Blog

„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”

Dowiedz się jak zamówić seans

Lekcja malarstwa w kinie!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Johannes Vermeer: jeden z najważniejszych europejskich malarzy i artysta, który portretowanie prozy życia wyniósł do rangi sztuki. Teraz, dzięki filmowi „Nowy Vermeer. Wystawa wszechczasów” każdy może obejrzeć arcydzieła flamandzkiego mistrza i za cenę kinowego biletu przenieść się na półtorej godziny do świata  piękna.

Johannes Vermeer: jeden z najważniejszych europejskich malarzy i artysta, który portretowanie prozy życia wyniósł do rangi sztuki. Teraz, dzięki filmowi „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” każdy może obejrzeć arcydzieła flamandzkiego mistrza i za cenę kinowego biletu przenieść się na półtorej godziny do świata  piękna.

Wystawa w kinie

„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” to film z cyklu „Wystawa w Kinie”. Jakie są korzyści z wybrania się z klasą na wystawę malarstwa do kina?

  • Najwyższa jakość obrazu i wielki ekran pozwalają obejrzeć prezentowane dzieła w całej okazałości.
  • To tańsza i bardziej przystępna dla młodego odbiorcy forma kontaktu ze sztuką. Zagraniczna galeria sztuki może być zbyt drogą i niedostępną opcją na klasową wycieczkę, a sala kinowa jest doskonale znana uczniom. Nikt nie będzie czuł się niekomfortowo czy obco.
  • W każdym filmie z cyklu wypowiadają się liczni eksperci: kustosze, historycy sztuki, a także rekonstruktorzy. To niepowtarzalna okazja poznania nie tylko sylwetki malarza, ale także tajnik fachu osób związanych z muzealnictwem, konserwacją zabytków, sztuką.
  • W ciągu kilkudziesięciu minut poznajemy całe spektrum twórczości artysty. Dokument jest potężną dawką wiedzy w atrakcyjnej formie.

Zobacz zwiastun filmu „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”:

https://www.youtube.com/watch?v=HGxdVjk3BPE

Ten niezwykły film dokumentuje największą w historii wystawę arcydzieł Johannesa Vermeera, zorganizowaną przez amsterdamskie Rijksmuseum. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się w ciągu 24 godzin. Do dzisiaj wystawę obejrzało już kilka milionów osób. Film umożliwia udział w tym święcie sztuki za cenę kinowego biletu.

Tajemniczy flamandzki artysta namalował w ciągu swojego krótkiego życia zaledwie 37 obrazy – a przynajmniej autentyczność tylu przypisywanych mu dzieł udało się potwierdzić. Na wystawie w Rijksmusem oraz w filmie „Nowy Vermeer. Wystawa wszechczasów” mamy możliwość podziwiać aż 28 z nich, w tym te najsłynniejsze: „Dziewczynę z perłą”, „Geografa”, „Kobietę piszącą list” i wiele innych.

Kadr z filmu „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”, reż. Phil Grabsky, dystrybucja: KinoMaestro.

Reżyser filmu, nagrodzony BAFTĄ Phil Grabsky, doskonale pokazał, na czym polega wielkość Vermeera. Holenderski artysta jak nikt inny portretował codzienność. To czyni z niego niezwykle współczesnego twórcę, który jako jeden z pierwszych zrozumiał, że zwyczajne życie bywa ciekawsze niż wzniosłe opowieści o wyidealizowanych herosach, jakie dominowały w sztuce dawniejszych epok. „Mistrz światła”, jak bywa nazywany, potrafił uchwycić drobne momenty rzeczywistości – jego postaci zawsze wyglądają jak zatrzymane w pół ruchu, „przyłapane” w trakcie typowych dla siebie czynności. Malarstwo Vermeera to nie tylko wehikuł czasu przenoszący do XVII wieku, ale i lekcja uważnego patrzenia na otoczenie oraz innych ludzi.  

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź dostępne seanse i bilety na stronie dystrybutora, KinoMaestro.pl.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)