„Orzeł. Ostatni patrol” – czy to dobra propozycja dla szkół?

Już 14 października do kin wpłynie „Orzeł. Ostatni patrol” uznanego dokumentalisty Jacka Bławuta. Film otrzymał aż cztery Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – za dźwięk, montaż, charakteryzację oraz reżyserię. To długo wyczekiwana filmowa rekonstrukcja ostatniej misji polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który zaginął w tajemniczych okolicznościach i nigdy nie udało się ustalić, w jaki sposób utonął. To na pewno ciekawa propozycja… czy również dla szkół?

Kadr z filmu: „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut, Polska 2022, dystrybucja: Kino Świat).

Geneza filmu „Orzeł. Ostatni patrol”

ORP „Orzeł” był supernowoczesnym okrętem podwodnym polskiej Marynarki Wojennej. Po podbiciu Polski przez III Rzeszę wspierał Brytyjczyków w walce z nazistami, wielokrotnie udowadniając swoją wartość. Zaginął w 1940 r. podczas patrolu na Morzu Północnym. Pomimo wielokrotnie podejmowanych poszukiwań nie udało się odnaleźć wraku okrętu ani ustalić, co się z nim stało.

Jacek Bławut scenariusz swojego filmu stworzył w ścisłej współpracy z ekspertami od historii „Orła”. Jego obraz przedstawia najbardziej prawdopodobną wersję wydarzeń. W filmie zobaczymy ostatnie chwile łodzi podwodnej i wszystko to, co doprowadziło do tragedii. Załoga „Orła” była bardzo młoda, stanowili ją w większości dwudziestoparolatkowie. Również obsada filmu to przede wszystkim aktorzy młodego i średniego pokolenia: Tomasz Ziętek, Mateusz Kościukiewicz, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz.

Zobacz zwiastun filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

Być może najciekawszy aspekt filmu stanowi jego warstwa audiowizualna. Twórcy z pietyzmem odtworzyli klaustrofobiczną atmosferę okrętu podwodnego. Aktorzy spędzili kilka tygodni w ciasnych pomieszczeniach planu filmowego, wiernie odtwarzających ułożenie pokładu „Orła”. Efekt tych starań jest niezwykle sugestywny. Na szczególną uwagę zasługuje również dźwięk. Odgłosy, które usłyszymy w filmie, brzmią dokładnie w taki sposób, w jaki ludzkie ucho odbiera dźwięki na bardzo dużych głębokościach.

Walory edukacyjne filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

  • Przedstawienie ważnego epizodu z polskiej historii. „Orzeł. Ostatni patrol” to kolejna opowieść o zasługach Polaków w walce przeciwko nazistom w trakcie II wojny światowej.
  • Rozbudzenie zainteresowania militariami, inżynierią, marynarką wojskową. Film w dużej mierze skupia się na technicznych szczegółach dowodzenia okrętem podwodnym. Przedstawia działanie skomplikowanej maszynerii. Dzięki temu ma szansę zainteresować nie tylko humanistów, ale także „ścisłowców”.
  • Mądry patriotyzm. To film o bohaterstwie, w którym nie ma patosu i pompatycznych słów. Oglądamy oddanych swojej sprawie oficerów, którzy walczą o wolność ojczyzny swoją codzienną pracą i skrupulatnym wykonywaniem poleceń. Film poszukuje odpowiedzi na pytanie, na czym polega męstwo i bohaterstwo? Wielkie gesty i czyny bywają romantyczne, ale czasem bardziej przysłużymy się światu dobrze spełniając powierzoną sobie rolę.
  • Człowiek w sytuacji stresowej. Tęsknota za rodziną, zamknięcie w nienaturalnej przestrzeni, klaustrofobia, bliskość wrogich jednostek, wojna i permanentna sytuacja zagrożenia życia: przebywanie na „Orle” nie należało do najłatwiejszych. Jak radzili sobie w tak trudnych warunkach członkowie załogi? Jak cała ta sytuacja odbijała się na ich stanie psychicznym?

Pobierz darmowe materiały edukacyjne do filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

Film „Orzeł. Ostatni patrol” w kinach od 14 października.

By zyskać nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów na naszej stronie, zapisz się do pakietu premium.

Katarzyna Kebernik