„Siła naszych marzeń”. Niezwykły hart ducha małej dziewczynki

W centrum poruszającego francuskiego filmu „Siła naszych marzeń” znajduje się tragedia rodziny hodowców koni. Córka, Zoé ,ulega wypadkowi, w wyniku którego traci władzę w nogach oraz sens życia. Z wysportowanej, pełnej energii dziewczynki zamienia się w cień dawnej siebie…

Na szczęście „Siła naszych marzeń” pokazuje, że nawet z tak trudnej sytuacji można się wydostać, a nadzieja umiera jako ostatnia. Przyjaźń dziewczynki i konia, wielopokoleniowa historia, problem braku porozumienia między dzieckiem a rodzicami – to nie jedyne wartościowe tematy poruszane przez film. „Siła naszych marzeń” jest doskonałą propozycją dla dzieci, rodziców i nauczycieli: każda grupa znajdzie tutaj coś dla siebie. Wzruszenie idzie w parze z uroczymi krajobrazami Francji, dobrym poprowadzeniem historii i autentycznym zaangażowaniem w powrót Zoé do zdrowia.

Film „Siła naszych marzeń” ma premierę we wrześniu 2023 roku, ale grupy szkolne mogą zamawiać seanse już od 1 czerwca. W jaki sposób można obejrzeć film przedpremierowo? Wystarczy skontaktować się z ulubionym kinem i poprosić o zorganizowanie pokazu filmu „Siła naszych marzeń” dla większej grupy osób.

Pobierz bezpłatne materiały dla nauczycieli i rodziców do filmu „Siła naszych marzeń”:

Zobacz zwiastun filmu „Siła naszych marzeń”:

Walory edukacyjne filmu „Siła naszych marzeń”:

 • Temat niepełnosprawności. Bardzo wartościowym motywem jest opowiedzenie historii z perspektywy dziewczynki z niepełnosprawnością. Co ważne, niepełnosprawność Zoé jest nabyta, nie wrodzona. Z dnia na dzień z energicznej i wysportowanej dziewczynki zamienia się w osobę, która potrzebuje pomocy przy najmniejszych czynnościach i musi na nowo zdefiniować samą siebie. Zoé pokona długą drogę w stronę samoakceptacji.
 • Depresja dziecięca. Film empatycznie portretuje trudne emocje dziewczynki, której w jednej chwili zawalił się cały świat. Zoé przejawia także zachowania autoagresywne, np. podtapia się. Jej trudna sytuacja odbija się na całej rodzinie. Film pozwoli w przystępny sposób przybliżyć temat depresji młodym odbiorcom. Problemu depresji dzieci i młodzieży będą także dotyczyć materiały edukacyjne przygotowane przez Film w Szkole dla nauczycieli i rodziców (już wkrótce).
Kadr z filmu „Siła naszych marzeń” (dystrybucja: Best Film)
 • Poczucie bycia gorszym i niechcianym. Bardzo uniwersalne poczucie, z którymi mierzy się większość młodych osób, nie tylko znajdujących się w tak trudnej sytuacji, jak Zoé. Film pozwala zaadresować te obawy i stwarza przestrzeń do rozmowy o tym, skąd się biorą.
 • Terapia, rehabilitacja i wychodzenie z traumy. Film portretuje pełen proces przepracowywania traumatycznego zdarzenia. Od depresji i niezgody, przez niechętną akceptację i poszukiwanie nowego celu w życiu, aż po zbudowanie poczucia sprawczości zdrowej pewności siebie.
 • Czego możemy nauczyć się od koni? W filmie wyraźnie czujemy miłość do siły i dumy tych pięknych zwierząt. Wszyscy amatorzy jazdy konnej powinni być usatysfakcjonowani seansem, a wszyscy miłośnicy zwierząt zrozumieją znaczenie Silnej w powrocie Zoé do dobrej kondycji psychicznej.
 • Różne oblicza sportu: rekreacja czy komercja? Wykorzystywanie zwierząt w branży sportowej. Ważny wątek w filmie stanowi konflikt między światem reprezentowanym przez stajennego, Seba, gdzie zwierzęta są traktowane jak przyjaciele, a światem ojca głównej bohaterki, w którym konie są jedynie środkiem do osiągnięcia celu: narzędziem, dzięki któremu można wygrywać kolejne wyścigi i zarabiać więcej pieniędzy. Film pokazuje, jak cyniczne bywa wykorzystanie koni w sporcie. Alternatywą jest pełna szacunku relacja, jaką ze swoim koniem nawiązuje Zoé.
Kadr z filmu „Siła naszych marzeń” (dystrybucja: Best Film)
 • Macierzyństwo. Francuska gwiazda, Mélanie Laurent (znana m.in. z „Bękartów wojny” i „Iluzji”) z dużym wyczuciem wciela się w matkę Zoé, tworząc wiarygodny portret kobiety w trudnej sytuacji.
 • Dojrzewanie. Film towarzyszy dziewczynce od momentu narodzin niemal do dorosłości. Dzięki temu pozwala zrozumieć zachodzące w niej zmiany, a także poczuć upływ czasu. Towarzyszenie Zoé na różnych etapach życiowych sprawia, że widz zżywa się z bohaterką i wzrusza jej historią.
 • Problemy rodziców sportretowane z perspektywy dziecka. Ojciec głównej bohaterki jest motywowany niemal wyłącznie chęcią zysku. Jego działania niejednokrotnie zakłócają spokój w rodzinie i prowadzą do kłótni mężczyzny z żoną, przeżywanych przez ich dzieci.
 • Znaczenie silnych więzi: z rodziną, środowiskiem, zwierzęciem, rodzeństwem. Każda z wymienionych relacji odgrywa ważną rolę w życiu Zoé.
 • Pasja i jej znaczenie w naszym życiu. To miłość do jazdy konnej napędza Zoé do znalezienia nowego celu w życiu. Okazuje się, że po wypadku nadal może czerpać przyjemność z przebywania z końmi, chociaż na inny niż wcześniej sposób. To pasja, nadzieja i niezłomność, wielka wewnętrza siła, pozwalają Zoé wyjść z bardzo trudnej sytuacji psychicznej.
 • Inny nie znaczy gorszy. Bardzo ciekawa w kontekście całego filmu jest postać stajennego, Seba: wycofanego mężczyzny, który lepiej od ludzi rozumie konie. Razem z tematem niepełnosprawności czyni to z „Siły naszych marzeń” piękny film o akceptowaniu inności.

Na seans „Siły naszych marzeń” zapraszamy od 8 września 2023. Już od czerwca można jednak rezerwować seanse przedpremierowe dla grup szkolnych.

Katarzyna Kebernik