Blog

„Sing 2″ – poznaj walory edukacyjne seansu!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W drugiej części hitowej produkcji powracają uwielbiane postaci, którym głosu użyczają największe gwiazdy Hollywood. Dorośli odbiorcy mogą wynieść z seansu wiele tematów do rozmowy ze swoimi pociechami. Przekonasz się o tym w trakcie lektury artykułu!

W drugiej części hitowej produkcji powracają uwielbiane postaci, którym głosu użyczają największe gwiazdy Hollywood. To animacja, za pośrednictwem której twórcy dostarczają odbiorcom rozrywki, jednocześnie zwracając uwagę na istotne problemy. Dlatego na „Sing 2” świetnie mogą bawić się nie tylko dzieci z klas I-III i IV-VI, ale także ich opiekunowie. Dorośli widzowie mogą wynieść z seansu wiele tematów do rozmowy ze swoimi pociechami. Przekonasz się o tym w trakcie lektury artykułu!

O determinacji w dążeniu do celu

Opowieść początkowo osadzona jest w niewielkim miasteczku. To nieprzypadkowy wybór twórcy. Reżyser zwraca bowiem uwagę na kontrast między małą miejscowością a dużą metropolią, portretując problemy, jakie napotkać można w „wielkim świecie”. Skromna grupa teatralna marzy o tym, by wystawić spektakl na imponującej scenie przed prawdziwą publicznością. Sam tytuł przedstawienia, jakie chcą zrealizować („Nie z tej ziemi”), jest w kontekście tej historii bardzo znaczący. Ma być to bowiem wydarzenie niezapomniane.

Główni bohaterowie przyjeżdżają do metropolii z ogromnymi ambicjami i marzeniami. Szybko okazuje się jednak, że show-biznes jest bezlitosny dla niepozornego teatru z prowincji. Zwierzęta spotykają się z ogromną niesprawiedliwością, gdy Jimmy Crystal (czyli główny antagonista), posługując się swoją władzą i pieniędzmi, próbuje wpływać na wszelkie decyzje związane z planowanym spektaklem. Jimmy wykorzystuje swoją siłę i pozycję, by wymuszać decyzje na Busterze Moonie, reżyserze przedstawienia. Zastraszona ekipa teatralna w pewnym momencie zostaje zmuszona do ucieczki, a ich marzenia stają pod znakiem zapytania. Ostatecznie jednak Buster zdobywa się na odwagę… Jakie będą konsekwencje jego działań? Możemy zdradzić, że seans filmu „Sing 2” potwierdza, iż dobrze jest być konsekwentnym i wierzyć w słuszność własnych decyzji.

Kadr z filmu „Sing 2” (reż. Garth Jennings, USA 2021, dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp z o.o.)

O trudnej sztuce ustępowania

Reżyser w ciekawy sposób ukazuje cechy przypisywane poszczególnym zwierzętom znanym z tradycyjnych bajek. Z jednej strony świadomie posługuje się metaforą wilka, portretując postać groźnego i bezwzględnego Jimmy’ego Crystala. Z drugiej zaś – obsadza jego córkę, również wilczycę, w zupełnie innej roli.

Porsha Crystal  jest bowiem bohaterką, która przechodzi największą metamorfozę. Poznajemy ją jako jako postać rozpieszczoną przez ojca, patrzącą z góry na mniejszych i słabszych, zawsze dostającą to, czego pragnie. Nawet Buster Moon boi się wyrazić swój sprzeciw wobec jej zdania i powierza jej główną rolę w spektaklu. Jednak Porsha z czasem uwalnia się od wpływu ojca i uświadamia sobie, że nie zawsze trzeba grać pierwsze skrzypce, by być ważnym. Czasem należy ustąpić, by dać błyszczeć innym – to oznaka prawdziwej wielkości.

O znaczeniu pasji i…zabawy

Ciekawym wątkiem w „Sing 2” są także lekcje tańca, w których uczestniczy goryl Johnny. Surowy rygor, panujący w szkole artystycznej, nie wpływa dobrze na samopoczucie bohatera. Po wielu poniżających, obraźliwych komentarzach Johnny zaczyna buntować się przeciw bezwzględnym metodom nauczania, praktykowanym przez choreografa spektaklu. Zamiast tego postanawia udowodnić, że cel można osiągnąć inną drogą — skupiając się na pasji i zabawie, a nie żelaznej dyscyplinie. To ważny wątek, który ma szansę pomóc rodzicom i nauczycielom dostrzec perspektywę młodego człowieka, pragnącego rozwijać swoje zainteresowania bez ciążącej na nim presji.

Kadr z filmu „Sing 2” (reż. Garth Jennings, USA 2021, dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp z o.o.)

