Blog

recenzja animacji Ozi: głos deszczowego lasu

OZI: GŁOS DESZCZOWEGO LASU

Dowiedz się jak zamówić seans

Złap zasięg i dobrze go wykorzystaj!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Poznajcie Ozi! To mała, psotliwa orangutanka, która zdobywa serca internautów, publikując posty na Instagramie i tworząc viralowe wideo. Twoi uczniowie z pewnością polubią tę odważną małpkę, a ci którzy marzą o internetowej karierze, przekonają się, że łapanie zasięgów można połączyć z szerzeniem ważnych idei i ochroną dzikiej przyrody. Animacja „Ozi: głos deszczowego lasu” to nie tylko świetna okazja na wyprawę do dżungli i poznanie jej różnorodności. To również ważny krok ku poszerzaniu ekologicznej świadomości dzieci i zmianie naszego stosunku do natury.

Zobacz zwiastun filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”:

O czym jest film „Ozi: głos deszczowego lasu”?

Tytułowa Ozi to wesoła, rezolutna orangutanka, zamieszkująca wraz z opiekuńczymi rodzicami jeden z lasów deszczowych. Niestety, spokój domu Ozi zostaje zburzony, gdy bezwzględna korporacja, zajmująca się produkcją oleju, wypala bezpieczną dotąd dżunglę. Rozdzielona z rodziną, Ozi zostaje uratowana przez Kirani i Roberta, prowadzących schronisko dla osieroconych orangutanów. Początkowo wystraszona i zagubiona, stopniowo, dzięki trosce i wsparciu opiekunów, odnajduje się w nowym miejscu. Ucząc się języka migowego, zaczyna za pomocą tabletu komunikować się ze światem i zyskuje nowych przyjaciół. Wkrótce jej wyjątkowa zdolność do adaptacji, ciekawość świata i tęsknota za rodzicami rozpoczną akcję ratunkową, mającą szansę zmienić świat.

Animacja z małpką Ozi w roli głównej odważnie podejmuje trudne i ważne dziś tematy, pozostając przy tym przystępną i niezwykle wciągającą pozycją dla dzieci. Historia orangutanki influencerki z pewnością rozbudzi ich ciekawość i sprawi mnóstwo frajdy, ucząc jednocześnie uważności, empatii i patrzenia znacznie dalej niż czubek własnego nosa.

Kadr z filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”, reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Walory edukacyjne filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”:

Fascynujący świat orangutanów

Czy Twoi uczniowie wiedzą, że w miejscowym języku nazwa orangutan oznacza „człowieka lasu”? Las jest dla tych zwierząt oazą spokoju i bezpieczeństwa, miejscem, w którym „jest wszystko, czego im potrzeba”. Seans filmu „Ozi: głos deszczowego lasu” będzie świetnym pretekstem do zgłębienia fascynujących zwyczajów tego gatunku, poznania ciekawostek o życiu orangutanów w naturalnym środowisku, zdobycia wiedzy o ich niesamowitej inteligencji i wrażliwości. Przy okazji przypomni też o czyhających na nie zagrożeniach i o konieczności działań na rzecz ich ochrony.

Międzygatunkowa przyjaźń

Pomimo dojrzałości i samodzielności, jaką w toku akcji odkrywa w sobie Ozi, nie pozostaje ona odosobniona w swoich działaniach i to, dzięki wsparciu nowych przyjaciół, udaje jej się osiągnąć cel. Po utracie domu, opiekę nad Ozi przejmuje para zoologów, obrońców przyrody, z którymi orangutanka nawiązuje bliską, pełną ciepła i czułości więź. Historia ich relacji udowadnia, że rodzina to coś więcej niż więzy krwi, a działania ludzi mogą znacznie przyczyniać się do wspierania dzikiej przyrody i ratowania życia zagrożonych zwierząt.

Twój głos ma znaczenie!

Film pokazuje, że zaangażowanie i inicjatywa jednostki mają znaczenie. Postawa jego bohaterów  wzmocni poczucie sprawczości w Twoich uczniach, zmobilizuje ich do działania na rzecz ochrony przyrody i dzikich ekosystemów. Głos Ozi to wołanie o pomoc na ratunek zielonych płuc Ziemi i zagrożonych gatunków z krańca świata. Jej historia z pewnością zainspiruje uczniów do wykorzystania szerokich zasięgów w celu szerzenia wartościowych idei i niesienia pomocy.

