Blog

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Dowiedz się jak zamówić seans

Pokochać wieszcza

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Nieszczęśliwa miłość, zdradzona przyjaźń, zazdrość i odrzucenie – to wszystko tematy nieobce kinu dla młodego widza. Ba, to tematy nieobce przede wszystkim młodemu widzowi, który szczególnie silnie przeżywa pierwsze porażki i rozczarowania. Ważne, by w trudnych chwilach mógł liczyć na zrozumienie i wsparcie. Kto udzieli mu pomocy, służąc własną biografią jako pouczającym materiałem porównawczym? Cóż…, może to zaskakujące, ale w tej roli dobrze sprawdzi się młody Adam Mickiewicz!

Dwudziestodwuletni, niezamożny nauczyciel z Kowna (a także aspirujący poeta) odwiedza latem 1820 roku majątek jednego z przyjaciół. Do malowniczych Tuhanowicz trafia wraz ze swoim kompanem, Tomaszem Zanem. Łączą ich młodzieńcze ideały, ambicje literackie, konspiracyjna przeszłość i pragnienie walki za ojczyznę. To sporo podobieństw, a wkrótce okaże się, że przyjaciele mają ze sobą jeszcze więcej wspólnego. Obaj bowiem przeżywają fascynację tą samą kobietą – Marylą Wereszczakówną. Który z nich wygra walkę o jej serce? I co się wydarzy, gdy do akcji wkroczy kolejny, młody, przystojny mężczyzna, w dodatku arystokrata i prawowity narzeczony panny?

„Niepewność…” opowiada o powszechnie znanym, ale zazwyczaj powierzchownie postrzeganym epizodzie z burzliwej młodości Adama Mickiewicza. Prezentuje wieszcza strąconego z cokołu – bez retuszu i z dużą dozą humoru. Z jakich (innych) powodów film może stanowić wartościową pomoc dla polonistów?

Zobacz zwiastun filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Romantyk z bliska

Bohater romantyczny, rekonstruowany podczas lekcji języka polskiego z kolejnych, często trudnych i wymagających, utworów, w wyobraźni licealistów może przypominać Frankensteina. Cechują go nadwrażliwość Wertera i wyniosła duma Konrada, odrobiny szaleństwa użycza mu pogrążona w żałobie Karusia, apatii i bólu istnienia – Kordian. Po Konradzie Wallenrodzie dziedziczy mrok, tajemnicę i tragizm losów, a po Pielgrzymie z „Sonetów krymskich” – egzystencjalną samotność. Ta, nieco niejednorodna i wielopostaciowa (choć właściwie wewnętrznie spójna, a przynajmniej – niesprzeczna), „osoba” bywa jednak w praktyce szkolnej trudna do pochwycenia. Wymyka się próbom systematycznego opisu i niekiedy traci ostre kontury.

Film „Niepewność…” może być odpowiedzią na ten problem. Prezentuje bowiem, wprost, naocznie i na ekranie, postać Mickiewicza. Oto on – młody mężczyzna z krwi i kości, przeżywający swój osobisty dramat, konkretną, nieszczęśliwą miłość. Zmaga się z odrzuceniem, przeżywa moralne dylematy (osobiste szczęście czy wierność w przyjaźni?) i pragnie stać się częścią wielkiej historii. Nie jest postacią pomnikową, a w jego losach próżno szukać anachronicznego patosu. Takiego, nieco zagubionego, emocjonalnego Mickiewicza można bez problemu zrozumieć, a nawet polubić. Niewiele starszy od licealistów, filmowy Mickiewicz ma więc szansę, by stać się dla nich punktem odniesienia w rozmowach o XIX-wiecznej literaturze. Może zostać nawet wyobrażeniem „bazowym”, które, uzupełniane kolejnymi, lekturowymi skojarzeniami, z czasem umożliwi młodym widzom zbudowanie pełniejszego obrazu bohatera doby romantyzmu.

Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, reż. Waldemar Szarek, Polska 2023, dystrybucja: TVP.

Historia i duch patriotyzmu

Historia nie odgrywa w „Niepewności…” pierwszoplanowej roli, jednak nie sposób nie zauważyć, że silnie oddziałuje na bohaterów. W tle opowieści o miłości i przyjaźni, toczy się przecież jeszcze jedna, nie mniej ważna historia. Jej motywami przewodnimi są pragnienie wolności, miłość do ojczyzny i potrzeba zemsty („Z Bogiem — i choćby mimo Boga”).

