Materiały edukacyjne

OPERA I BALET W KINIE: „Romeo i Julia” z librettem wg tragedii Szekspira

Materiały edukacyjne do retransmisji spektaklu „Romeo i Julia” z Narodowej Opery Paryskiej z 2021 roku (dyrygent: Vello Pähn, inscenizacja i choreografia: Rudolf Nuriejew, '173)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Tragiczne losy kochanków z Werony w baletowej odsłonie.


Rudolf Nuriejew to jeden z największych tancerzy XX wieku. Prześladowany przez KGB i zmuszony do emigracji z ZSRR, osiadł we Francji i zrewolucjonizował taniec klasyczny. W inscenizacji „Romea i Julii” stworzonej dla zespołu baletu Opery Paryskiej w 1984 roku i granej do dziś, wybitny baletmistrz i choreograf postawił na dramaturgię. Przepych i przemoc, brutalność i piękno mieszają się tu ze sobą, jeszcze silniej niż w tragedii Szekspira. Skrupulatnie trzymając się partytury Prokofiewa, która sama w sobie jest bardzo bliska sztuce teatralnej, choreograf stworzył wersję „Romea i Julii”, w której młody chłopiec staje się mężczyzną w obliczu pięknej dziewczyny, która ledwo wyszła z dzieciństwa, a już tragicznie wkracza w kobiecość. Ich miłość musi pozostać w ukryciu, gdyż rodziny Montekich i Kapuletów uwikłane są w rodową waśń. Inspirowane włoskim renesansem dekoracje i kostiumy autorstwa Ezia Frigerio oraz Maura Pagano przeniosą uczniów do starannie odwzorowanej Werony, doskonale znanej im z dramatu Szekspira.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Motyw nieszczęśliwej miłości w sztuce.
  • Szekspir na deskach teatru i na filmowym ekranie. Czym różnią się od siebie znane adaptacje „Romea i Julii”?
  • Literatura i sztuka na styku odrodzenia i baroku.
  • Najsłynniejsze spektakle baletowe w historii.

Więcej o walorach edukacyjnych przeczytasz w artykule z cyklu „Wielka Sztuka na Wielkim Ekranie”.

Zobacz zwiastun filmu "OPERA I BALET W KINIE: „Romeo i Julia” z librettem wg tragedii Szekspira":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się, żeby móc bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych, a jeśli nie masz konta - zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Czarodziejski flet

Materiały edukacyjne do filmu „Czarodziejski flet” (reż. Florian Sigl, USA/Niemcy 2022, 120 min., dystrybucja: Kino Świat).

Blueback

Materiały edukacyjne do filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

Wieloryb

Materiały edukacyjne do filmu "Wieloryb" (reż. Darren Aronofsky, USA 2022, 117 min., dystrybucja: Monolith Films)

Filip

Materiały edukacyjne do filmu „Filip" (reż. Michał Kwieciński, Polska 2022, 125 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Szczęście Mikołajka

Materiały edukacyjne do filmu „Szczęście Mikołajka. Skąd się bierze radość?” (reż. Amandine Fredon, Benjamin Massoubre, Francja, Luksemburg 2022, 82', dystrybucja w Polsce: Monolith Films)