Blog

Podsumowujemy 13. edycję Wędrującego Ale Kino!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnioną filmowych wrażeń publiczność w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Cieplewo, Zbąszyń, Czarnków, Gołdap. W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnionych filmowych wrażeń widzów w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

„Wędrujące koziołeczki” (czyli nagrodę publiczności) otrzymuje…

…film ”Jak ocalić smoka”. Młodzi widzowie docenili opowieść o niezwykłej relacji nawiązującej między Sarą, młodą uchodźczynią, ukrywającą się ze strachu przed deportacją a niesfornym smokiem, któremu również grozi poważne niebezpieczeństwo.

Film w sposób  przystępny dla uczniów wczesnych klas szkół podstawowych podejmuje aktualne tematy związane z migracją, akceptacją dla inności i cyberprzemocą. Dotyka ponadto kwestii uniwersalnych: przyjaźni, wykluczenia, poszukiwania porozumienia ponad podziałami. O czym jeszcze warto będzie porozmawiać po seansie „Jak ocalić smoka”? Odpowiedź znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej, członkini Międzynarodowego Jury Edukatorów Filmowych 40. MFFMW Ale Kino!. Daj się zainspirować i kliknij TU, by go przeczytać.

Grand Prix Jury otrzymują (ex aequo )…

… filmy “Republika dzieci” Jana Jakuba Kolskiego i „Angel” Denisa Bottsa. Werdykt czterech składów jurorskich tym samym uznał za najlepsze dwa tytuły skierowane do grupy wiekowej 10+.

Czym urzekła młodych widzów „Republika dzieci”?

Niebanalnym pomysłem (opierającym się na spotkaniu ożywionych postaci z obrazów Jacka Malczewskiego z dziećmi ze współczesnego sierocińca)? Paląco aktualną tematyką związaną z zagrożeniami ekologicznymi? Przejmującą fabułą, ukazującą opór młodych bohaterów wobec zachłanności i nieodpowiedzialnych decyzji dorosłych? Warto obejrzeć „Republikę dzieci” wspólnie z uczniami, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Seans przyniesie także moc okazji do rozmowy o motywach związanych z siłą sztuki, kontakcie dzieci z naturą oraz o cechach twórczości Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza. Rozwinięcie tych zagadnień znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej.

Dlaczego Twoim uczniom ma szansę spodobać się film „Angel”?

Niektórzy młodzi widzowie z łatwością będą mogli utożsamić się z postacią tytułowej bohaterki filmowej – nieśmiałej, rozmarzonej Angel. Pewnego dnia dziewczynka znajduje magiczny zegarek, który spełnia jej życzenia. Czy skorzysta z danej jej możliwości rozważnie i odpowiedzialnie? Jedno jest pewne: seans przekona Twoich uczniów o tym, że nie wszystko złoto, co się świeci… Przypomni im również o wadze przyjaźni, nauczy akceptować wady najbliższych oraz o tym, w jaki sposób budować pewność siebie. Ta magiczna opowieść przyniesie tematy do niejednej rozmowy!

Kadr z filmu „Angel” (reż. D. Bots, Holandia 2020)

Czas na wręczenie nagród!

Laureaci otrzymają statuetki w trakcie 40. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, która odbędzie się od 1 do 7 października 2022 roku w Poznaniu. Bądźcie czujni: na pewno Wam o niej przypomnimy!

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).