Blog

O edukacyjnych zaletach filmu „Wiki i jej Sekret”

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ośmioletnia Wiki ma nowego najlepszego przyjaciela. Jest nim Sekret – uroczy szczeniak, otrzymany w prezencie od sąsiada. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy zwierzak zaczyna dorastać. Z beztroskiego szczenięcia zaczyna się bowiem przeistaczać w… młodego wilka.

Ośmioletnia Wiki ma nowego najlepszego przyjaciela. Jest nim Sekret – uroczy szczeniak, otrzymany w prezencie od sąsiada. Dziewczynka opiekuje się zwierzęciem w tajemnicy przed tatą i szybko nawiązuje z nim bliską więź. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy Sekret zaczyna dorastać. Z beztroskiego szczenięcia przeistacza się bowiem w… młodego wilka. Jak zareaguje otoczenie Wiki, kiedy odkryje jej tajemnicę? I czy wystawiona na próbę przyjaźń bohaterów ma szansę przetrwać? By poznać odpowiedzi na te pytania, warto udać się wraz z uczniami klas I-III i IV-VI na seans filmu „Wiki i jej Sekret”. Dowiedz się, jakie zagadnienia poruszyć po projekcji!

O pięknie przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem

Wiki poznajemy w niełatwym dla niej momencie życia. Trudne emocje związane ze śmiercią mamy sprawiają, że dziewczynka przestaje komunikować się z otoczeniem. Remedium na ból związany ze stratą bliskiej osoby ma być przeprowadzka do małego, górskiego miasteczka. Mimo emocjonalnego wsparcia, jakie starają jej się zapewnić ojciec wraz z wujkiem, bohaterka czuje się niezwykle samotna. Wszystko zmienia się, kiedy w jej życiu pojawia się niesforny Sekret. Mimo początkowych obiekcji taty, szczeniak wkrótce staje się nieodłącznym członkiem rodziny i najlepszym kompanem Wiki. Dziewczynka spędza z nim wolny czas, zapewnia mu troskliwą opiekę i dba o jego potrzeby.

Jak wskazują badacze, bliska więź dziecka ze zwierzęciem rozwija postawę odpowiedzialności i empatii, a także kształtuje kompetencje społeczne. Towarzystwo czworonożnego pupila ma pozytywny wpływ na samoakceptację oraz otwartość na świat i innych. Relacja Wiki i jej niezwykłego kompana zdaje się potwierdzać te słowa. W towarzystwie szczeniaka dziewczynka nabiera pewności siebie, odzyskuje radość życia i po raz pierwszy od śmierci mamy zaczyna rozmawiać z ojcem. Seans filmu „Wiki i jej Sekret” może zachęcić Twoich uczniów do rozmowy na temat własnych doświadczeń związanych z ich czworonożnymi pupilami. Przy okazji możesz przekazać im najważniejszą wiedzę dotyczącą opieki nad zwierzętami domowymi.

Kadr z filmu „Wiki i jej sekret” (reż. Denis Imbert, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

O faktach i mitach związanych z wilkami

Innym zagadnieniem, które warto będzie podjąć po projekcji filmu „Wiki i jej sekret”, są mity narosłe wokół wilków. Jaki obraz tego zwierzęcia został wykreowany w książkach, filmach i literaturze? Jak kulturowy wizerunek wilka, znany choćby z baśni braci Grimm, wpływa na nasz stosunek do tych niezwykłych stworzeń? Wiki wraz z tatą przekonują się, że miejscowi hodowcy nie są pozytywnie nastawieni do wilków. Organizują oni wiece i protesty, mające na celu przetrzebienie miejscowej populacji wspomnianych zwierząt.

Skąd bierze się tak duża niechęć mieszkańców miasteczka? Częściowo wynika ona zapewne z obawy o to, że bytujące w pobliskich lasach drapieżniki wyrządzą ogromne szkody wśród hodowli. W pewnej mierze wspomniana nieprzychylność wiąże się także z obawą o bezpieczeństwo ludzi, któremu miałyby zagrażać dzikie stworzenia.  

Czy wilki są groźne dla człowieka? Jaka jest ich rola w ekosystemie? Na czym  polegają ich zwyczaje? Jak powinniśmy się wobec nich zachowywać? Seans filmu „Wiki i jej Sekret” stanowi doskonałą okazję, by przedstawić fakty i rozwiać szkodliwe mity dotyczące tych niezwykłych zwierząt. Przy okazji porozmawiaj z uczniami o tym, dlaczego tak ważna jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem.

Kadr z filmu „Wiki i jej sekret” (reż. Denis Imbert, Francja 2021, dystrybucja w Polsce: Best Film)

O dylematach etycznych w relacji człowiek-natura

Wart pogłębionej refleksji jest z pewnością sam problem przyjaźni między bohaterką a młodym wilkiem. Kiedy Sekret dorasta, zaczyna przejawiać coraz więcej zachowań typowych dla swojego gatunku. Zaprzyjaźniona z ojcem Wiki weterynarka stwierdza, że ich pupil z pewnością nie jest psim szczenięciem. Wkrótce te podejrzenia zostają potwierdzone przez laboratoryjne badania…

Czy oswajanie dzikich zwierząt jest etyczne? Jakie zagrożenia wiążą się z tym procesem? Dlaczego powinniśmy pozwolić żyć nieudomowionym gatunkom w zgodzie z naturą? Odpowiedzi na te pytania przyniesie poruszający finał filmu, w trakcie którego poznamy największy dowód przyjaźni między Wiki i Sekretem. Po seansie zapytaj uczniów, czy w przedstawionej na ekranie sytuacji zachowaliby się podobnie, jak młoda bohaterka.

Zagadnienia edukacyjne,  które warto poruszyć po seansie:

  • Czworonożny kompan. O pięknie przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem.
  • Czy oswajanie dzikiej przyrody jest etyczne? O moralnych dylematach w relacji człowiek-natura.
  • Empatia wobec innych gatunków. O tym, jak chronić rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem.
  • Wrażliwość na przyrodę: jak ją rozbudzać i pielęgnować?
  • Fakty i mity na temat wilków.
  •  Nie tylko „Czerwony Kapturek”: o wizerunku wilka w kulturze.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Siła naszych marzeń

Materiały edukacyjne do filmu „Siła naszych marzeń” (reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min., dystrybucja: Best Film).

Kompas szkieletora

Materiały edukacyjne do filmu „Kompas szkieletora” (reż. Sandra L. Martin, USA 2022, 81 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland)

Raport Pileckiego

Materiały edukacyjne do filmu „Raport Pileckiego" (reż. Krzysztof Łukasiewicz, Polska 2023, 117 min., dystrybucja w Polsce: TVP Dystrybucja Kinowa)

Blisko

Materiały edukacyjne do filmu „Blisko” (reż. Lukas Dhont, Belgia/Holandia/Francja 2022, 103 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Bezmiar

Materiały edukacyjne do filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).