„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”. Lekcja malarstwa w kinie!

Johannes Vermeer: jeden z najważniejszych europejskich malarzy i artysta, który portretowanie prozy życia wyniósł do rangi sztuki. Teraz, dzięki filmowi „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” każdy może obejrzeć arcydzieła flamandzkiego mistrza i za cenę kinowego biletu przenieść się na półtorej godziny do świata  piękna.

Wystawa w kinie

„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” to film z cyklu „Wystawa w Kinie”. Jakie są korzyści z wybrania się z klasą na wystawę malarstwa do kina?

  • Najwyższa jakość obrazu i wielki ekran pozwalają obejrzeć prezentowane dzieła w całej okazałości.
  • To tańsza i bardziej przystępna dla młodego odbiorcy forma kontaktu ze sztuką. Zagraniczna galeria sztuki może być zbyt drogą i niedostępną opcją na klasową wycieczkę, a sala kinowa jest doskonale znana uczniom. Nikt nie będzie czuł się niekomfortowo czy obco.
  • W każdym filmie z cyklu wypowiadają się liczni eksperci: kustosze, historycy sztuki, a także rekonstruktorzy. To niepowtarzalna okazja poznania nie tylko sylwetki malarza, ale także tajnik fachu osób związanych z muzealnictwem, konserwacją zabytków, sztuką.
  • W ciągu kilkudziesięciu minut poznajemy całe spektrum twórczości artysty. Dokument jest potężną dawką wiedzy w atrakcyjnej formie.

Zobacz zwiastun filmu „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”:

Ten niezwykły film dokumentuje największą w historii wystawę arcydzieł Johannesa Vermeera, zorganizowaną przez amsterdamskie Rijksmuseum. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się w ciągu 24 godzin. Do dzisiaj wystawę obejrzało już kilka milionów osób. Film umożliwia udział w tym święcie sztuki za cenę kinowego biletu.

Tajemniczy flamandzki artysta namalował w ciągu swojego krótkiego życia zaledwie 37 obrazy – a przynajmniej autentyczność tylu przypisywanych mu dzieł udało się potwierdzić. Na wystawie w Rijksmusem oraz w filmie „Nowy Vermeer. Wystawa wszechczasów” mamy możliwość podziwiać aż 28 z nich, w tym te najsłynniejsze: „Dziewczynę z perłą”, „Geografa”, „Kobietę piszącą list” i wiele innych.

Kadr z filmu „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”, reż. Phil Grabsky, dystrybucja: KinoMaestro.

Reżyser filmu, nagrodzony BAFTĄ Phil Grabsky, doskonale pokazał, na czym polega wielkość Vermeera. Holenderski artysta jak nikt inny portretował codzienność. To czyni z niego niezwykle współczesnego twórcę, który jako jeden z pierwszych zrozumiał, że zwyczajne życie bywa ciekawsze niż wzniosłe opowieści o wyidealizowanych herosach, jakie dominowały w sztuce dawniejszych epok. „Mistrz światła”, jak bywa nazywany, potrafił uchwycić drobne momenty rzeczywistości – jego postaci zawsze wyglądają jak zatrzymane w pół ruchu, „przyłapane” w trakcie typowych dla siebie czynności. Malarstwo Vermeera to nie tylko wehikuł czasu przenoszący do XVII wieku, ale i lekcja uważnego patrzenia na otoczenie oraz innych ludzi.  

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź dostępne seanse i bilety na stronie dystrybutora, KinoMaestro.pl.

Katarzyna Kebernik