Blog

„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”

Lekcja malarstwa w kinie!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Johannes Vermeer: jeden z najważniejszych europejskich malarzy i artysta, który portretowanie prozy życia wyniósł do rangi sztuki. Teraz, dzięki filmowi „Nowy Vermeer. Wystawa wszechczasów” każdy może obejrzeć arcydzieła flamandzkiego mistrza i za cenę kinowego biletu przenieść się na półtorej godziny do świata  piękna.

Johannes Vermeer: jeden z najważniejszych europejskich malarzy i artysta, który portretowanie prozy życia wyniósł do rangi sztuki. Teraz, dzięki filmowi „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” każdy może obejrzeć arcydzieła flamandzkiego mistrza i za cenę kinowego biletu przenieść się na półtorej godziny do świata  piękna.

Wystawa w kinie

„Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” to film z cyklu „Wystawa w Kinie”. Jakie są korzyści z wybrania się z klasą na wystawę malarstwa do kina?

  • Najwyższa jakość obrazu i wielki ekran pozwalają obejrzeć prezentowane dzieła w całej okazałości.
  • To tańsza i bardziej przystępna dla młodego odbiorcy forma kontaktu ze sztuką. Zagraniczna galeria sztuki może być zbyt drogą i niedostępną opcją na klasową wycieczkę, a sala kinowa jest doskonale znana uczniom. Nikt nie będzie czuł się niekomfortowo czy obco.
  • W każdym filmie z cyklu wypowiadają się liczni eksperci: kustosze, historycy sztuki, a także rekonstruktorzy. To niepowtarzalna okazja poznania nie tylko sylwetki malarza, ale także tajnik fachu osób związanych z muzealnictwem, konserwacją zabytków, sztuką.
  • W ciągu kilkudziesięciu minut poznajemy całe spektrum twórczości artysty. Dokument jest potężną dawką wiedzy w atrakcyjnej formie.

Zobacz zwiastun filmu „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”:

https://www.youtube.com/watch?v=HGxdVjk3BPE

Ten niezwykły film dokumentuje największą w historii wystawę arcydzieł Johannesa Vermeera, zorganizowaną przez amsterdamskie Rijksmuseum. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się w ciągu 24 godzin. Do dzisiaj wystawę obejrzało już kilka milionów osób. Film umożliwia udział w tym święcie sztuki za cenę kinowego biletu.

Tajemniczy flamandzki artysta namalował w ciągu swojego krótkiego życia zaledwie 37 obrazy – a przynajmniej autentyczność tylu przypisywanych mu dzieł udało się potwierdzić. Na wystawie w Rijksmusem oraz w filmie „Nowy Vermeer. Wystawa wszechczasów” mamy możliwość podziwiać aż 28 z nich, w tym te najsłynniejsze: „Dziewczynę z perłą”, „Geografa”, „Kobietę piszącą list” i wiele innych.

Kadr z filmu „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów”, reż. Phil Grabsky, dystrybucja: KinoMaestro.

Reżyser filmu, nagrodzony BAFTĄ Phil Grabsky, doskonale pokazał, na czym polega wielkość Vermeera. Holenderski artysta jak nikt inny portretował codzienność. To czyni z niego niezwykle współczesnego twórcę, który jako jeden z pierwszych zrozumiał, że zwyczajne życie bywa ciekawsze niż wzniosłe opowieści o wyidealizowanych herosach, jakie dominowały w sztuce dawniejszych epok. „Mistrz światła”, jak bywa nazywany, potrafił uchwycić drobne momenty rzeczywistości – jego postaci zawsze wyglądają jak zatrzymane w pół ruchu, „przyłapane” w trakcie typowych dla siebie czynności. Malarstwo Vermeera to nie tylko wehikuł czasu przenoszący do XVII wieku, ale i lekcja uważnego patrzenia na otoczenie oraz innych ludzi.  

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź dostępne seanse i bilety na stronie dystrybutora, KinoMaestro.pl.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).