Blog

PIES NA MEDAL

Dowiedz się jak zamówić seans

Przyjaźń ponad zwycięstwo

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kiedy spotykają się drogi dziewczynki o imieniu Annie i bezdomnego kudłatego kundelka, zaczyna się ich wielka przyjaźń i… największa życiowa przygoda! „Pies na medal” to wzruszająca opowieść o sile więzi między czworonogiem a jego człowiekiem. To pełne akcji, przyjemne kino familijne, które zabiera widzów w daleką podróż przez kontynenty, uczy zasad fair play i przekonuje, że rodowód nie ma znaczenia.

Zobacz zwiastun filmu „Pies na medal”:

O czym jest film „Pies na medal”?

„Pies na medal” to kino o spadaniu na cztery łapy i zgranej drużynie, która dzięki współpracy bije rekordy! Bury piesek odnajduje dom na jednej z australijskich farm i staje się oddanym przyjacielem mieszkającej tam Annie. Gdy jej rodzina popada w zagrożenie – tak z powodu panującej suszy, jak praktyk nieuczciwego sąsiada, chciwego właściciela ziemskiego – dziewczynka postanawia wykorzystać niezwykłą szybkość Fuksa i razem z nim przystąpić do  udziału w psich zawodach. Główna wygrana może pomóc jej ocalić najbliższych, ale by ją zdobyć będą musieli wspólnie stawić czoła wielu przeszkodom…

Dzięki determinacji i współpracy społeczności drużyna przemierzy najpierw pół Australii, a potem pół globu, aby wystartować w mistrzostwach, walcząc nie tylko o honor, ale też o przetrwanie swojej rodziny.

Zadania, z którymi będą się musieli zmierzyć poddadzą ich wielkiej próbie! Zawody psiej zwinności wymagają dużo odwagi, szybkości i dobrze zorganizowanej współpracy między psem a jego właścicielem. To dyscyplina sportowa, która polega na pokonywaniu przez czworonoga specjalnie zaprojektowanego toru przeszkód. Rolę przewodnika, który wykonuje gesty i daje instrukcje psiemu zawodnikowi pełni jego opiekun. Wymaga to niezwykłej nici porozumienia między członkami tej dwuosobowej drużyny. Czy więź, która połączyła Annie i Fuksa wystarczy im do zwycięstwa? W jaki sposób zwinny kundelek przyczyni się do ocalenia swojej rodziny?

Kadr z filmu „Pies na medal”, reż. John Sheedy, Australia 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Każdy miłośnik czworonogów będzie poruszony historią tytułowego pieska, a jej rozwój zaangażuje widzów w wieku szkolnym. Rywalizacja, intryga związana z głównym antagonistą, a w końcu szybkość i słodka mordka psiego bohatera sprawiają, że seans wciąga i wzbudza rozmaite emocje – od zaangażowania kibica po łzy wzruszenia właściwe wszystkim miłośnikom psów. To film łączący w dobrych proporcjach walory rozrywkowe z edukacyjnymi. Twoi uczniowie na pewno nie będą się na nim nudzić!

Film może posłużyć jako wprowadzenie do lekcji o odpowiedzialności za zwierzęta, wpływie zmian klimatycznych na rolnictwo lub roli sportu w budowaniu więzi międzyludzkich. Idealnie sprawdzi się także jako inspiracja do zajęć z języka polskiego – uczniowie mogą napisać recenzję filmu, opowiadanie inspirowane historią Annie i Fuksa lub spisać historię innego „psa na medal”.

Zapraszamy do podążania śladem tego niepozornego kundelka. Sprawdźcie sami, gdzie skończy się jego bieg po zwycięstwo!

Kadr z filmu „Pies na medal”, reż. John Sheedy, Australia 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Walory edukacyjne filmu „Pies na medal”:

Wierność i serce psa. Nie od dziś wiadomo, że psy to zwierzaki pełne empatii i uczuć, a także jedni z najwierniejszych towarzyszy. Fuks każdego dnia udowadnia swoją mądrość i oddanie człowiekowi. Kundelek nie widzi świata poza swoją Annie, stając się dla dziewczynki kimś więcej niż przyjacielem.

