Blog

„Ernest i Celestyna: Misja muzyka”

Polecamy animację

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Mogłoby się wydawać, że przyjaźń między niedźwiedziem a myszą jest niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Twórcy filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka” po raz kolejny udowadniają młodym widzom, że nie ma rzeczy nieosiągalnych.

Mogłoby się wydawać, że przyjaźń między niedźwiedziem a myszą jest niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Twórcy filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka” po raz kolejny udowadniają młodym widzom, że nie ma rzeczy nieosiągalnych. Jeśli naprawdę nam na kimś zależy, jesteśmy w stanie zrobić dla niego bardzo dużo. W przyjaźni najważniejsze jest przecież wzajemne wsparcie.

Wysłuchaj opinii nauczycieli i edukatorów o filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=IMxtXubY7h4

O przyjaźni i zrozumieniu

Tym razem misją głównych bohaterów jest dotarcie do rodzinnego miasta Ernesta i odnalezienie jego dawnego towarzysza Octaviusa, który jako jedyny jest w stanie naprawić zniszczone skrzypce niedźwiedzia. Ernest z niewiadomych powodów początkowo nie chce wracać do Fanfarum. Kiedy jednak Celestyna, która niechcący zepsuła jego instrument, sama wyrusza w drogę, miś zmuszony jest podążyć za nią. I choć niedźwiedź najpierw złości się na przyjaciółkę,  z czasem zaczyna rozumieć, dlaczego postanowiła odszukać Octaviusa na własną rękę.

Kadr z filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka”(reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Muzyka jest bowiem całym życiem Ernesta, a jego ukochane skrzypce niosą ze sobą wiele pięknych wspomnień i nie służą wyłącznie do gry jak każdy zwykły instrument. Mają one dla niego wartość sentymentalną i znaczą o wiele więcej niż cokolwiek innego. Celestyna, widząc złość oraz smutek przyjaciela, decyduje się więc na poświęcenie i wbrew jego zapewnieniom chce naprawić to, co zepsuła. Dobrze bowiem wie, że Ernest cierpi. Mysz wykazuje się więc nie tylko odwagą oraz determinacją w trakcie wyprawy do rodzinnego miasta Ernesta, ale także ogromnym wsparciem i zrozumieniem, taki istotnymi i pożądanymi w dobrej przyjaźni.

O tym, że czasem warto łamać zasady

Kiedy jednak Ernest i Celestyna wreszcie docierają do Fanfarum, wszystko różni się od opowieści niedźwiedzia. Miasto, zamiast tętnić życiem i muzyką, jest ciche, ponure i pozbawione radości. Nigdzie nie słychać dźwięków instrumentów, które niegdyś zapamiętał Ernest. Wszyscy stosują się do dziwnych i niespotykanych dla Celestyny zasad, bo jak głosi motto tego miejsca: „w Fanfarum jest tak, jak musi być”. Kiedy przyjaciele z nadzieją docierają na główny plac, by posłuchać koncertu fortepianowego, z ogromnym zdziwieniem dowiadują się, że w mieście dozwolone jest granie tylko jednego dźwięku, a muzyka jest nielegalna.

Kadr z filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka”(reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Kiedy Ernest wyciąga więc swój bandoneon i próbuje rozruszać mieszkańców Fanfarum pogodnymi melodiami, zostaje wtrącony do więzienia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy chętnie przyjęli narzucone im nakazy i zakazy. W podziemiach miasta powstał Gang Wolnych Nut przewodzony przez tajemniczego, zamaskowanego MiFaSola, który przez policję ogłoszony został przestępcą i wrogiem publicznym. MiFaSol staje się więc symbolem obywatelskiego nieposłuszeństwa oraz reprezentantem tęskniącego za muzyką ludu, zadając tym samym pytanie o to, kto jest prawdziwym przestępcą – niesprawiedliwy system czy ludzie, którzy z nim walczą.

Twórcy obnażają tym samym absurdy władzy i zwracają uwagę na to, że wprowadzanie restrykcyjnych, ograniczających wolność zasad jest często niedorzeczne Niektóre z nich, tak jak reguły w Fanfarum, uniemożliwiają radosne życie i wyłącznie nas ograniczają, podczas gdy czasem do szczęścia potrzebna jest odrobina szaleństwa i swobody. Zasady są potrzebne w życiu, lecz ważne jest to, by odnaleźć balans i nikogo nie krzywdzić, a przede wszystkim nie zabraniać ludziom robić tego, co kochają.

O podążaniu własną drogą

Z czasem dowiadujemy się też, że za wszystkimi zakazami w mieście stoi główny sędzia. Jest nim sam ojciec Ernesta, Naboukov, który wprowadził je zaraz po tym, jak jego syn opuścił krainę niedźwiedzi, by zostać muzykiem. W Fanfarum regułą jest też bowiem to, że wszystkie dzieci idą w ślady rodziców. Ernest miał więc kontynuować długoletnią tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie i zostać sędzią, tak jak jego tata. Jego bunt i ucieczka z rodzinnego miasta wywołały niezrozumienie u ojca, który swój ból i złość przełożył na zasady panujące w mieście.

Kadr z filmu „Ernest i Celestyna: Misja muzyka”(reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja/Luksemburg 2022, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Na szczęście Ernest i Celestyna uświadomili mieszkańcom Fanfarum, że mogą robić co tylko chcą i spełniać swoje marzenia oraz cele, a nie oczekiwania ich rodziców. Dzięki temu Naboukov postanowił zmienić panujące prawo. Sam nie tylko odkrył na nowo swoją pasję do śpiewania, ale także poznał lepiej własną córkę Milę, która w końcu odważyła się wyznać prawdę o sobie. Do Fanfarum wróciła także muzyka, a wszyscy mieszkańcy krainy niedźwiedzi wreszcie poczuli wolność, którą odbierały im nakazy i zdecydowali się spełnić długo skrywane marzenia. Każdy przecież zasługuje na możliwość podejmowania własnych decyzji i pójścia dokładnie taką drogą, jaką sam sobie wybierze.

„Ernest i Celestyna: Misja Muzyka” to nie tylko piękna historia o przyjaźni ponad podziałami, ale także lekcja empatii, wolności i zrozumienia oraz przypomnienie dorosłym widzom, by nigdy nie zagubili w sobie dziecka. 

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).