OZI: GŁOS DESZCZOWEGO LASU
Dowiedz się jak zamówić seansZłap zasięg i dobrze go wykorzystaj!
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Poznajcie Ozi! To mała, psotliwa orangutanka, która zdobywa serca internautów, publikując posty na Instagramie i tworząc viralowe wideo. Twoi uczniowie z pewnością polubią tę odważną małpkę, a ci którzy marzą o internetowej karierze, przekonają się, że łapanie zasięgów można połączyć z szerzeniem ważnych idei i ochroną dzikiej przyrody. Animacja „Ozi: głos deszczowego lasu” to nie tylko świetna okazja na wyprawę do dżungli i poznanie jej różnorodności. To również ważny krok ku poszerzaniu ekologicznej świadomości dzieci i zmianie naszego stosunku do natury.
Zobacz zwiastun filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”:
O czym jest film „Ozi: głos deszczowego lasu”?
Tytułowa Ozi to wesoła, rezolutna orangutanka, zamieszkująca wraz z opiekuńczymi rodzicami jeden z lasów deszczowych. Niestety, spokój domu Ozi zostaje zburzony, gdy bezwzględna korporacja, zajmująca się produkcją oleju, wypala bezpieczną dotąd dżunglę. Rozdzielona z rodziną, Ozi zostaje uratowana przez Kirani i Roberta, prowadzących schronisko dla osieroconych orangutanów. Początkowo wystraszona i zagubiona, stopniowo, dzięki trosce i wsparciu opiekunów, odnajduje się w nowym miejscu. Ucząc się języka migowego, zaczyna za pomocą tabletu komunikować się ze światem i zyskuje nowych przyjaciół. Wkrótce jej wyjątkowa zdolność do adaptacji, ciekawość świata i tęsknota za rodzicami rozpoczną akcję ratunkową, mającą szansę zmienić świat.
Animacja z małpką Ozi w roli głównej odważnie podejmuje trudne i ważne dziś tematy, pozostając przy tym przystępną i niezwykle wciągającą pozycją dla dzieci. Historia orangutanki influencerki z pewnością rozbudzi ich ciekawość i sprawi mnóstwo frajdy, ucząc jednocześnie uważności, empatii i patrzenia znacznie dalej niż czubek własnego nosa.
Walory edukacyjne filmu „Ozi: głos deszczowego lasu”:
Fascynujący świat orangutanów
Czy Twoi uczniowie wiedzą, że w miejscowym języku nazwa orangutan oznacza „człowieka lasu”? Las jest dla tych zwierząt oazą spokoju i bezpieczeństwa, miejscem, w którym „jest wszystko, czego im potrzeba”. Seans filmu „Ozi: głos deszczowego lasu” będzie świetnym pretekstem do zgłębienia fascynujących zwyczajów tego gatunku, poznania ciekawostek o życiu orangutanów w naturalnym środowisku, zdobycia wiedzy o ich niesamowitej inteligencji i wrażliwości. Przy okazji przypomni też o czyhających na nie zagrożeniach i o konieczności działań na rzecz ich ochrony.
Międzygatunkowa przyjaźń
Pomimo dojrzałości i samodzielności, jaką w toku akcji odkrywa w sobie Ozi, nie pozostaje ona odosobniona w swoich działaniach i to, dzięki wsparciu nowych przyjaciół, udaje jej się osiągnąć cel. Po utracie domu, opiekę nad Ozi przejmuje para zoologów, obrońców przyrody, z którymi orangutanka nawiązuje bliską, pełną ciepła i czułości więź. Historia ich relacji udowadnia, że rodzina to coś więcej niż więzy krwi, a działania ludzi mogą znacznie przyczyniać się do wspierania dzikiej przyrody i ratowania życia zagrożonych zwierząt.
Twój głos ma znaczenie!
Film pokazuje, że zaangażowanie i inicjatywa jednostki mają znaczenie. Postawa jego bohaterów wzmocni poczucie sprawczości w Twoich uczniach, zmobilizuje ich do działania na rzecz ochrony przyrody i dzikich ekosystemów. Głos Ozi to wołanie o pomoc na ratunek zielonych płuc Ziemi i zagrożonych gatunków z krańca świata. Jej historia z pewnością zainspiruje uczniów do wykorzystania szerokich zasięgów w celu szerzenia wartościowych idei i niesienia pomocy.
