Blog

Powtórka do matury z FILMEM W SZKOLE: wokół motywu poświęcenia dla idei. Jedenaście pomocnych propozycji filmowych

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Egzaminy maturalne tuż-tuż… Czasu coraz mniej! Zastanawiasz się, z jakich materiałów korzystać w trakcie powtórek? Zajrzyj do naszych gotowych zestawień. W wybranych przez nas pozycjach filmowych odnajdziesz przykłady bohaterów, którzy poświęcają się różnorodnym ideom – sprawdź, jakim!

Egzaminy maturalne tuż-tuż… Czasu coraz mniej! Zastanawiasz się, z jakich materiałów korzystać w trakcie powtórek? Zajrzyj do naszych gotowych zestawień. W wybranych przez nas pozycjach filmowych odnajdziesz przykłady bohaterów, którzy poświęcają się różnorodnym ideomsprawdź, jakim!

Kadr z filmu „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, reż. Gareth Edwards, prod. USA 2016 (dystrybucja: Disney)

W tekstach kultury znaleźć możemy wiele postaci, które oddają się pewnym ideom. Poświęcenie się idei może wiązać się z dążeniem do niesienia pomocy innym, zaangażowaniem w dbałość o dobro planety lub chęcią spełnienia osobistych aspiracji. Niektórzy walczą o istotne dla nich wartości w radykalny sposób (co może skłaniać do refleksji na temat etyki związanych z tym działań), pokazując gotowość do poniesienia istotnych wyrzeczeń, a nawet oddania życia w imię swoich przekonań. Niekiedy jednak zewnętrzne wydarzenia skłaniają do zrewidowania własnych postaw i dążeń. Idea, której wiele poświęciliśmy, może okazać się wtedy niesłuszna…

Motyw poświęcenia się dla idei w filmie

Szukasz konkretnych przykładów, by omówić temat poświęcenia się idei? Wybraliśmy dla Ciebie jedenaście propozycji filmowych, dzięki którym będziesz mógł odnieść się do wspomnianego zagadnienia w różnych kontekstach. Szczegółowe opracowania tematów odkryjesz po kliknięciu w linki w tytułach. Polecamy zwłaszcza:

  • „Bogowie” i „Carte Blanche” – jeśli chcesz pokazać, że idea niesienia pomocy innym może wiązać się z samorealizacją w sferze kariery zawodowej,
  • „Combat girls. Krew i honor” – jako punkt wyjścia do dyskusji o zgubnym wpływie neonazistowskiej ideologii, a także o postawie bohaterki, która wyrzeka się wyznawanych wcześniej wartości pod wpływem światopoglądowej przemiany,
  • „Green Book” – jeśli chcesz wskazać przykład postaci, która podporządkowuje swoje życie idei tworzenia muzyki wbrew przeszkodom stawianym przez społeczeństwo,
  • „Kobieta idzie na wojnę”  – by podyskutować o idei dbania o dobro planety (i radykalnych formach aktywizmu),
  • „La la land” – by porozmawiać o bohaterach-idealistach, którzy dla spełnienia artystycznych aspiracji gotowi są poświęcić osobiste szczęście,
  • „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” – by poddać głębszej analizie i refleksji zagadnienie śmierci w imię idei,
  • „Nasze miejsce na ziemi” – by podyskutować o idei stworzenia miejsca, w którym różne formy życia koegzystowałyby w zgodzie z prawami przyrody (oraz o postawie bohaterów, którzy próbują wcielić ten pomysł w życie),
  • „Pokot” – by wskazać przykład bezkompromisowego idealizmu w walce o prawa zwierząt (a także poruszyć zagadnienia etyczne związane z takim podejściem),
  • „Sól ziemi” – jako punkt wyjścia do rozmowy o bohaterze, który poświęca swe życie idei dokumentowania ludzkiej nadziei i cierpienia,
  • „Yes Meni idą na rewolucję” – by omówić postawę bohaterów zaangażowanych w ideę walki o zmianę świata na lepsze.
Kadr z filmu „Pokot”, reż. Agnieszka Holland / Kasia Adamik, prod. Czechy / Niemcy / Polska / Szwecja / Słowacja 2017 (dystrybucja: Next Film)

Chcesz zyskać dostęp do dodatkowych materiałów?

Za jedyne 19,90 zł za kwartał możesz skorzystać z naszego pakietu PREMIUM. Dzięki niemu zyskasz dostęp do wszystkich naszych materiałów edukacyjnych – czyli ponad 130 scenariuszy lekcji, 50 filmów edukacyjnych i innych wartościowych zasobów, które poszerzą zagadnienia omawiane na zajęciach. Wśród nich znajdziesz także tematy, które mogą być przydatne w trakcie przygotowań do egzaminu maturalnego.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)