Blog

Powtórka do matury z FILMEM W SZKOLE: motyw artysty i sztuki. Pięć filmowych pozycji wartych przypomnienia

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Do egzaminów maturalnych pozostał zaledwie tydzień. To czas ostatnich, intensywnych powtórek materiału. Szukasz przykładów, które pozwolą Ci w ciekawy sposób poszerzyć wybrane konteksty? Zajrzyj do naszych artykułów z cyklu „Powtórka do matury z FILMEM W SZKOLE”, gdzie znajdziesz propozycje przydatnych tytułów filmowych. Dzisiejsze zestawienie skupione jest wokół motywu artysty i sztuki. Sprawdź, które materiały będą dla Ciebie pomocne!

Do egzaminów maturalnych pozostał zaledwie tydzień. To czas ostatnich, intensywnych powtórek materiału. Szukasz przykładów, które pozwolą Ci w ciekawy sposób poszerzyć wybrane konteksty? Zajrzyj do naszych artykułów z cyklu „Powtórka do matury z FILMEM W SZKOLE”, gdzie znajdziesz propozycje przydatnych tytułów filmowych. Dzisiejsze zestawienie skupione jest wokół motywu artysty i sztuki. Sprawdź, które materiały będą dla Ciebie pomocne!

Kadr z filmu „Twój Vincent”, reż. Dorota Kobiela / Hugh Welchman, prod. Polska / Wielka Brytania 2017 (dystrybucja: Next Film)

Motyw artysty i sztuki można rozpatrywać z różnych perspektyw. Popularnym tematem rozważań są różnorodne style, nurty i tendencje w sztuce. Równie ciekawym przedmiotem refleksji jest zagadnienie korespondencji sztuk, które pozwala nam badać analogie i powiązania między różnymi dziedzinami sztuki. Bywa, że w centrum zainteresowania znajduje się postać artysty – a także przypisane jej funkcje i role.  Punktem wyjścia do interesującej dyskusji może być też recepcja dzieła sztuki oraz wpływ, jaki wywiera ono na odbiorcę.

Motyw artysty i sztuki w filmie

Interesuje Cię, z jakich materiałów warto skorzystać, by w ciekawy sposób omówić motyw artysty i sztuki? Wybraliśmy pięć tytułów filmowych, które Ci w tym pomogą. Szczegółowe opracowania tematu znajdziesz po kliknięciu w linki ukryte w tytułach. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami edukacyjnymi do filmów:

  • „Amy” – by pokazać szczery, przejmujący portret artystki, zmagającej się z wewnętrznymi demonami,
  •  „Romeo i Julia” – by porozmawiać o filmowych nawiązaniach do baroku i renesansu, estetyce kiczu oraz o zatarciu granic między sztuką wysoką i popularną,
  • „Twój Vincent” – materiały będą pomocne w dyskusji o twórczości Van Gogha i cechach postimpresjonizmu. Mogą stanowić one także punkt wyjścia do refleksji  na temat zagadnienia korespondencji sztuk oraz związku epok literackich z periodyzacją sztuki,
  • „Zimna wojna” – by zastanowić się, w jaki sposób ustrój polityczny może ingerować w twórczość artystyczną, a także poddać refleksji temat ograniczenia twórczej swobody,
  •  „Życie animowane” – by na przykładzie bohatera z autyzmem, który dzięki animacjom Disneya nawiązuje kontakt ze światem zewnętrznym pokazać, że sztuka (także filmowa) może pełnić funkcję terapeutyczną.
Kadr z filmu „Życie animowane”, reż. Roger Ross Williams, prod. USA 2016 (dystrybucja: Mayfly)

Chcesz zyskać dostęp do dodatkowych zasobów?

Z zaproponowanych powyżej materiałów możesz skorzystać zarówno w wersji podstawowej, jak i PREMIUM. W cenie 19,90 zł zyskasz kwartalny dostęp do poszerzonej bazy materiałów edukacyjnych, wśród których znajdziesz m.in. inspirujące scenariusze zajęć, filmy edukacyjne i lekcje multimedialne. Chcesz poznać szczegóły? Zajrzyj do zakładki PREMIUM.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).