Kadr z filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”, reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Wykorzystanie mediów społecznościowych w słusznym celu

Jedną z najważniejszych rzeczy w plecaku Ozi jest tablet. Mała orangutanka, zafascynowana światem Internetu, wykorzystuje swoją pozycję influencerki, żeby nagłośnić temat eksploatacji lasów tropikalnych. Po seansie warto wspólnie zastanowić się, jak wykorzystać platformy SM w dobrym celu (np. nagłaśniania akcji społecznych i pomocowych).

Ekologia i ochrona bioróżnorodności

Film wprost przedstawia konsekwencje ludzkich czynów i wyborów.  Natura tropików mierzy się z szeregiem problemów, takich jak wylesianie, pożary, kłusownictwo, niszczenie ekosystemu i siedlisk tysięcy gatunków zwierząt. W animacji, choć również pozbawiona podmiotowości, zyskuje reprezentację w tytułowej bohaterce. Po seansie warto podjąć ekologiczną refleksję i porozmawiać z uczniami, jakie działania możemy podjąć – również jako jednostki – żeby przeciwdziałać degradacji przyrody.

Jak wiele możemy się nauczyć od zwierząt?

Obserwując na ekranie małą Ozi, Twoi uczniowie z pewnością dostrzegą w niej dużo podobieństw do samych siebie. Największą potrzebą małej małpki, podobnie jak najmłodszych widzów animacji, jest poczucie bezpieczeństwa i bliskość rodziny. Ozi ujmie widzów swoją odwagą i determinacją w działaniu na rzecz odzyskania domu, a perspektywa i odwaga dziecka stanie się bezcenna w zderzeniu z bezlitosnym, pełnym kompromisów światem dorosłych. Jej energia i samozaparcie (ale też zadziwiająco trzeźwe spojrzenie, brak naiwności w obliczu sztucznego „raju” dla zwierząt), motywują ją i sprawiają, że nie ustaje w ekologicznych działaniach.

Kadr z filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”, reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Dlaczego warto świadomie robić zakupy?

Czy Twoi uczniowie wiedzą, że kupowanie rzeczy zawierających olej palmowy, pośrednio wspiera niszczenie „płuc Ziemi” – lasu, który jest domem orangutanów? Warto czytać etykiety i sprawdzać, jakie produkty zawierają uzyskiwany w ten sposób olej i jaki jego produkcja ma wpływ na życie dzikich gatunków zwierząt. Historia Ozi pozwala zrozumieć wpływ naszych małych, codziennych czynności na przyrodę – i tę blisko nas, i tę po drugiej stronie kuli ziemskiej. Warto wspólnie zastanowić się, jakie drobne nawyki mogą wspierać naszą planetę.

Krytyczny odbiór treści reklamowych

Jednym z wątków w animacji są nieetyczne działania korporacji, która dla zysku, pod przykrywką „ekologicznych działań” wypala lasy deszczowe, będące prawdziwą oazą wielu zagrożonych gatunków. Seans można wykorzystać do wprowadzenia pojęcia greenwashingu i uświadomienia młodym widzom, że nie zawsze powinniśmy ulegać pozorom i że warto krytycznie odbierać przekazy reklamowe czy informacje „sprzedawane” nam przez media.

Niejednoznaczny obraz świata

Animacja nie tylko pokazuje, że świat jest pełen chciwych i interesownych ludzi, ale również przypomina, że istnieją osoby, które pragną pomagać i chronić przyrodę, a ich troska ma realny wpływ na życie i przetrwanie wielu zwierząt. Przedstawiając zarówno negatywne, jak i pozytywne postawy, film skłania do refleksji nad własnymi wartościami i zachowaniami, a także naszą oceną innych.

Kadr z filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”, reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Animacja „Ozi: głos deszczowego lasu” przenosi nas w świat dziewiczej dżungli, podejmuje temat zmian klimatycznych i zaburzania dzikich ekosystemów, naszego (często nieświadomego) uwikłania w przemoc wobec bezbronnych zwierząt, a także – co rzadkie w kinie dla dzieci – mediów społecznościowych w służbie przyrody. To wszystko sprawia, że film o psotliwej orangutance Ozi to aktualny, wiarygodny i niepozbawiony głębi obraz współczesnego świata oraz kino ekologiczne najwyższej jakości.

Zmianę na lepsze zacznij od wizyty w kinie. Zabierz uczniów na film „Ozi: Głos deszczowego lasu”. W kinach od 6 września.

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).