O budowaniu relacji i wartości poświęcenia

„Sing 2” podejmuje także delikatną kwestię pierwszego zauroczenia. Dzięki postaci słonicy Meeny, z którą młody widz łatwo może się identyfikować, oswaja ten temat w bardzo przyjemny sposób. Nieśmiałość i strach bohaterki przed nawiązaniem romantycznej relacji znikają, gdy ona sama nabiera pewności siebie. Na ekranie widzimy więc nie tylko rozwój wydarzeń związanych z pierwszą miłością, ale przede wszystkim dojrzewanie i metamorfozę samej Meeny.

Postać świnki Rosity daje nam kolejny przykład na to, że zawsze trzeba wierzyć w siebie. Nie można wątpić we własne umiejętności i tym samym pozwalać, by paraliżował nas strach. Rosita, przełamując swój lęk przed skokiem z wysokości, udowadnia, że ograniczenia są tylko w naszej głowie. Najtrudniej jest zrobić pierwszy, decydujący krok. Bohaterka wykonuje go wtedy, gdy widzi swojego przyjaciela w potrzebie.

„Sing 2” to bajka, w której każda z postaci jest w stanie poświęcić się dla kogoś bliskiego i tego samego poświęcenia może oczekiwać od innych. Najistotniejsze są tutaj przyjaźń i wsparcie, które pomagają  Moonowi w tworzeniu spektaklu oraz zaufanie do swoich kompanów. W teatralnej produkcji każdy ma swoje miejsce i jest tak samo istotny – od reżysera, przez aktorów, aż po pracowników technicznych. Nawet Panna Crawly, niepozorna starsza pani ze sztucznym okiem, odgrywa tu niebagatelną rolę. Jej niezwykłe doświadczenie życiowe i dobre rady pomagają bohaterom w realizacji ich planów. Twórcy pokazują zaradność, kreatywność i komediowy potencjał postaci, udowadniając, że wiek nie stanowi żadnego ograniczenia.

Kadr z filmu „Sing 2” (reż. Garth Jennings, USA 2021, dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp z o.o.)

O radzeniu sobie ze stratą

Bardzo ważnym motywem filmu jest także strata. W tym przypadku mamy do czynienia z tragedią, z którą zmierzyć musi się Clay Calloway, będący nieco już zapomnianą legendą rocka. Bohater po śmierci ukochanej żony zaszył się w swoim domu daleko od ludzi i zrezygnował z dalszej kariery. Żył w kompletnej samotności, aż do momentu wizyty Bustera Moona i Ash, których początkowo traktował jak nieproszonych gości. Clay tak bardzo zanurzył się we własnym smutku i rozpaczy, że nie widział sensu w dalszym życiu bez swojej miłości. Odizolował się od świata zewnętrznego z nadzieją, że to pomoże uśmierzyć jego ból. Ktoś musiał przypomnieć mu, czym jest radość i przywrócić wiarę w to, że świat nadal jest piękny – wystarczy się tylko na niego otworzyć.

Twórcy zwracają uwagę na moc oraz terapeutyczny wymiar muzyki, ale nie bagatelizują tym samym trudnego stanu, w jakim znajdował się wcześniej Clay. Pokazują natomiast, że w powrocie do dawnego życia może pomóc odzyskanie dawnej pasji i związanych z nią szczęśliwych wspomnień. Kluczową rolę odgrywa jednak wsparcie bliskich  osób.

O walce o własne marzenia

Najważniejsze jest jednak to, że pomimo wielu przeszkód, potknięć i przeciwności losu, bohaterowie „Sing 2” walczą o swoje marzenia do samego końca. Nie chcą, by ich ciężka praca poszła na marne. Postanawiają nie poddawać się, dopóki nie zrealizują założonego celu. Co więcej, udowadniają, że można nawet wzbić się na szczyt –  i to szczyt nie z tej ziemi. Wystarczy tylko pójść za radą pewnego niepozornego misia koali o nazwisku Moon i „mierzyć wyżej od gwiazd”.

Zagadnienia edukacyjne,  które warto poruszyć po seansie:

  • Dlaczego razem można osiągnąć więcej? Czyli o potędze współdziałania.
  •  W poszukiwaniu własnego talentu. Jak odkryć swoje uzdolnienia i predyspozycje? 
  • Walka o marzenia, czyli skuteczne dążenie do obranego celu.
  • Zmaganie się z własnymi słabościami i ograniczeniami. Dlaczego nie warto się poddawać?
  • Śpiew łagodzi obyczaje! O emocjach, które możemy wyrazić i poczuć dzięki muzyce.
  • Radzenie sobie ze stratą. O niełatwym procesie żałoby.
  • Od „Mary Poppins” po „Dźwięki muzyki”: krzepiąca moc filmowego musicalu.

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).