Blog

„Ernest i Celestyna: Misja muzyka”

Polecamy animację

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Mogłoby się wydawać, że przyjaźń między niedźwiedziem a myszą jest niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Twórcy filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka” po raz kolejny udowadniają młodym widzom, że nie ma rzeczy nieosiągalnych.

Mogłoby się wydawać, że przyjaźń między niedźwiedziem a myszą jest niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Twórcy filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka” po raz kolejny udowadniają młodym widzom, że nie ma rzeczy nieosiągalnych. Jeśli naprawdę nam na kimś zależy, jesteśmy w stanie zrobić dla niego bardzo dużo. W przyjaźni najważniejsze jest przecież wzajemne wsparcie.

Wysłuchaj opinii nauczycieli i edukatorów o filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=IMxtXubY7h4

O przyjaźni i zrozumieniu

Tym razem misją głównych bohaterów jest dotarcie do rodzinnego miasta Ernesta i odnalezienie jego dawnego towarzysza Octaviusa, który jako jedyny jest w stanie naprawić zniszczone skrzypce niedźwiedzia. Ernest z niewiadomych powodów początkowo nie chce wracać do Fanfarum. Kiedy jednak Celestyna, która niechcący zepsuła jego instrument, sama wyrusza w drogę, miś zmuszony jest podążyć za nią. I choć niedźwiedź najpierw złości się na przyjaciółkę,  z czasem zaczyna rozumieć, dlaczego postanowiła odszukać Octaviusa na własną rękę.

Kadr z filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka”(reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Muzyka jest bowiem całym życiem Ernesta, a jego ukochane skrzypce niosą ze sobą wiele pięknych wspomnień i nie służą wyłącznie do gry jak każdy zwykły instrument. Mają one dla niego wartość sentymentalną i znaczą o wiele więcej niż cokolwiek innego. Celestyna, widząc złość oraz smutek przyjaciela, decyduje się więc na poświęcenie i wbrew jego zapewnieniom chce naprawić to, co zepsuła. Dobrze bowiem wie, że Ernest cierpi. Mysz wykazuje się więc nie tylko odwagą oraz determinacją w trakcie wyprawy do rodzinnego miasta Ernesta, ale także ogromnym wsparciem i zrozumieniem, taki istotnymi i pożądanymi w dobrej przyjaźni.

O tym, że czasem warto łamać zasady

Kiedy jednak Ernest i Celestyna wreszcie docierają do Fanfarum, wszystko różni się od opowieści niedźwiedzia. Miasto, zamiast tętnić życiem i muzyką, jest ciche, ponure i pozbawione radości. Nigdzie nie słychać dźwięków instrumentów, które niegdyś zapamiętał Ernest. Wszyscy stosują się do dziwnych i niespotykanych dla Celestyny zasad, bo jak głosi motto tego miejsca: „w Fanfarum jest tak, jak musi być”. Kiedy przyjaciele z nadzieją docierają na główny plac, by posłuchać koncertu fortepianowego, z ogromnym zdziwieniem dowiadują się, że w mieście dozwolone jest granie tylko jednego dźwięku, a muzyka jest nielegalna.

Kadr z filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka”(reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Kiedy Ernest wyciąga więc swój bandoneon i próbuje rozruszać mieszkańców Fanfarum pogodnymi melodiami, zostaje wtrącony do więzienia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy chętnie przyjęli narzucone im nakazy i zakazy. W podziemiach miasta powstał Gang Wolnych Nut przewodzony przez tajemniczego, zamaskowanego MiFaSola, który przez policję ogłoszony został przestępcą i wrogiem publicznym. MiFaSol staje się więc symbolem obywatelskiego nieposłuszeństwa oraz reprezentantem tęskniącego za muzyką ludu, zadając tym samym pytanie o to, kto jest prawdziwym przestępcą – niesprawiedliwy system czy ludzie, którzy z nim walczą.

Twórcy obnażają tym samym absurdy władzy i zwracają uwagę na to, że wprowadzanie restrykcyjnych, ograniczających wolność zasad jest często niedorzeczne Niektóre z nich, tak jak reguły w Fanfarum, uniemożliwiają radosne życie i wyłącznie nas ograniczają, podczas gdy czasem do szczęścia potrzebna jest odrobina szaleństwa i swobody. Zasady są potrzebne w życiu, lecz ważne jest to, by odnaleźć balans i nikogo nie krzywdzić, a przede wszystkim nie zabraniać ludziom robić tego, co kochają.

O podążaniu własną drogą

Z czasem dowiadujemy się też, że za wszystkimi zakazami w mieście stoi główny sędzia. Jest nim sam ojciec Ernesta, Naboukov, który wprowadził je zaraz po tym, jak jego syn opuścił krainę niedźwiedzi, by zostać muzykiem. W Fanfarum regułą jest też bowiem to, że wszystkie dzieci idą w ślady rodziców. Ernest miał więc kontynuować długoletnią tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie i zostać sędzią, tak jak jego tata. Jego bunt i ucieczka z rodzinnego miasta wywołały niezrozumienie u ojca, który swój ból i złość przełożył na zasady panujące w mieście.

Kadr z filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka”(reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Na szczęście Ernest i Celestyna uświadomili mieszkańcom Fanfarum, że mogą robić co tylko chcą i spełniać swoje marzenia oraz cele, a nie oczekiwania ich rodziców. Dzięki temu Naboukov postanowił zmienić panujące prawo. Sam nie tylko odkrył na nowo swoją pasję do śpiewania, ale także poznał lepiej własną córkę Milę, która w końcu odważyła się wyznać prawdę o sobie. Do Fanfarum wróciła także muzyka, a wszyscy mieszkańcy krainy niedźwiedzi wreszcie poczuli wolność, którą odbierały im nakazy i zdecydowali się spełnić długo skrywane marzenia. Każdy przecież zasługuje na możliwość podejmowania własnych decyzji i pójścia dokładnie taką drogą, jaką sam sobie wybierze.

„Ernest i Celestyna: Misja Muzyka” to nie tylko piękna historia o przyjaźni ponad podziałami, ale także lekcja empatii, wolności i zrozumienia oraz przypomnienie dorosłym widzom, by nigdy nie zagubili w sobie dziecka. 

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)