Blog

„Orzeł. Ostatni patrol” – czy to dobra propozycja dla szkół?

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Już 14 października do kin wpłynie „Orzeł. Ostatni patrol” uznanego dokumentalisty Jacka Bławuta. Film otrzymał aż cztery Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – za dźwięk, montaż, charakteryzację oraz reżyserię. To długo wyczekiwana filmowa rekonstrukcja ostatniej misji polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który zaginął w tajemniczych okolicznościach i nigdy nie udało się ustalić, w jaki sposób utonął. To na pewno ciekawa propozycja… czy również dla szkół?

Już 14 października do kin wpłynie „Orzeł. Ostatni patrol” uznanego dokumentalisty Jacka Bławuta. Film otrzymał aż cztery Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – za dźwięk, montaż, charakteryzację oraz reżyserię. To długo wyczekiwana filmowa rekonstrukcja ostatniej misji polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który zaginął w tajemniczych okolicznościach i nigdy nie udało się ustalić, w jaki sposób utonął. To na pewno ciekawa propozycja… czy również dla szkół?

Kadr z filmu: „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut, Polska 2022, dystrybucja: Kino Świat).

Geneza filmu „Orzeł. Ostatni patrol”

ORP „Orzeł” był supernowoczesnym okrętem podwodnym polskiej Marynarki Wojennej. Po podbiciu Polski przez III Rzeszę wspierał Brytyjczyków w walce z nazistami, wielokrotnie udowadniając swoją wartość. Zaginął w 1940 r. podczas patrolu na Morzu Północnym. Pomimo wielokrotnie podejmowanych poszukiwań nie udało się odnaleźć wraku okrętu ani ustalić, co się z nim stało.

Jacek Bławut scenariusz swojego filmu stworzył w ścisłej współpracy z ekspertami od historii „Orła”. Jego obraz przedstawia najbardziej prawdopodobną wersję wydarzeń. W filmie zobaczymy ostatnie chwile łodzi podwodnej i wszystko to, co doprowadziło do tragedii. Załoga „Orła” była bardzo młoda, stanowili ją w większości dwudziestoparolatkowie. Również obsada filmu to przede wszystkim aktorzy młodego i średniego pokolenia: Tomasz Ziętek, Mateusz Kościukiewicz, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz.

Zobacz zwiastun filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

https://www.youtube.com/watch?v=cTqyL-yRY6E

Być może najciekawszy aspekt filmu stanowi jego warstwa audiowizualna. Twórcy z pietyzmem odtworzyli klaustrofobiczną atmosferę okrętu podwodnego. Aktorzy spędzili kilka tygodni w ciasnych pomieszczeniach planu filmowego, wiernie odtwarzających ułożenie pokładu „Orła”. Efekt tych starań jest niezwykle sugestywny. Na szczególną uwagę zasługuje również dźwięk. Odgłosy, które usłyszymy w filmie, brzmią dokładnie w taki sposób, w jaki ludzkie ucho odbiera dźwięki na bardzo dużych głębokościach.

Walory edukacyjne filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

  • Przedstawienie ważnego epizodu z polskiej historii. „Orzeł. Ostatni patrol” to kolejna opowieść o zasługach Polaków w walce przeciwko nazistom w trakcie II wojny światowej.
  • Rozbudzenie zainteresowania militariami, inżynierią, marynarką wojskową. Film w dużej mierze skupia się na technicznych szczegółach dowodzenia okrętem podwodnym. Przedstawia działanie skomplikowanej maszynerii. Dzięki temu ma szansę zainteresować nie tylko humanistów, ale także „ścisłowców”.
  • Mądry patriotyzm. To film o bohaterstwie, w którym nie ma patosu i pompatycznych słów. Oglądamy oddanych swojej sprawie oficerów, którzy walczą o wolność ojczyzny swoją codzienną pracą i skrupulatnym wykonywaniem poleceń. Film poszukuje odpowiedzi na pytanie, na czym polega męstwo i bohaterstwo? Wielkie gesty i czyny bywają romantyczne, ale czasem bardziej przysłużymy się światu dobrze spełniając powierzoną sobie rolę.
  • Człowiek w sytuacji stresowej. Tęsknota za rodziną, zamknięcie w nienaturalnej przestrzeni, klaustrofobia, bliskość wrogich jednostek, wojna i permanentna sytuacja zagrożenia życia: przebywanie na „Orle” nie należało do najłatwiejszych. Jak radzili sobie w tak trudnych warunkach członkowie załogi? Jak cała ta sytuacja odbijała się na ich stanie psychicznym?

Pobierz darmowe materiały edukacyjne do filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

Film „Orzeł. Ostatni patrol” w kinach od 14 października.

By zyskać nielimitowany dostęp do wszystkich materiałów na naszej stronie, zapisz się do pakietu premium.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)