Blog

Podsumowujemy 13. edycję Wędrującego Ale Kino!

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnioną filmowych wrażeń publiczność w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Cieplewo, Zbąszyń, Czarnków, Gołdap. W tym roku „walizkowa” edycja Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” zawędrowała aż w cztery miejsca, by zabrać spragnionych filmowych wrażeń widzów w niezwykłą przygodę. Które z propozycji z repertuaru dla młodych odbiorców najbardziej przypadły do gustu jury i publiczności? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

„Wędrujące koziołeczki” (czyli nagrodę publiczności) otrzymuje…

…film ”Jak ocalić smoka”. Młodzi widzowie docenili opowieść o niezwykłej relacji nawiązującej między Sarą, młodą uchodźczynią, ukrywającą się ze strachu przed deportacją a niesfornym smokiem, któremu również grozi poważne niebezpieczeństwo.

Film w sposób  przystępny dla uczniów wczesnych klas szkół podstawowych podejmuje aktualne tematy związane z migracją, akceptacją dla inności i cyberprzemocą. Dotyka ponadto kwestii uniwersalnych: przyjaźni, wykluczenia, poszukiwania porozumienia ponad podziałami. O czym jeszcze warto będzie porozmawiać po seansie „Jak ocalić smoka”? Odpowiedź znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej, członkini Międzynarodowego Jury Edukatorów Filmowych 40. MFFMW Ale Kino!. Daj się zainspirować i kliknij TU, by go przeczytać.

Grand Prix Jury otrzymują (ex aequo )…

… filmy “Republika dzieci” Jana Jakuba Kolskiego i „Angel” Denisa Bottsa. Werdykt czterech składów jurorskich tym samym uznał za najlepsze dwa tytuły skierowane do grupy wiekowej 10+.

Czym urzekła młodych widzów „Republika dzieci”?

Niebanalnym pomysłem (opierającym się na spotkaniu ożywionych postaci z obrazów Jacka Malczewskiego z dziećmi ze współczesnego sierocińca)? Paląco aktualną tematyką związaną z zagrożeniami ekologicznymi? Przejmującą fabułą, ukazującą opór młodych bohaterów wobec zachłanności i nieodpowiedzialnych decyzji dorosłych? Warto obejrzeć „Republikę dzieci” wspólnie z uczniami, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie. Seans przyniesie także moc okazji do rozmowy o motywach związanych z siłą sztuki, kontakcie dzieci z naturą oraz o cechach twórczości Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza. Rozwinięcie tych zagadnień znajdziesz w artykule dr Agnieszki Powierskiej.

Dlaczego Twoim uczniom ma szansę spodobać się film „Angel”?

Niektórzy młodzi widzowie z łatwością będą mogli utożsamić się z postacią tytułowej bohaterki filmowej – nieśmiałej, rozmarzonej Angel. Pewnego dnia dziewczynka znajduje magiczny zegarek, który spełnia jej życzenia. Czy skorzysta z danej jej możliwości rozważnie i odpowiedzialnie? Jedno jest pewne: seans przekona Twoich uczniów o tym, że nie wszystko złoto, co się świeci… Przypomni im również o wadze przyjaźni, nauczy akceptować wady najbliższych oraz o tym, w jaki sposób budować pewność siebie. Ta magiczna opowieść przyniesie tematy do niejednej rozmowy!

Kadr z filmu „Angel” (reż. D. Bots, Holandia 2020)

Czas na wręczenie nagród!

Laureaci otrzymają statuetki w trakcie 40. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, która odbędzie się od 1 do 7 października 2022 roku w Poznaniu. Bądźcie czujni: na pewno Wam o niej przypomnimy!

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)