Blog

Podsumowujemy 13. edycję Wędrującego Ale Kino!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnioną filmowych wrażeń publiczność w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Cieplewo, Zbąszyń, Czarnków, Gołdap. W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnionych filmowych wrażeń widzów w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

„Wędrujące koziołeczki” (czyli nagrodę publiczności) otrzymuje…

…film ”Jak ocalić smoka”. Młodzi widzowie docenili opowieść o niezwykłej relacji nawiązującej między Sarą, młodą uchodźczynią, ukrywającą się ze strachu przed deportacją a niesfornym smokiem, któremu również grozi poważne niebezpieczeństwo.

Film w sposób  przystępny dla uczniów wczesnych klas szkół podstawowych podejmuje aktualne tematy związane z migracją, akceptacją dla inności i cyberprzemocą. Dotyka ponadto kwestii uniwersalnych: przyjaźni, wykluczenia, poszukiwania porozumienia ponad podziałami. O czym jeszcze warto będzie porozmawiać po seansie „Jak ocalić smoka”? Odpowiedź znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej, członkini Międzynarodowego Jury Edukatorów Filmowych 40. MFFMW Ale Kino!. Daj się zainspirować i kliknij TU, by go przeczytać.

Grand Prix Jury otrzymują (ex aequo )…

… filmy “Republika dzieci” Jana Jakuba Kolskiego i „Angel” Denisa Bottsa. Werdykt czterech składów jurorskich tym samym uznał za najlepsze dwa tytuły skierowane do grupy wiekowej 10+.

Czym urzekła młodych widzów „Republika dzieci”?

Niebanalnym pomysłem (opierającym się na spotkaniu ożywionych postaci z obrazów Jacka Malczewskiego z dziećmi ze współczesnego sierocińca)? Paląco aktualną tematyką związaną z zagrożeniami ekologicznymi? Przejmującą fabułą, ukazującą opór młodych bohaterów wobec zachłanności i nieodpowiedzialnych decyzji dorosłych? Warto obejrzeć „Republikę dzieci” wspólnie z uczniami, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Seans przyniesie także moc okazji do rozmowy o motywach związanych z siłą sztuki, kontakcie dzieci z naturą oraz o cechach twórczości Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza. Rozwinięcie tych zagadnień znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej.

Dlaczego Twoim uczniom ma szansę spodobać się film „Angel”?

Niektórzy młodzi widzowie z łatwością będą mogli utożsamić się z postacią tytułowej bohaterki filmowej – nieśmiałej, rozmarzonej Angel. Pewnego dnia dziewczynka znajduje magiczny zegarek, który spełnia jej życzenia. Czy skorzysta z danej jej możliwości rozważnie i odpowiedzialnie? Jedno jest pewne: seans przekona Twoich uczniów o tym, że nie wszystko złoto, co się świeci… Przypomni im również o wadze przyjaźni, nauczy akceptować wady najbliższych oraz o tym, w jaki sposób budować pewność siebie. Ta magiczna opowieść przyniesie tematy do niejednej rozmowy!

Kadr z filmu „Angel” (reż. D. Bots, Holandia 2020)

Czas na wręczenie nagród!

Laureaci otrzymają statuetki w trakcie 40. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, która odbędzie się od 1 do 7 października 2022 roku w Poznaniu. Bądźcie czujni: na pewno Wam o niej przypomnimy!

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).