakie się w nim kryją. Niełatwo jej rozstać się z niektórymi miejscami i przedmiotami, ponieważ darzy je sentymentem. Tym trudniejsze do wyobrażenia są więc uczucia Mikołajka, małego chłopca, postawionego w obliczu tak olbrzymiej zmiany, której musi stawić czoła. Twórcy pokazują tym samym, że lęk przed zmianą jest czymś naturalnym, a najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim jest rozmowa i szczere wyrażanie swoich uczuć.

O wartości relacji z najbliższymi

Wielkim wsparciem dla Mikołajka okazują się także rodzice. To przecież ojciec, dostrzegając zainteresowanie syna historią, tworzy mapę i pomaga całej bandzie przepłynąć jezioro. I mimo że chłopcy byli zawiedzeni tym, co odkryli, to liczy się to, że dotarli do celu. To właśnie dorośli bohaterowie, którzy stali za całym pomysłem i intrygą, popchnęli młodych bohaterów do poszukiwań, do wyjścia z domu, do wiary w to, że uczestniczą w czymś niezwykle ważnym, bez względu na efekt końcowy.

Ważną nauką płynącą z seansu jest także to, że skarb nie zawsze musi być czymś materialnym. Często wygląda zupełnie inaczej w naszych wyobrażeniach, a najcenniejsza okazuje się sama droga, jaką przeszliśmy, by do niego dotrzeć. To pozwala doceniać małe rzeczy i cieszyć się z każdego sukcesu – nawet jeśli różni się on od początkowych założeń. Finalnie sam Mikołajek przyznaje przecież, że prawdziwym skarbem są przyjaźnie, które przypominają małe słońca – nigdy się nie wypalają, nawet jeśli na chwilę znikają z horyzontu. I każdy z młodych widzów powinien właśnie takiego skarbu szukać.

Zagadnienia edukacyjne, o których warto porozmawiać po seansie:

  • Kumple są ważni! Na czym polega istota przyjacielskich relacji?
  • Śmiech to zdrowie! O różnych rodzajach komizmu w filmie i literaturze.
  • Zmiana szkoły, otoczenia, miejsca zamieszkania. Jak poradzić sobie w trudnych życiowych sytuacjach?
  • Ahoj, przygodo! O cechach konwencji kina przygodowego.
  • Filmowe adaptacje literatury: jak przenieść powieść na kinowy ekran?

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)