Blog

O edukacyjnych zaletach filmu „Wiki i jej Sekret”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ośmioletnia Wiki ma nowego najlepszego przyjaciela. Jest nim Sekret – uroczy szczeniak, otrzymany w prezencie od sąsiada. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy zwierzak zaczyna dorastać. Z beztroskiego szczenięcia zaczyna się bowiem przeistaczać w… młodego wilka.

Ośmioletnia Wiki ma nowego najlepszego przyjaciela. Jest nim Sekret – uroczy szczeniak, otrzymany w prezencie od sąsiada. Dziewczynka opiekuje się zwierzęciem w tajemnicy przed tatą i szybko nawiązuje z nim bliską więź. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy Sekret zaczyna dorastać. Z beztroskiego szczenięcia przeistacza się bowiem w… młodego wilka. Jak zareaguje otoczenie Wiki, kiedy odkryje jej tajemnicę? I czy wystawiona na próbę przyjaźń bohaterów ma szansę przetrwać? By poznać odpowiedzi na te pytania, warto udać się wraz z uczniami klas I-III i IV-VI na seans filmu „Wiki i jej Sekret”. Dowiedz się, jakie zagadnienia poruszyć po projekcji!

O pięknie przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem

Wiki poznajemy w niełatwym dla niej momencie życia. Trudne emocje związane ze śmiercią mamy sprawiają, że dziewczynka przestaje komunikować się z otoczeniem. Remedium na ból związany ze stratą bliskiej osoby ma być przeprowadzka do małego, górskiego miasteczka. Mimo emocjonalnego wsparcia, jakie starają jej się zapewnić ojciec wraz z wujkiem, bohaterka czuje się niezwykle samotna. Wszystko zmienia się, kiedy w jej życiu pojawia się niesforny Sekret. Mimo początkowych obiekcji taty, szczeniak wkrótce staje się nieodłącznym członkiem rodziny i najlepszym kompanem Wiki. Dziewczynka spędza z nim wolny czas, zapewnia mu troskliwą opiekę i dba o jego potrzeby.

Jak wskazują badacze, bliska więź dziecka ze zwierzęciem rozwija postawę odpowiedzialności i empatii, a także kształtuje kompetencje społeczne. Towarzystwo czworonożnego pupila ma pozytywny wpływ na samoakceptację oraz otwartość na świat i innych. Relacja Wiki i jej niezwykłego kompana zdaje się potwierdzać te słowa. W towarzystwie szczeniaka dziewczynka nabiera pewności siebie, odzyskuje radość życia i po raz pierwszy od śmierci mamy zaczyna rozmawiać z ojcem. Seans filmu „Wiki i jej Sekret” może zachęcić Twoich uczniów do rozmowy na temat własnych doświadczeń związanych z ich czworonożnymi pupilami. Przy okazji możesz przekazać im najważniejszą wiedzę dotyczącą opieki nad zwierzętami domowymi.

Kadr z filmu „Wiki i jej sekret” (reż. Denis Imbert, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

O faktach i mitach związanych z wilkami

Innym zagadnieniem, które warto będzie podjąć po projekcji filmu „Wiki i jej sekret”, są mity narosłe wokół wilków. Jaki obraz tego zwierzęcia został wykreowany w książkach, filmach i literaturze? Jak kulturowy wizerunek wilka, znany choćby z baśni braci Grimm, wpływa na nasz stosunek do tych niezwykłych stworzeń? Wiki wraz z tatą przekonują się, że miejscowi hodowcy nie są pozytywnie nastawieni do wilków. Organizują oni wiece i protesty, mające na celu przetrzebienie miejscowej populacji wspomnianych zwierząt.

Skąd bierze się tak duża niechęć mieszkańców miasteczka? Częściowo wynika ona zapewne z obawy o to, że bytujące w pobliskich lasach drapieżniki wyrządzą ogromne szkody wśród hodowli. W pewnej mierze wspomniana nieprzychylność wiąże się także z obawą o bezpieczeństwo ludzi, któremu miałyby zagrażać dzikie stworzenia.  

Czy wilki są groźne dla człowieka? Jaka jest ich rola w ekosystemie? Na czym  polegają ich zwyczaje? Jak powinniśmy się wobec nich zachowywać? Seans filmu „Wiki i jej Sekret” stanowi doskonałą okazję, by przedstawić fakty i rozwiać szkodliwe mity dotyczące tych niezwykłych zwierząt. Przy okazji porozmawiaj z uczniami o tym, dlaczego tak ważna jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem.

Kadr z filmu „Wiki i jej sekret” (reż. Denis Imbert, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

O dylematach etycznych w relacji człowiek-natura

Wart pogłębionej refleksji jest z pewnością sam problem przyjaźni między bohaterką a młodym wilkiem. Kiedy Sekret dorasta, zaczyna przejawiać coraz więcej zachowań typowych dla swojego gatunku. Zaprzyjaźniona z ojcem Wiki weterynarka stwierdza, że ich pupil z pewnością nie jest psim szczenięciem. Wkrótce te podejrzenia zostają potwierdzone przez laboratoryjne badania…

Czy oswajanie dzikich zwierząt jest etyczne? Jakie zagrożenia wiążą się z tym procesem? Dlaczego powinniśmy pozwolić żyć nieudomowionym gatunkom w zgodzie z naturą? Odpowiedzi na te pytania przyniesie poruszający finał filmu, w trakcie którego poznamy największy dowód przyjaźni między Wiki i Sekretem. Po seansie zapytaj uczniów, czy w przedstawionej na ekranie sytuacji zachowaliby się podobnie, jak młoda bohaterka.

Zagadnienia edukacyjne,  które warto poruszyć po seansie:

  • Czworonożny kompan. O pięknie przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem.
  • Czy oswajanie dzikiej przyrody jest etyczne? O moralnych dylematach w relacji człowiek-natura.
  • Empatia wobec innych gatunków. O tym, jak chronić rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem.
  • Wrażliwość na przyrodę: jak ją rozbudzać i pielęgnować?
  • Fakty i mity na temat wilków.
  •  Nie tylko „Czerwony Kapturek”: o wizerunku wilka w kulturze.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).