Blog

O edukacyjnych zaletach filmu „Wiki i jej Sekret”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ośmioletnia Wiki ma nowego najlepszego przyjaciela. Jest nim Sekret – uroczy szczeniak, otrzymany w prezencie od sąsiada. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy zwierzak zaczyna dorastać. Z beztroskiego szczenięcia zaczyna się bowiem przeistaczać w… młodego wilka.

Ośmioletnia Wiki ma nowego najlepszego przyjaciela. Jest nim Sekret – uroczy szczeniak, otrzymany w prezencie od sąsiada. Dziewczynka opiekuje się zwierzęciem w tajemnicy przed tatą i szybko nawiązuje z nim bliską więź. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy Sekret zaczyna dorastać. Z beztroskiego szczenięcia przeistacza się bowiem w… młodego wilka. Jak zareaguje otoczenie Wiki, kiedy odkryje jej tajemnicę? I czy wystawiona na próbę przyjaźń bohaterów ma szansę przetrwać? By poznać odpowiedzi na te pytania, warto udać się wraz z uczniami klas I-III i IV-VI na seans filmu „Wiki i jej Sekret”. Dowiedz się, jakie zagadnienia poruszyć po projekcji!

O pięknie przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem

Wiki poznajemy w niełatwym dla niej momencie życia. Trudne emocje związane ze śmiercią mamy sprawiają, że dziewczynka przestaje komunikować się z otoczeniem. Remedium na ból związany ze stratą bliskiej osoby ma być przeprowadzka do małego, górskiego miasteczka. Mimo emocjonalnego wsparcia, jakie starają jej się zapewnić ojciec wraz z wujkiem, bohaterka czuje się niezwykle samotna. Wszystko zmienia się, kiedy w jej życiu pojawia się niesforny Sekret. Mimo początkowych obiekcji taty, szczeniak wkrótce staje się nieodłącznym członkiem rodziny i najlepszym kompanem Wiki. Dziewczynka spędza z nim wolny czas, zapewnia mu troskliwą opiekę i dba o jego potrzeby.

Jak wskazują badacze, bliska więź dziecka ze zwierzęciem rozwija postawę odpowiedzialności i empatii, a także kształtuje kompetencje społeczne. Towarzystwo czworonożnego pupila ma pozytywny wpływ na samoakceptację oraz otwartość na świat i innych. Relacja Wiki i jej niezwykłego kompana zdaje się potwierdzać te słowa. W towarzystwie szczeniaka dziewczynka nabiera pewności siebie, odzyskuje radość życia i po raz pierwszy od śmierci mamy zaczyna rozmawiać z ojcem. Seans filmu „Wiki i jej Sekret” może zachęcić Twoich uczniów do rozmowy na temat własnych doświadczeń związanych z ich czworonożnymi pupilami. Przy okazji możesz przekazać im najważniejszą wiedzę dotyczącą opieki nad zwierzętami domowymi.

Kadr z filmu „Wiki i jej sekret” (reż. Denis Imbert, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

O faktach i mitach związanych z wilkami

Innym zagadnieniem, które warto będzie podjąć po projekcji filmu „Wiki i jej sekret”, są mity narosłe wokół wilków. Jaki obraz tego zwierzęcia został wykreowany w książkach, filmach i literaturze? Jak kulturowy wizerunek wilka, znany choćby z baśni braci Grimm, wpływa na nasz stosunek do tych niezwykłych stworzeń? Wiki wraz z tatą przekonują się, że miejscowi hodowcy nie są pozytywnie nastawieni do wilków. Organizują oni wiece i protesty, mające na celu przetrzebienie miejscowej populacji wspomnianych zwierząt.

Skąd bierze się tak duża niechęć mieszkańców miasteczka? Częściowo wynika ona zapewne z obawy o to, że bytujące w pobliskich lasach drapieżniki wyrządzą ogromne szkody wśród hodowli. W pewnej mierze wspomniana nieprzychylność wiąże się także z obawą o bezpieczeństwo ludzi, któremu miałyby zagrażać dzikie stworzenia.  

Czy wilki są groźne dla człowieka? Jaka jest ich rola w ekosystemie? Na czym  polegają ich zwyczaje? Jak powinniśmy się wobec nich zachowywać? Seans filmu „Wiki i jej Sekret” stanowi doskonałą okazję, by przedstawić fakty i rozwiać szkodliwe mity dotyczące tych niezwykłych zwierząt. Przy okazji porozmawiaj z uczniami o tym, dlaczego tak ważna jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem.

Kadr z filmu „Wiki i jej sekret” (reż. Denis Imbert, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

O dylematach etycznych w relacji człowiek-natura

Wart pogłębionej refleksji jest z pewnością sam problem przyjaźni między bohaterką a młodym wilkiem. Kiedy Sekret dorasta, zaczyna przejawiać coraz więcej zachowań typowych dla swojego gatunku. Zaprzyjaźniona z ojcem Wiki weterynarka stwierdza, że ich pupil z pewnością nie jest psim szczenięciem. Wkrótce te podejrzenia zostają potwierdzone przez laboratoryjne badania…

Czy oswajanie dzikich zwierząt jest etyczne? Jakie zagrożenia wiążą się z tym procesem? Dlaczego powinniśmy pozwolić żyć nieudomowionym gatunkom w zgodzie z naturą? Odpowiedzi na te pytania przyniesie poruszający finał filmu, w trakcie którego poznamy największy dowód przyjaźni między Wiki i Sekretem. Po seansie zapytaj uczniów, czy w przedstawionej na ekranie sytuacji zachowaliby się podobnie, jak młoda bohaterka.

Zagadnienia edukacyjne,  które warto poruszyć po seansie:

  • Czworonożny kompan. O pięknie przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem.
  • Czy oswajanie dzikiej przyrody jest etyczne? O moralnych dylematach w relacji człowiek-natura.
  • Empatia wobec innych gatunków. O tym, jak chronić rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem.
  • Wrażliwość na przyrodę: jak ją rozbudzać i pielęgnować?
  • Fakty i mity na temat wilków.
  •  Nie tylko „Czerwony Kapturek”: o wizerunku wilka w kulturze.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).