Blog

„Orzeł i reszta”

Dowiedz się jak zamówić seans

Odwaga bycia sobą

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Dzióbek to orzeł wychowany przez kury. Chociaż kocha swoją przybraną rodzinę, czuje, że do niej nie pasuje. Pragnie latać – a tego kury nie mogą go nauczyć. Czy odkryje, jak oswoić swoją inność? Czy w wielkim mieście, do którego wybierze się, by spełniać swoje marzenia, znajdzie wsparcie i zrozumienie?

„Orzeł i reszta” to opowiedziana ze swadą i humorem, pełna przygód historia, która zabierze młodych widzów do fascynującego, podniebnego świata. Poznają tu siłę marzeń i moc przyjaźni, zdolnej pokonać najtrudniejsze przeszkody. Przekonają się też, jak ważne jest to, by wytrwale szukać swojego miejsca na Ziemi i, pomimo presji, w każdej sytuacji pozostać sobą.

Zobacz zwiastun filmu „Orzeł i reszta”

O czym jest film „Orzeł i reszta”?

Kurnikowo to bezpieczna wioska, której mieszkańcy – koguty i kury nioski – żyją w zgodzie i harmonii. Wydaje się, że w tym uporządkowanym świecie, gdzie każdy kolejny dzień jest podobny do poprzedniego, nie może zdarzyć się nic zaskakującego. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Oto jedna z kur otrzymuje niespodziewany prezent – pod jej drzwiami pojawia się pisklę orła. Maluch znacząco różni się od mieszkańców Kurnikowa. Jego nowa mama przyjmuje jednak orlątko z otwartymi skrzydłami.

Mija czas. Dzióbek rośnie i staje się członkiem małej społeczności. Kocha swoją kurzą rodzinę, ale też coraz wyraźniej uświadamia sobie, że jest inny. Różni się od swoich sióstr i braci, nie tylko fizycznie – ma też inne potrzeby i pragnienia. Orzeł pragnie wzbić się w powietrze, by zobaczyć świat z nowej, szerokiej perspektywy. Jak jednak ma tego dokonać, jeśli nikt nie nauczył go latać? Próba wzbicia się w niebo kończy się katastrofą – Dzióbek niszczy swoją wioskę. Zawstydzony, ucieka do Skrzydłowic – ptasiej stolicy, aby tam zdobyć nowe umiejętności i spełnić swoje marzenia.

Kadr z film „Orzeł i reszta” (dystrybucja w Polsce: Forum Film).

„Orzeł i reszta” zainspiruje Was do rozmów na ważne tematy:

Akceptacja siebie: Dzióbek ma wrażenie, że nie pasuje do środowiska Kurnikowa. Większy od kur, ma też inne niż nioski marzenia i plany. Równie wyobcowany jak w rodzinnej wiosce, czuje się w wielkiej metropolii, Skrzydłowicach. Młody orzeł, jak każdy dorastający bohater, pragnie znaleźć miejsce, do którego będzie pasował, w którym nie będzie się wyróżniał. Jego historia pokazuje jednak, że upodobnianie się do innych nie zawsze przynosi korzyść, a kluczem do odnalezienia pewności siebie jest zaakceptowanie własnej odmienności.

Ból dorastania: Przemiany Dzióbka symbolizują proces dojrzewania, któremu z jednej strony towarzyszy lęk, a z drugiej – ekscytacja związana z odkrywaniem własnego potencjału. Dorastanie to trudny, ale niezbędny etap kształtowania tożsamości i określania swojego miejsca w społeczeństwie. Młodzi widzowie jak nikt inny zrozumieją emocje Dzióbka, takie jak niepewność, lęk i zagubienie. Z empatią będą mu towarzyszyć w odkrywaniu własnej drogi.

Odwaga w spełnianiu marzeń: Dzióbek, mimo licznych trudności, nie rezygnuje z marzeń o lataniu. Jego determinacja inspiruje inne ptaki, które zapomniały już o młodzieńczych pragnieniach i ideałach. Bohater pokazuje, że warto walczyć o swoje marzenia, nawet gdy droga do nich jest pełna przeszkód. Dzióbek stawia czoła licznych wyzwaniom, nieprzychylnym opiniom i własnym obawom, ale nigdy nie traci wiary w swoje wielkie marzenie.

Przyjaźń daje siłę: Ważną rolę w podróży Dzióbka odgrywa jego relacja z siostrą. Wsparcie młodej nioski dodaje mu odwagi w chwilach zwątpienia. Siostra pomaga Dzióbkowi spełnić marzenie o lataniu, a nawet zachęca go do podejmowania ryzyka – chociaż, jako kura, nie rozumie brata w pełni. Bohaterowie dzielą radości i smutki, a ich więź umacnia się w obliczu wyzwań.

Szacunek dla przeszłości: Mimo że Dzióbek opuszcza Kurnikowo, nigdy nie zapomina o swojej rodzinnej wiosce i kurzej rodzinie. Animacja podkreśla, że realizacja marzeń i odkrywanie własnych możliwości są równie ważne, jak pamięć o przeszłości, która nas ukształtowała. Młody orzeł uczy się też, że niezależnie od różnic, jakie nas dzielą, każda istota zasługuje na szacunek i zrozumienie. Kiedy zostaje zaakceptowany i przyjęty przez elitarne środowisko Skrzydłowic, staje wobec pokusy zlekceważenia swoich przybranych braci. Orzeł potrafi jednak stanąć w obronie wartości, które są dla niego najważniejsze. Nioski z Kurnikowa mogą liczyć na jego pomoc.

Na film „Orzeł i reszta” zapraszamy do kin od 21 czerwca!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Był sobie kot”

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)