Nierozłączni
Dowiedz się jak zamówić seans„Fajowo nawijać własną mową”
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Najnowsza animacja twórców „Toy Story” to zabawna, pełna muzyki kumpelska opowieść o odnajdywaniu przyjaźni, własnego celu i miejsca. Fabuła „Nierozłącznych” zaskakuje swoją głębią i trafnie mówi o rolach grupowych (i wyrywaniu się z nich), budowaniu bliskich relacji oraz przełamywaniu stereotypów.
O czym jest animacja „Nierozłączni”?
Kukiełkowy teatr w centrum Nowego Jorku to świat Dona, głównego bohatera animacji, który pewnego dnia, podążając za głosem serca i potrzebą przygody, wyrusza w nieznane. Donowi nie brakuje odwagi, a świat widzi „przez różowe okulary”. Odrzucony przez grupę, postanawia sam spełnić swoje marzenie bycia rycerzem.
Bieg akcji zmienia spotkanie Dona z DJ Piesio Psem – osamotnionym, bezdomnym pluszowym misiem-raperem. Piesio szuka rodziny, stałego kompana zabaw. Szybko godzi się więc na wspólną podróż do zamku w chmurach. Postać muzykalnego pieska (w tej roli Borys Szyc) ujmie najmłodszych, a serwowane przez niego popisy muzyczne rozbawią i wpadną w ucho każdego widza.
Konfrontacja dwóch tak osobliwych bohaterów uczy, że dzielenie się sobą i dawanie innym tego, co w nas najlepsze to wyraz największej troski. Spotkanie z kimś z pozoru bardzo różniącym się od nas samych, pozwala nam wiele się nauczyć, a nawet uwierzyć we własne możliwości. Najważniejsze to znaleźć kogoś, przy kim czuje się „flow”.
Zagadnienia edukacyjne animacji „Nierozłączni”:
- Wyobraźnia nie ma granic. Przebojowość i wyjątkowa kreatywność Dona sprawia, że w grupie staje się autsajderem – inni jej członkowie nie rozumieją go i szydzą z jego dziwactwa. Dla niego samego jest to jednak zdolność pozwalającą radzić sobie ze strachem, ale i odnajdywać niespodziewane rozwiązania problemów. Warto uczyć dzieci, że wyobraźnia (całkiem jak w „Harrym Potterze”) może być skuteczną strategią pokonywania codziennych trudności, a humor często rozbraja nasze lęki.
- Przełamywanie schematów. Przesłaniem animacji z pewnością jest to, że jesteśmy czymś więcej niż tylko przypisana czy narzucona nam przez innych rola społeczna. Jeśli nie czujemy się szczęśliwi w grupie, to problem może leżeć w braku komunikacji czy zrozumienia, a nie w nas samych.
- Nowe perspektywy i doświadczenia. Zmiana środowiska i otwartość na innych mogą pozwolić na poszerzanie perspektywy, akceptację innych stylów życia i przekonań, ale też umożliwiają rozwój własnych talentów. Don, mając dość samotne usposobienie, znajduje swoje miejsce i uznanie najbliższych i ostatecznie przekonuje się o wartości różnic i wspólnego działania.
- Odwaga w próbowaniu nowych rzeczy i stawiania czoła nowym wyzwaniom. DJ Piesio Pies jest początkowo przekonany o braku swoich zdolności twórczych, W kółko odtwarza jeden zaprogramowany utwór. Dopiero, gdy za namową przyjaciół podejmuje próbę stworzenia nowego kawałka, odkrywa w sobie talent do freestyle’owania.
- Bądź sobą! Przykład Dona uczy, że to nasze subiektywne postrzeganie świata czyni nas wyjątkowymi! Warto więc pozostawać wiernym sobie, nawet jeśli nie jest to łatwe i wymaga poświęceń.
- Lojalność wobec przyjaciół. Stając przed wyborem własnego interesu a ratowaniem innych – Don nie waha się ani chwili i podejmuje ryzyko. Troska o innych i chęć niesienia im pomocy stanowi dla niego imperatyw działania, a to czyni go prawdziwym bohaterem!
- Pozory mylą – nie oceniaj aktora po roli! Obserwując trupę aktorską teatru lalkowego, do którego należy Don i jego najbliższa przyjaciółka Dee – łatwo zauważyć jej lidera. Alfonso, który na scenie wciela się w rolę superbohatera i amanta, traci niezłomność w kryzysowej sytuacji. Animacja uczy, że nie warto ulegać pozorom, ograniczać kogoś do jego roli w zespole czy klasie, ponieważ każdy ma słabości i popełnia błędy. Obraz budowany na zewnątrz nie zawsze odzwierciedla zaś prawdziwe przymioty danej osoby.
- Ryzyka związane z konformizmem – wyśmiewanie innych i wykluczanie słabszych. Na początku filmu wszystkie kukiełki z trupy Dona poza jego przyjaciółką, Dee, bezrefleksyjnie powielają utrwalone wzorce relacji w grupie – obśmiewają Dona jako autsajdera, oderwanego od rzeczywistości błazna, nie próbują go zrozumieć, poznać czy dojrzeć jego zalet. Dopiero jego zachowanie w sytuacji krytycznego zagrożenia prowadzi do ich zmiany myślenia o nim.
Niezwykli bohaterowie, członkowie trupy nowojorskiego teatru udowadniają, że warto kwestionować sztucznie przyjęte role grupowe i podejmować wysiłek tworzenia zgranego, zadowolonego zespołu w oparciu o wzajemne poznanie i akceptację.
Specjalnie z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, którzy wybiorą się z klasą na ten film, przygotowaliśmy bezpłatną broszurę edukacyjną ze scenariuszami lekcji dla klas 1-3 oraz 4-6. Link do pobrania materiałów znajdziesz na dole strony.
Zachęcamy również do zamawiania seansów dla grup ze specjalną prelekcją edukacyjną do obejrzenia przed filmem „Nierozłączni” oraz skorzystania z darmowych materiałów edukacyjnych. Nie widzisz filmu w repertuarze swojego kina? Dowiedz się, jak zamówić seans.
„Nierozłączni” w kinach od 23 sierpnia!
Jagoda Roszak