Wykorzystanie mediów społecznościowych w słusznym celu
Jedną z najważniejszych rzeczy w plecaku Ozi jest tablet. Mała orangutanka, zafascynowana światem Internetu, wykorzystuje swoją pozycję influencerki, żeby nagłośnić temat eksploatacji lasów tropikalnych. Po seansie warto wspólnie zastanowić się, jak wykorzystać platformy SM w dobrym celu (np. nagłaśniania akcji społecznych i pomocowych).
Ekologia i ochrona bioróżnorodności
Film wprost przedstawia konsekwencje ludzkich czynów i wyborów. Natura tropików mierzy się z szeregiem problemów, takich jak wylesianie, pożary, kłusownictwo, niszczenie ekosystemu i siedlisk tysięcy gatunków zwierząt. W animacji, choć również pozbawiona podmiotowości, zyskuje reprezentację w tytułowej bohaterce. Po seansie warto podjąć ekologiczną refleksję i porozmawiać z uczniami, jakie działania możemy podjąć – również jako jednostki – żeby przeciwdziałać degradacji przyrody.
Jak wiele możemy się nauczyć od zwierząt?
Obserwując na ekranie małą Ozi, Twoi uczniowie z pewnością dostrzegą w niej dużo podobieństw do samych siebie. Największą potrzebą małej małpki, podobnie jak najmłodszych widzów animacji, jest poczucie bezpieczeństwa i bliskość rodziny. Ozi ujmie widzów swoją odwagą i determinacją w działaniu na rzecz odzyskania domu, a perspektywa i odwaga dziecka stanie się bezcenna w zderzeniu z bezlitosnym, pełnym kompromisów światem dorosłych. Jej energia i samozaparcie (ale też zadziwiająco trzeźwe spojrzenie, brak naiwności w obliczu sztucznego „raju” dla zwierząt), motywują ją i sprawiają, że nie ustaje w ekologicznych działaniach.
Dlaczego warto świadomie robić zakupy?
Czy Twoi uczniowie wiedzą, że kupowanie rzeczy zawierających olej palmowy, pośrednio wspiera niszczenie „płuc Ziemi” – lasu, który jest domem orangutanów? Warto czytać etykiety i sprawdzać, jakie produkty zawierają uzyskiwany w ten sposób olej i jaki jego produkcja ma wpływ na życie dzikich gatunków zwierząt. Historia Ozi pozwala zrozumieć wpływ naszych małych, codziennych czynności na przyrodę – i tę blisko nas, i tę po drugiej stronie kuli ziemskiej. Warto wspólnie zastanowić się, jakie drobne nawyki mogą wspierać naszą planetę.
Krytyczny odbiór treści reklamowych
Jednym z wątków w animacji są nieetyczne działania korporacji, która dla zysku, pod przykrywką „ekologicznych działań” wypala lasy deszczowe, będące prawdziwą oazą wielu zagrożonych gatunków. Seans można wykorzystać do wprowadzenia pojęcia greenwashingu i uświadomienia młodym widzom, że nie zawsze powinniśmy ulegać pozorom i że warto krytycznie odbierać przekazy reklamowe czy informacje „sprzedawane” nam przez media.
Niejednoznaczny obraz świata
Animacja nie tylko pokazuje, że świat jest pełen chciwych i interesownych ludzi, ale również przypomina, że istnieją osoby, które pragną pomagać i chronić przyrodę, a ich troska ma realny wpływ na życie i przetrwanie wielu zwierząt. Przedstawiając zarówno negatywne, jak i pozytywne postawy, film skłania do refleksji nad własnymi wartościami i zachowaniami, a także naszą oceną innych.
Animacja „Ozi: głos deszczowego lasu” przenosi nas w świat dziewiczej dżungli, podejmuje temat zmian klimatycznych i zaburzania dzikich ekosystemów, naszego (często nieświadomego) uwikłania w przemoc wobec bezbronnych zwierząt, a także – co rzadkie w kinie dla dzieci – mediów społecznościowych w służbie przyrody. To wszystko sprawia, że film o psotliwej orangutance Ozi to aktualny, wiarygodny i niepozbawiony głębi obraz współczesnego świata oraz kino ekologiczne najwyższej jakości.
Zmianę na lepsze zacznij od wizyty w kinie. Zabierz uczniów na film „Ozi: Głos deszczowego lasu”. W kinach od 6 września.
Jagoda Roszak