Blog

Powtórka do matury z FILMEM W SZKOLE: motyw pamięci. Dziewięć przydatnych tytułów filmowych!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Chcesz przypomnieć sobie najważniejsze motywy, które można wykorzystać w rozprawce problemowej? A może szukasz materiałów, które uzupełnią najistotniejsze konteksty? Świetnie trafiłeś! Stworzyliśmy dla Ciebie listę 9 tytułów filmowych – będziesz mógł efektywnie wykorzystać je podczas powtórki do egzaminu. Motywem przewodnim dzisiejszego zestawienia jest… pamięć!

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Chcesz przypomnieć sobie najważniejsze motywy, które można wykorzystać w rozprawce problemowej? A może szukasz materiałów, które uzupełnią najistotniejsze konteksty? Świetnie trafiłeś! Stworzyliśmy dla Ciebie listę 9 tytułów filmowych – będziesz mógł efektywnie wykorzystać je podczas powtórki do egzaminu. Motywem przewodnim dzisiejszego zestawienia jest… pamięć!

Kadr z filmu „Legiony”, reż. Dariusz Gajewski, prod. Polska 2019 (dystrybucja: Kino Świat)

O pamięci można mówić na wiele sposobów. Znamy przecież pojęcie pamięci historycznej, która jest kluczowa dla kształtowania tożsamości narodowej. Pielęgnujemy pamięć o przodkach i ich tradycjach. Upamiętniamy bohaterów i wybitne czyny. Traktujemy pamięć jako formę świadectwa i obowiązku wobec ludzkiej krzywdy. W centrum refleksji może znajdować się także sam mechanizm pamięci: często wybiórczy i niedoskonały.

Kadr z filmu „Jeszcze dzień życia”, reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente, prod. Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry 2018 (dystrybucja w Polsce: Next Film)

Szukasz konkretnych przykładów? Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom, wybraliśmy 9 tytułów filmowych, w których istotną rolę odgrywa motyw pamięci – jako podstawy tożsamości zbiorowej, elementu tradycji i punktu wyjścia do kreowania mitów. Szczegółowe opracowania materiałów znajdziesz pod linkami w tytułach. W jaki sposób nasze zasoby mogą pomóc Ci w przygotowaniach do matury z języka polskiego oraz historii? Sprawdźmy!

Różne oblicza filmowej pamięci

Jesteś ciekaw, które filmy możesz wykorzystać, by omówić motyw pamięci? Rekomendujemy zwłaszcza poniższe tytuły:

  • „1917”  by porozmawiać o PAMIĘCI HISTORYCZNEJ w kontekście Wielkiej Wojny, przedstawić różnice w postrzeganiu tego wydarzenia w Polsce i na Zachodzie Europy, a także poznać rozmaite formy jego upamiętniania,
  • „303. Bitwa o Anglię”  nasze materiały mogą stanowić punkt wyjścia do dyskusji na temat PAMIĘCI HISTORYCZNEJ oraz filmu jako źródła wiedzy o przeszłości, a ponadto pomogą omówić różne perspektywy w przedstawianiu wojny,
  • „Demon” – w którym istotny jest problem WYPARCIA PAMIĘCI na temat trudnych wydarzeń z przeszłości (a interpretować je można w nawiązaniu do tematyki Zagłady). Materiały mogą być też punktem wyjścia do rozmowy na temat przekazywania i pielęgnowania pamięci jako kwestii kluczowej dla tożsamości wspólnoty,
  • „Dunkierka  by porozmawiać o tym, w jaki sposób w ZBIOROWEJ PAMIĘCI zapisała się II wojna światowa i akcja ewakuacji Dunkierki (a przy okazji pomówić o nielinearnych sposobach opowiadania),
  • „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” – jeśli chcesz podyskutować o PAMIĘCI w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych, a także o tradycyjnych i nowoczesnych sposobach upamiętniania bohaterskich czynów,
  • „Jackie”  materiały będą wsparciem w refleksji na temat MECHANIZMÓW PAMIĘCI i kreowania opowieści na temat przeszłości, a ponadto pomogą omówić m.in. zagadnienia postprawdy i fake newsów,
  • „Jeszcze dzień życia” – by zilustrować motyw PAMIĘCI jako świadectwa i reporterskiego obowiązku „archiwizowania ludzkiej krzywdy”,
  • „Kto napisze naszą historię” – by pokazać, że WALKA O ZACHOWANIE PAMIĘCI może być formą oporu, a także porozmawiać o próbach zachowania pamięci o narodzie żydowskim i jego cierpieniu,
  • „Legiony” – by przypomnieć, że Legiony Polskie stanowią symbol TRWAŁOŚCI PAMIĘCI, a ponadto podyskutować o tym, jak w pamięci zbiorowej utrwalono czyn i postawę legionistów w walce o niepodległość.
Kadr z filmu „Jackie”, reż. Pablo Larraín, prod. Francja, Hongkong, USA, Chile 2016 (dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

W poszukiwaniu inspiracji

Z opracowań, które znajdziesz w powyższych linkach, możesz skorzystać zarówno w wersji podstawowej, jak i PREMIUM. W cenie 19,90 zł za kwartał zyskujesz dostęp do poszerzonej bazy wartościowych materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez doświadczonych nauczycieli, filmoznawców i edukatorów filmowych. Wśród nich znajdziesz scenariusze zajęć, filmy edukacyjne, materiały dydaktyczne od dystrybutorów filmowych oraz lekcje wideo. Będą one źródłem cennej inspiracji i pomysłów – przydatnych zwłaszcza podczas powtórki do matury.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).