W „Niepewności…” pojawiają się nawiązania do ważnych wydarzeń i inicjatyw z początku XIX stulecia (konspiracja patriotyczna, działalność filomatów, kampanie napoleońskie). Co jednak może istotniejsze – film mówi też o tym, w jaki sposób historia była obecna w życiu młodych elit. Jak przenikała ich codzienność, jak wpływała na podejmowane przez młodzież decyzje. Znamienna w tym kontekście wydaje się scena, w której bohaterowie filmu, zapominając na chwilę o dzielących ich konfliktach, podczas spotkania w salonie w Tuhanowiczach, jednocześnie wstają, by zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Ta nagła wspólnota i nagłe porozumienie ponad osobistymi urazami, uświadamiają widzom, jak głęboko zakorzenione były w tamtym czasie idee narodowej jedności i patriotyzmu.

Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, reż. Waldemar Szarek, Polska 2023, dystrybucja: TVP.

Szlachecki obyczaj

„Niepewność…” w dyskretny, ale sugestywny sposób portretuje również obyczaje XIX-wiecznej arystokracji. Gościnna pani domu, Franciszka, jest może chłodna, ale nieskazitelnie uprzejma i kurtuazyjna wobec młodego poety, pomimo tego, że obecność Mickiewicza w rodzinnym majątku zdecydowanie komplikuje jej plany wobec córki. Szlacheckie obyczaje – wspólne muzykowanie, czytanie poezji, uroczyście celebrowane posiłki – ukazane są w „Niepewności…” bez zbędnego sentymentalizmu, ale również bez krytycyzmu. Film stara się oddać autentyczny klimat dawno minionych czasów, w których duże znaczenie miały nie tylko etykieta i wyrafinowane maniery, ale także niepisane reguły honoru. Koloryt epoki w filmie wyrażają też pojedynki (choć te są tylko szumnie zapowiadane i przygotowywane – ostatecznie żaden z nich nie dochodzi do skutku). Konfrontacje skonfliktowanych stron traktowane są w „Niepewności…” jako sposób oczyszczania atmosfery i udowadniania własnych racji. Pojedynki stanowią swoisty język, poprzez który młodzież wyraża swoje ideały, emocje i pragnienia.

Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, reż. Waldemar Szarek, Polska 2023, dystrybucja: TVP.

Romantyczny kolaż motywów

Seans filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” może stanowić wartościowe podsumowanie i domknięcie cyklu lekcji o romantyzmie. Nie tylko dlatego, że bohaterowie tej opowieści biegle (erudycyjnie, chciałoby się powiedzieć) posługują się cytatami z dzieł Mickiewicza. W „Niepewności…” można też odnaleźć wątki i motywy charakterystyczne dla literatury romantycznej, z jej głęboką melancholią, atmosferą grozy i niesamowitości, z ideą wyzwoleńczej walki, doskonałej miłości i solidarnej, młodzieńczej przyjaźni. To opowieść pełna aluzji do ballad, wyrażonych w intrygujących obrazach nimf, nocnych schadzek i tajemniczego jeziora (na którym „Woda się burzy i wzdyma”). Wiele znajomych motywów odnajdą tu też czytelnicy „Ody do młodości”, „Konrada Wallenroda”, „Dziadów” i „Pana Tadeusza”. Śledzenie kolejnych sugestii i nawiązań twórców filmu może być dla uczniów świetną okazją do powtórzenia wiadomości z lekcji.

Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, reż. Waldemar Szarek, Polska 2023, dystrybucja: TVP.

„Niepewność…” można więc potraktować jako kolaż, który na jednym płótnie zbiera bogaty wybór romantycznych obrazów, wątków i niepokojów. Dzięki temu buduje most między literaturą a kinem. Oferuje młodym widzom świeże spojrzenie na tradycję, a zarazem wprowadza ich w świat XIX-wiecznych ideałów i wartości.

Na seans do kin zapraszamy już od 13 września!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Basia. Radzę sobie”

Materiały edukacyjne do filmu "Basia. Radzę sobie" (reż. Marcin Wasilewski,, Polska 2024, czas trwania: 52 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Piep*zyć Mickiewicza 2

Materiały edukacyjne do filmu „Piep*zyć Mickiewicza 2” (reż. Sara Bustamante-Drozdek, Polska 2025, dystrybucja: Forum Film Poland).

„Milczenie Julie”

Materiały edukacyjne do filmu "Milczenie Julie" (reż. L. Van Dijl, Belgia/Szwecja 2024, czas trwania: 97 min, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Lany poniedziałek

Materiały edukacyjne do filmu „Lany poniedziałek” (reż. Justyna Mytnik, Polska, Czechy, Estonia 2024, czas trwania: 84 min, dystrybucja: Monolith Films).

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).