Blog

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Dowiedz się jak zamówić seans

Trop prowadzi do Trójmiasta!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

O tym, że warto wybrać się do Trójmiasta, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zarówno ci, którzy podczas urlopu szukają rozrywki i okazji do beztroskiego plażowania, jak i, głodni tajemnic, fani historii wiedzą, że na Pomorzu znajdą coś dla siebie.

O zaletach regionu przekonają się też widzowie „Oskara, Patki i Złota Bałtyku”. Ta brawurowa, pełna przygód komediowa historia, łącząc wątki detektywistyczne z treściwą porcję wiedzy o historii i kulturze Pomorza, zapewnia wysokoodżywczą edukacyjnie rozrywkę, której nigdy dość w repertuarze szkolnym. Rozwiązanie zagadki, podążanie za rodzinną historią, poszukiwanie skarbu, pogoń za złodziejem i zacieśnianie przyjacielskich więzi – a to wszystko w malowniczej scenerii Starego Miasta, gdyńskiego portu i słonecznych plaż… – czy można chcieć czegoś więcej? Trójmiasto spodoba Wam nie potrójnie, ale wręcz poczwórnie, po-wielokroć. Koniecznie sprawdźcie ten tytuł!

Zobacz zwiastun filmu „Oskar, Patka i Złota Bałtyku”:

O czym jest film „Oskar, Patka i Złota Bałtyku”?

Dziesięcioletni Oskar wraz z siostrami, Patką i Kają (bohaterowie znani widowni „Detektywa Bruna”), wybierają się na wakacje do Gdańska. Każde z nich ma własny pomysł na spędzanie czasu. Podczas gdy Kaja myśli o swojej pierwszej pracy, a Patka realizuje program nastoletniego buntu, dla Oskara najważniejsze jest spędzanie czasu ze swoim przyjacielem, a zarazem ulubionym aktorem, Brunem. Rodzeństwo nie spodziewa się jednak, że splot różnych okoliczności zmusi ich do zmiany wakacyjnych planów. Wszystko zacznie się od odkrycia starej mapy, która poprowadzi młodych bohaterów na trop tajemnicy sprzed stu lat! Podczas wyprawy rodzeństwo stawi czoła podstępnemu przeciwnikowi, i poszuka odpowiedzi na pytanie o to, co jest prawdziwym skarbem.

Kadr z filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”, reż. Magdalena Nieć, Polska 2025, dystrybucja: Nowe Horyzonty.

Walory edukacyjne filmu:

Trójmiejska lekcja kultury i geografii. Film ukazuje piękno Pomorza i przybliża młodym widzom lokalne atrakcje. Razem z Oskarem i Patką zobaczycie gdański Długi Targ, Fontannę Neptuna, Muzeum Bursztynu, czy nadbałtyckie plaże. Seans może być zatem zachętą do odkrywania historii regionu i związanych z nim legend.

Czym są Kaszuby? Twórcy filmu zabierają nas na Kaszuby – krainę jezior, lasów i unikatowej kultury. Dzięki temu widzowie zapoznają się kaszubskimi tradycjami (ciekawostki kulinarne) i językiem! Kultura regionu stanie się ciekawym tłem filmowej przygody.

Magia bursztynu i lokalne dziedzictwo. Ważną rolę w historii odegra „złoto Bałtyku”. Bohaterowie, a wraz z nimi widzowie, dowiedzą się, czym jest bursztyn i dlaczego przez wieki inspirował ludzi – od rzemieślników po poszukiwaczy skarbów.

Kadr z filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”, reż. Magdalena Nieć, Polska 2025, dystrybucja: Nowe Horyzonty.

Siła wyobraźni i kreatywności. Film pokazuje, że zwykła mapa może stać się kluczem do niezwykłej przygoda, a dziecięca, twórcza radość życia pozwala zobaczyć świat w całkiem nowy sposób. Oskar i Patka uczą młodych widzów, że dzięki wyobraźni zwyczajne wakacje mogą zmienić się w niezwykłą podróż pełną przygód.

Konwencja filmu detektywistycznego. Opowieść wprowadza młodych widzów w świat zagadek i śledztw. Uczy ich logicznego myślenia, analizy wskazówek i pracy zespołowej – kluczowych elementów w opowieściach detektywistycznych.

Wartości rodzinne i siła więzi. Film ukazuje relacje w rodzinie adopcyjnej, podkreślając, że to miłość, wsparcie i wzajemna troska budują prawdziwą bliskość.

Kadr z filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”, reż. Magdalena Nieć, Polska 2025, dystrybucja: Nowe Horyzonty.

Przyjaźń i lojalność. Przygoda, choć pełna zagadek i niebezpieczeństw, staje się dla bohaterów lekcją życiowych wartości. Oskar i jego przyjaciele przekonują się, że ważniejsze od skarbu są relacje, wzajemne wsparcie i dotrzymywanie obietnic. Film pokazuje, że marzenia są ważne, ale nie warto ich realizować kosztem innych.

Kulisy pracy aktora. Ciekawym, pobocznym wątkiem filmu jest ukazanie specyfiki pracy aktora. W toku opowieści dowiadujemy się bowiem nieco więcej na temat pracy Bruna – aktora aspirującego do osiągnięcia większego sukcesu, który zmaga się z codziennymi wyzwaniami zawodu.

Na film „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” zapraszamy do kin od 7 marca!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)

Bambi. Opowieść leśna

Materiały edukacyjne do filmu "Bambi. Opowieść leśna" (reż. Michel Fessler, Francja 2024, czas trwania: 77 min, dystrybucja: M2 Films)

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Piep*zyć Mickiewicza 2

Materiały edukacyjne do filmu „Piep*zyć Mickiewicza 2” (reż. Sara Bustamante-Drozdek, Polska 2025, dystrybucja: Forum Film Poland).