Blog

„Siła naszych marzeń”

Niezwykły hart ducha małej dziewczynki

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W centrum poruszającego francuskiego filmu „Siła naszych marzeń” znajduje się tragedia rodziny hodowców koni. Córka, Zoé, ulega wypadkowi, w wyniku którego traci władzę w nogach oraz sens życia. Z wysportowanej, pełnej energii dziewczynki zamienia się w cień dawnej siebie…

Na szczęście „Siła naszych marzeń” pokazuje, że nawet z tak trudnej sytuacji można się wydostać, a nadzieja umiera jako ostatnia. Przyjaźń dziewczynki i konia, wielopokoleniowa historia, problem braku porozumienia między dzieckiem a rodzicami – to nie jedyne wartościowe tematy poruszane przez film. „Siła naszych marzeń” jest doskonałą propozycją dla dzieci, rodziców i nauczycieli: każda grupa znajdzie tutaj coś dla siebie. Wzruszenie idzie w parze z uroczymi krajobrazami Francji, dobrym poprowadzeniem historii i autentycznym zaangażowaniem w powrót Zoé do zdrowia.

Zobacz zwiastun filmu „Siła naszych marzeń”:

Walory edukacyjne filmu „Siła naszych marzeń”:

  • Temat niepełnosprawności. Bardzo wartościowym motywem jest opowiedzenie historii z perspektywy dziewczynki z niepełnosprawnością. Co ważne, niepełnosprawność Zoé jest nabyta, nie wrodzona. Z dnia na dzień z energicznej i wysportowanej dziewczynki zamienia się w osobę, która potrzebuje pomocy przy najmniejszych czynnościach i musi na nowo zdefiniować samą siebie. Zoé pokona długą drogę w stronę samoakceptacji.

  • Depresja dziecięca. Film empatycznie portretuje trudne emocje dziewczynki, której w jednej chwili zawalił się cały świat. Zoé przejawia także zachowania autoagresywne, np. podtapia się. Jej trudna sytuacja odbija się na całej rodzinie. Film pozwoli w przystępny sposób przybliżyć temat depresji młodym odbiorcom. Problemu depresji dzieci i młodzieży będą także dotyczyć materiały edukacyjne przygotowane przez Film w Szkole dla nauczycieli i rodziców (już wkrótce).
Kadr z filmu „Siła naszych marzeń” (dystrybucja: Best Film)
  • Poczucie bycia gorszym i niechcianym. Bardzo uniwersalne poczucie, z którymi mierzy się większość młodych osób, nie tylko znajdujących się w tak trudnej sytuacji, jak Zoé. Film pozwala zaadresować te obawy i stwarza przestrzeń do rozmowy o tym, skąd się biorą.

  • Terapia, rehabilitacja i wychodzenie z traumy. Film portretuje pełen proces przepracowywania traumatycznego zdarzenia. Od depresji i niezgody, przez niechętną akceptację i poszukiwanie nowego celu w życiu, aż po zbudowanie poczucia sprawczości zdrowej pewności siebie.

  • Czego możemy nauczyć się od koni? W filmie wyraźnie czujemy miłość do siły i dumy tych pięknych zwierząt. Wszyscy amatorzy jazdy konnej powinni być usatysfakcjonowani seansem, a wszyscy miłośnicy zwierząt zrozumieją znaczenie Silnej w powrocie Zoé do dobrej kondycji psychicznej.

  • Różne oblicza sportu: rekreacja czy komercja? Wykorzystywanie zwierząt w branży sportowej. Ważny wątek w filmie stanowi konflikt między światem reprezentowanym przez stajennego, Seba, gdzie zwierzęta są traktowane jak przyjaciele, a światem ojca głównej bohaterki, w którym konie są jedynie środkiem do osiągnięcia celu: narzędziem, dzięki któremu można wygrywać kolejne wyścigi i zarabiać więcej pieniędzy. Film pokazuje, jak cyniczne bywa wykorzystanie koni w sporcie. Alternatywą jest pełna szacunku relacja, jaką ze swoim koniem nawiązuje Zoé.
Kadr z filmu „Siła naszych marzeń” (dystrybucja: Best Film)
  • Macierzyństwo. Francuska gwiazda, Mélanie Laurent (znana m.in. z „Bękartów wojny” i „Iluzji”) z dużym wyczuciem wciela się w matkę Zoé, tworząc wiarygodny portret kobiety w trudnej sytuacji.

  • Dojrzewanie. Film towarzyszy dziewczynce od momentu narodzin niemal do dorosłości. Dzięki temu pozwala zrozumieć zachodzące w niej zmiany, a także poczuć upływ czasu. Towarzyszenie Zoé na różnych etapach życiowych sprawia, że widz zżywa się z bohaterką i wzrusza jej historią.

  • Problemy rodziców sportretowane z perspektywy dziecka. Ojciec głównej bohaterki jest motywowany niemal wyłącznie chęcią zysku. Jego działania niejednokrotnie zakłócają spokój w rodzinie i prowadzą do kłótni mężczyzny z żoną, przeżywanych przez ich dzieci.

  • Znaczenie silnych więzi: z rodziną, środowiskiem, zwierzęciem, rodzeństwem. Każda z wymienionych relacji odgrywa ważną rolę w życiu Zoé.

  • Pasja i jej znaczenie w naszym życiu. To miłość do jazdy konnej napędza Zoé do znalezienia nowego celu w życiu. Okazuje się, że po wypadku nadal może czerpać przyjemność z przebywania z końmi, chociaż na inny niż wcześniej sposób. To pasja, nadzieja i niezłomność, wielka wewnętrza siła, pozwalają Zoé wyjść z bardzo trudnej sytuacji psychicznej.

  • Inny nie znaczy gorszy. Bardzo ciekawa w kontekście całego filmu jest postać stajennego, Seba: wycofanego mężczyzny, który lepiej od ludzi rozumie konie. Razem z tematem niepełnosprawności czyni to z „Siły naszych marzeń” piękny film o akceptowaniu inności.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).