Podsumowujemy 13. edycję Wędrującego Ale Kino!
Dowiedz się jak zamówić seansGrupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnioną filmowych wrażeń publiczność w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
Cieplewo, Zbąszyń, Czarnków, Gołdap. W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnionych filmowych wrażeń widzów w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
„Wędrujące koziołeczki” (czyli nagrodę publiczności) otrzymuje…
…film ”Jak ocalić smoka”. Młodzi widzowie docenili opowieść o niezwykłej relacji nawiązującej między Sarą, młodą uchodźczynią, ukrywającą się ze strachu przed deportacją a niesfornym smokiem, któremu również grozi poważne niebezpieczeństwo.
Film w sposób przystępny dla uczniów wczesnych klas szkół podstawowych podejmuje aktualne tematy związane z migracją, akceptacją dla inności i cyberprzemocą. Dotyka ponadto kwestii uniwersalnych: przyjaźni, wykluczenia, poszukiwania porozumienia ponad podziałami. O czym jeszcze warto będzie porozmawiać po seansie „Jak ocalić smoka”? Odpowiedź znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej, członkini Międzynarodowego Jury Edukatorów Filmowych 40. MFFMW Ale Kino!. Daj się zainspirować i kliknij TU, by go przeczytać.
Grand Prix Jury otrzymują (ex aequo )…
… filmy “Republika dzieci” Jana Jakuba Kolskiego i „Angel” Denisa Bottsa. Werdykt czterech składów jurorskich tym samym uznał za najlepsze dwa tytuły skierowane do grupy wiekowej 10+.
Czym urzekła młodych widzów „Republika dzieci”?
Niebanalnym pomysłem (opierającym się na spotkaniu ożywionych postaci z obrazów Jacka Malczewskiego z dziećmi ze współczesnego sierocińca)? Paląco aktualną tematyką związaną z zagrożeniami ekologicznymi? Przejmującą fabułą, ukazującą opór młodych bohaterów wobec zachłanności i nieodpowiedzialnych decyzji dorosłych? Warto obejrzeć „Republikę dzieci” wspólnie z uczniami, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Seans przyniesie także moc okazji do rozmowy o motywach związanych z siłą sztuki, kontakcie dzieci z naturą oraz o cechach twórczości Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza. Rozwinięcie tych zagadnień znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej.
Dlaczego Twoim uczniom ma szansę spodobać się film „Angel”?
Niektórzy młodzi widzowie z łatwością będą mogli utożsamić się z postacią tytułowej bohaterki filmowej – nieśmiałej, rozmarzonej Angel. Pewnego dnia dziewczynka znajduje magiczny zegarek, który spełnia jej życzenia. Czy skorzysta z danej jej możliwości rozważnie i odpowiedzialnie? Jedno jest pewne: seans przekona Twoich uczniów o tym, że nie wszystko złoto, co się świeci… Przypomni im również o wadze przyjaźni, nauczy akceptować wady najbliższych oraz o tym, w jaki sposób budować pewność siebie. Ta magiczna opowieść przyniesie tematy do niejednej rozmowy!
Czas na wręczenie nagród!
Laureaci otrzymają statuetki w trakcie 40. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, która odbędzie się od 1 do 7 października 2022 roku w Poznaniu. Bądźcie czujni: na pewno Wam o niej przypomnimy!
Paulina Kulesza