Rola pieska w grupie i rodzinie. Film „Pies na medal” może stać się okazją do rozmów nie tylko o tytułowym bohaterze, który odmienia losy swoich właścicieli, ale także o psich umiejętnościach i zadaniach, jakich podejmują się czworonogi, aby wspierać ludzi. Po seansie warto sięgnąć po pozycję z literatury dziecięcej, książkę Barbary Gawryluk o tym samym tytule, dzięki której dzieci będą miały okazję poznać innych psich bohaterów. Autorka opisuje w niej psy wspierające ludzi na co dzień, ratujące w ekstremalnych warunkach, dbające o bezpieczeństwo… To okazja do dowiedzenia się więcej i poznania kolejnych wzruszających przygód pełnych szacunku i podziwu dla oddania zwierząt.

Odpowiedzialna opieka nad czworonogiem. Historia więzi Annie i Fuksa to dowód czystej miłości i przywiązania, jakie odczuwa bezdomny piesek do nowego właściciela. Początek ich przyjaźni to nie tylko rozpoczęcie przygody, ale także zależności, która czyni opiekuna odpowiedzialnym.

Kadr z filmu „Pies na medal”, reż. John Sheedy, Australia 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Nie kupuj, adoptuj! Fuks to typowy bury kundelek, który zaraża swoją energią i smutnym wyrazem oczu. Film uczy, że rodowód nie determinuje wartości, a przy pełnym namysłu wyborze nowego członka rodziny, warto przygarnąć tych najbardziej potrzebujących. Osobiście nie mam wątpliwości – kundelki są najlepsze!

Determinacja i sprawczość w działaniu. Dziewczynkę i pieska połączył wspólny cel – zdobycie środków na zachowanie domu rodzinnego Annie. Cała jej rodzina walczy przeciwko nieuczciwym praktykom właściciela ziemskiego, który dla zysku chce odebrać im działkę i pozbawić domu. Oboje są gotowi na poświęcenie dla swojego miejsca na Ziemi, a zaangażowanie całej społeczności przynosi owoce i upragniony… deszcz.

Konsekwencje zmian klimatu. Bohaterowie przekraczają granice kontynentów udając się na zawody psiej zwinności. Z upalnej Australii, która zmaga się z suszą trafiają do deszczowego Londynu. Film daje też okazję do rozmowy o różnorodności klimatu, jego zmienności i ryzyk związanych z anomaliami pogodowymi. Susza staje się prawdziwym niebezpieczeństwem dla rodziny Annie, to realny problem kraju kangurów.

Kadr z filmu „Pies na medal”, reż. John Sheedy, Australia 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Dom to nie ziemia, ale ludzie, którzy go tworzą. Farma głównej bohaterki to miejsce życia wielopokoleniowej rodziny, która (pomimo trudności i sporów) wspiera się i  współpracuje. Ich zmagania z chciwym sąsiadem przypominają podstawową prawdę – dom to nie nieruchomość o określonej wartości, ale miejsce tworzone przez ludzi.

Zasady fair play i zdrowa rywalizacja w sporcie. Zawody psiej zwinności to dla Fuksa okazja do dobrej zabawy, pokazania swoich niezwykłych umiejętności, szybkości i inteligencji, a także próba porozumienia między nim a Annie. Niezależnie od tego, czy uda mu się zająć miejsce na podium, oboje nauczą się, że osiągnięcie upragnionego celu nie jest warte narażania innych.

Siła miłości! Choć Annie pragnie zwyciężyć, prawdziwym skarbem pozostaje dla niej relacja z czworonożnym przyjacielem, a nie nagroda pieniężna. Film przekonuje, że miłość i zaangażowanie, jakie wkładamy w relacje zawsze wracają. Talent Fuksa może rozkwitnąć dzięki bezinteresownej dobroci, którą okazuje mu najbliższy człowiek. Piesek osiąga prawdziwy sukces dzięki temu, że Annie szczerze go kocha.

Na film „Pies na medal” zapraszamy do kin już od 14 lutego!

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Piep*zyć Mickiewicza 2

Materiały edukacyjne do filmu „Piep*zyć Mickiewicza 2” (reż. Sara Bustamante-Drozdek, Polska 2025, dystrybucja: Forum Film Poland).