OPERA I BALET W KINIE: „Romeo i Julia” z librettem wg tragedii Szekspira

Materiały edukacyjne do retransmisji spektaklu „Romeo i Julia” z Narodowej Opery Paryskiej z 2021 roku (dyrygent: Vello Pähn, inscenizacja i choreografia: Rudolf Nuriejew, '173)

Szkoła podstawowa | klasy 7-8; szkoły ponadpodstawowe

Temat lekcji: Tragiczne losy kochanków z Werony w baletowej odsłonie.

Rudolf Nuriejew to jeden z największych tancerzy XX wieku. Prześladowany przez KGB i zmuszony do emigracji z ZSRR, osiadł we Francji i zrewolucjonizował taniec klasyczny. W inscenizacji „Romea i Julii” stworzonej dla zespołu baletu Opery Paryskiej w 1984 roku i granej do dziś, wybitny baletmistrz i choreograf postawił na dramaturgię. Przepych i przemoc, brutalność i piękno mieszają się tu ze sobą, jeszcze silniej niż w tragedii Szekspira. Skrupulatnie trzymając się partytury Prokofiewa, która sama w sobie jest bardzo bliska sztuce teatralnej, choreograf stworzył wersję „Romea i Julii”, w której młody chłopiec staje się mężczyzną w obliczu pięknej dziewczyny, która ledwo wyszła z dzieciństwa, a już tragicznie wkracza w kobiecość. Ich miłość musi pozostać w ukryciu, gdyż rodziny Montekich i Kapuletów uwikłane są w rodową waśń. Inspirowane włoskim renesansem dekoracje i kostiumy autorstwa Ezia Frigerio oraz Maura Pagano przeniosą uczniów do starannie odwzorowanej Werony, doskonale znanej im z dramatu Szekspira.

Zagadnienia edukacyjne:

  • Motyw nieszczęśliwej miłości w sztuce.
  • Szekspir na deskach teatru i na filmowym ekranie. Czym różnią się od siebie znane adaptacje „Romea i Julii”?
  • Literatura i sztuka na styku odrodzenia i baroku.
  • Najsłynniejsze spektakle baletowe w historii.

Więcej o walorach edukacyjnych przeczytasz w artykule z cyklu „Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie”.

Zwiastun:

Karty pracy do pobrania:

Chcesz zobaczyć wystawę na wielkim ekranie wspólnie z klasą? Skontaktuj się z dystrybutorem, który pomoże zorganizować Ci projekcję w wybranym przez Ciebie kinie i w odpowiadającym Ci terminie. Wszelkie pytania kieruj na: dystrybucja@ferment.com.pl / +48 660 030 192