Prawdziwy ból
Dowiedz się jak zamówić seansW poszukiwaniu korzeni
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
W jaki sposób wielka historia wpływa na losy jednostek – i jak oddziałuje na kolejne pokolenia? Czego, w procesie poszukiwania prawdy na temat własnych korzeni, możemy dowiedzieć się o nas samych? Jaką rolę odgrywają w naszym życiu bliskie, autentyczne relacje z innymi? „Prawdziwy ból” to kameralna produkcja, która zadaje te pytania w sposób szczery i przystępny, bez zadęcia i moralizatorstwa. Dlaczego uważamy, że to seans, którego nie warto przeoczyć?
W centrum filmowej opowieści znajduje się dwójka kuzynów, którzy podróżują z Ameryki do Polski, by wspólnie odkryć prawdę na temat swojego pochodzenia. Na pierwszy rzut oka różni ich niemal wszystko. David, nieco wycofany introwertyk, żyje przewidywalnym i uporządkowanym życiem. Spontaniczny, pełen brawury Benji jawi się jako jego zupełne przeciwieństwo – nie ma pracy, własnego kąta i konkretnych planów na przyszłość; zdaje się dopiero szukać swojego miejsca w świecie. Wyprawa śladami trudnej rodzinnej przeszłości uruchomi w każdym z bohaterów różnorodne emocje – niektóre z nich głęboko pogrzebane, niewygodne i wstydliwe… Jakie sekrety odkryją w toku akcji wraz z bohaterami młodzi widzowie? Czy wspólna podróż zacieśni więź między kuzynami, czy raczej ją nadwyręży?
Zobacz zwiastun filmu „Prawdziwy ból”:
Refleksje na temat tożsamości, oswajania trudnych emocji, mierzenia się z historyczną i jednostkową traumą to niejedyne edukacyjne wątki, jakie można odnaleźć w filmie. „Prawdziwy ból” to film, który rekomendujemy przede wszystkim nauczycielom historii, wychowawcom i psychologom. Bezpretensjonalna opowieść dotyka ważnych kwestii w sposób przystępny i zrozumiały dla młodego widza, dzięki czemu ma szansę otworzyć na ważną rozmowę.
Poznaj walory edukacyjne filmu „Prawdziwy ból”:
Spojrzenie na historię z perspektywy jednostki
Film pokazuje, w jaki sposób określone wydarzenia historyczne mogą odcisnąć piętno na życiu codziennym jednostek, rodzin i społeczności. Benji i David mierzą się z dziedzictwem Holokaustu. Babcia bohaterów w młodości przetrwała pobyt w obozie koncentracyjnym. Trudne doświadczenia były budulcem jej wewnętrznej siły, ale także przekazywanego z pokolenia na pokolenie cierpienia, z którym po dekadach muszą zmierzyć się także kuzynowie. Seans może być zaproszeniem do rozmowy na wciąż aktualny temat transgeneracyjnej traumy. Dla młodzieży może to być okazja do lepszego zrozumienia, jak osobiste doświadczenia wpisują się w szerszy kontekst historyczny, a także jak przeszłość może kształtować teraźniejszość.
O tragedii Holokaustu bez dosłowności
Film wpisuje się w tendencję opowiadania o tragicznych wydarzeniach historycznych „nie wprost”, bez epatowania obrazami okrucieństwa czy przemocy. Kolejne przystanki podróży bohaterów są miejscami związanymi z żydowską kulturą w Polsce, a zarazem naznaczonymi historią pogromów i prześladowań ludności żydowskiej. Ich dokładne dzieje poznajemy nie tyle przez pryzmat suchych faktów (przeciw rzeczowemu, pozbawionemu emocji podejściu przewodnika wycieczki głośno buntuje się Benji), a lęków i innych uczuć, jakie wyzwala w bohaterach spotkanie z przeszłością. Taka odświeżająca perspektywa może być szczególnie bliska dla młodych widzów. Dzięki temu ma szansę zachęcić ich do samodzielnego zgłębiania informacji na temat wydarzeń historycznych, o których mowa w filmie.
Rola tradycji
W trakcie podróży zarówno David, jak i Benji odkrywają tajemnice żydowskiej kultury, rytuałów, a także tradycyjnych form upamiętnienia przeszłości. Seans może być przyczynkiem do refleksji na temat roli tradycji – jako mostu, który łączy ze sobą kolejne pokolenia, a także narzędzia, które pomaga nawiązać więź z przeszłością i pielęgnować pamięć o przodkach.
Sztuka doświadczania emocji
Kolejne przystanki na trasie bohaterów wyzwalają w nich całą gamę emocji. Introwertyczny i powściągliwy David nie okazuje ich na zewnątrz, z czym nie ma problemu wrażliwy i ekspresyjny Benji. Bohater nie wstydzi się własnych łez i nie boi mówić się o smutku, którego doświadcza (w przeciwieństwie do Davida, który tłumi trudne uczucia). Dla Benjiego podróż jest okazją, by w pełni przeżyć trudne emocje, które od dłuższego czasu się w nim nawarstwiały. Tak radykalna i odważna postawa bohatera ma szansę zainspirować młodych widzów. Film pokazuje, że każdy z nas ma inne strategie radzenia sobie z emocjami – warto jednak dopuścić do głosu nawet te nieprzyjemne i niewygodne uczucia, by móc żyć autentycznie i z odwagą stawiać czoła rzeczywistości.
Dostrzeganie wartości drugiego człowieka
Kluczowym elementem tej historii jest zrozumienie, że każdy z nas ma swoją historię i trudności, o których czasem głośno nie mówi. W trakcie wspólnej podróży przekonują się o tym także David i Benji. Bohaterowie, mimo różnych temperamentów i podejścia do życia, uczą się akceptować siebie nawzajem ze wszystkimi swoimi słabościami i ograniczeniami. Dzięki temu są w stanie odbudować autentyczną i wartościową więź. Czułe spojrzenie na ludzką kruchość i niedoskonałość, akceptacja faktu, że każdy z nas popełnia błędy (i nikogo to nie przekreśla) – głęboko humanistyczne przesłanie tej opowieści ma szansę zostać z młodymi widzami długo po seansie.
Na film „Prawdziwy ból” zapraszamy do kin.
Paulina Kulesza