Blog

Niesamowite przygody skarpetek

Dowiedz się jak zamówić seans

Świat czeka na odkrycie!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Niewiele książek z listy lektur ma tak wierną grupę fanów jak „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Czytelnicy pierwszego tomu serii chętnie sięgają po kolejne części, więc powieść – abstrahując od jej rozlicznych zalet, o których za moment – spełnia z nawiązką najważniejszą funkcję książki dla dzieci: udowadnia, że czytanie to przyjemność!

Na tym można byłoby skończyć uzasadnianie edukacyjnego potencjału samej historii. Książka, która zachęca do tego, by czytać jej kontynuację (a więc także – by czytać w ogóle), to strzał w dziesiątkę, potrzebny zwłaszcza na wstępnym etapie edukacji. „Skarpetki” podobają się dzieciom – i to ważniejsze niż wszelkie zdobyte przez Bednarek nagrody i nominacje (a tych nie brakowało). Poza tym jednak, że dzieci doskonale rozumieją pomysł, na którym oparta jest seria (kto nigdy nie zgubił skarpetki w praniu, niech… no właśnie), mogą z łatwością utożsamić się ze skarpetkowymi bohaterkami. W końcu – podobnie jak one – stają przed ważnymi decyzjami i potrzebują wiary w to, że mają wpływ na swoją przyszłość.

Zobacz zwiastun filmu „Niesamowite przygody skarpetek”:

„Skarpetki”, przetłumaczone na język filmu, nie tracą swojej siły i świeżości. Mogą stać się cennym uzupełnieniem rozmowy o lekturze, a seans z pewnością zachęci młodych widzów do szukania podobieństw i różnic między powieściowym oryginałem a ekranizacją. Co jest zaletą książki, a co lepiej prezentuje się w filmie? Czy ożywające na ekranie ilustracje nadają animacji humoru, czy lepiej wyglądają na kartach powieści?…

Nie tylko na te pytania warto poszukać odpowiedzi w klasie. Po seansie możecie poruszyć także wątki takie jak:

Siła sprawczości

Filmowe skarpetki, choć może wydają się zabawne i niepozorne, w rzeczywistością są przecież niezwykle silne i zdeterminowane. Gotowe porzucić dotychczasowe zwyczaje, podjąć ryzyko, szukać nowych dróg do wolności i spełniania marzeń. Ich odwaga, by wyjść poza schematy i stawić czoła nieznanemu, pokazuje młodym widzom, jak ważna jest wiara w siebie i odważne podążanie za swoją pasją. Takie podejście jest inspiracją dla dzieci, by uwierzyły, że również ich decyzje i plany na przyszłość mają znaczenie, a zmiany, choć trudne, są potrzebne, by się rozwijać.

Kadr z filmu „Niesamowite przygody skarpetek”, reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja: Nowe Horyzonty.

Wybór własnej drogi

Podobnie jak bohaterki filmu, które śmiało wybierają własną ścieżkę, także dzieci uczą się, że nie ma jednej drogi, którą należy podążać. Bohaterki „Skarpetek” wnoszą do życia innych coś wyjątkowego. Jedna opiekuje się osieroconymi myszkami, druga ratuje wiosnę, a kolejna udowadnia bezsens politycznych sporów. Wszystkie te sprawy są ważne, wszystkie potrzebują czyichś sił i zaangażowania. Film pokazuje, że każdy, kto pomaga innym, staje się superbohaterem. Takie przesłanie daje dzieciom poczucie, że nie ma jednej słusznej ścieżki w życiu – na każdej drodze, którą wybierzemy, jesteśmy potrzebni innym ludziom.

Pokonywanie lęków i niepewności

Animacja przypomina, że odważny jest ten, kto podejmuje działania pomimo strachu – a nie dlatego, że nie czuje lęku. Każda ze skarpetek wędruje w nieznane, zmagając się z obawami przed zupełnie nową rzeczywistością. Film pokazuje, że strach i niepewność są naturalne, ale nie powinny  powstrzymywać nikogo przed działaniem. Tylko wtedy, gdy jesteśmy odważni, mamy szansę dowiedzieć się, na jak wiele nas stać.

Kadr z filmu „Niesamowite przygody skarpetek”, reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja: Nowe Horyzonty.

Kreatywność i wyobraźnia

Choć film opowiada o wielkich, a czasem wręcz niewiarygodnych przygodach, przypomina również, jak istotne są drobne, codzienne sprawy. Zachęca, by dostrzegać ich piękno – cieszyć się chwilą na świeżym powietrzu, spotkaniem z przyjacielem. W takich najzwyklejszych, wydawałoby się sytuacjach, warto uruchamiać moc fantazji. Okazuje się wtedy, że świat nie jest stałą, niezmienną rzeczywistością, ale przestrzenią, którą można kształtować – wystarczy spojrzeć na niego z odrobiną dobrej woli, pogody ducha i kreatywności.

Na film „Niesamowite przygody skarpetek” zapraszamy do kin od 25 kwietnia!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)