Najlepsze filmy na Dzień Matki
Dowiedz się jak zamówić seansPropozycje seansów z okazji święta
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Motyw macierzyństwa doczekał się wielu pięknych filmowych przykładów. Jakie tytuły szczególnie polecamy z okazji Dnia Matki? Które filmy warto obejrzeć z uczniami, aby pozwolić im lepiej docenić ich mamy? Poznajcie nasze rekomendacje!
„Cudowne życie” (szkoły ponadpodstawowe + klasy 7-8)
Ten film dopiero oczekuje na polską premierę (15 lipca 2025), ale już teraz warto zapamiętać jego tytuł, a może i szukać seansów przedpremierowych. „Cudowne życie” to – jak czytamy na plakacie – „oda do wszystkich matek”. Akcja przenosi nas do Paryża lat 60., gdzie poznajemy Esther. Jej najmłodszy synek urodził się z końsko-szpotawą stopą, która uniemożliwia mu chodzenie, a lekarze nie mają skutecznych metod pomocy. Esther nie poddaje się i za wszelką cenę walczy o życie oraz zdrowie syna. Poruszający, ciepły, motywujący film.

„Pokój” (szkoły ponadpodstawowe)
Filmem o całkowicie innym nastroju – i przeznaczonym raczej dla starszych klas szkoły ponadpodstawowej – jest Oscarowy „Pokój”. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o młodej kobiecie przetrzymywanej w tytułowym pomieszczeniu przez swojego porywacza. Bohaterka wychowuje w tych strasznych warunkach synka – starając się na każdy możliwy sposób zapewnić mu normalne dzieciństwo i dobre wzorce. To przykład tego, do jak wielkich poświęceń i do jak żarliwej walki o swoje dzieci zdolne są matki.

„Bezmiar” (szkoły ponadpodstawowe + klasy 7-8)
Wyjątkowy portret matczynej akceptacji i bezwarunkowej miłości: najpiększego daru, jaki można podarować dziecku. Akcja toczy się w latach 70. we Włoszech, kiedy nie mówiło się jeszcze głośno o niebinarności czy transpłciowości. To w takich okolicznościach córka Clary zaczyna zastanawiać się nad swoją tożsamością i odkrywa, że chyba nie do końca czuje się dziewczynką. Chociaż matka nie rozumie zmagań swojego dziecka, to okazuje mu pełne wsparcie.

„Sonata” (szkoły ponadpodstawowe + klasy 7-8)
Biografia Grzegorza Płonki – geniusza muzycznego, którego talent odkryto z opóźnieniem ze względu na nieprawidłowe diagnozy lekarzy. Do 14 roku życia był uważany za osobę o poważnym stopniu niepełnosprawności umysłowej, dopóki nie odkryto, że prawdziwą przyczyną jego problemów jest ciężki niedosłuch. Aparat słuchowy zmienił życie chłopca i ujawnił jego wyjątkowe poczucie rytmu. „Sonata” jest filmem nie tyle o Grzegorzu, co o jego matce – Małgorzacie Płonce. Kobieta stoczyła prawdziwą batalię o swojego syna, pomimo wielu problemów i przeciwności.

„Śubuk” (szkoły ponadpodstawowe + klasy 7-8)
Kolejna inspirowana prawdziwymi wydarzeniami polska historia. Scenariusz oparto na przeżyciach matek dzieci w spektrum. Akcja „Śubuka” toczy się w latach 90., kiedy o autyzmie mało kto słyszał. Nie było specjalnie dedykowanych osobom neuroróżnorodnym szkół i wykwalifikowanej kadry. To w takiej rzeczywistości młoda samotna matka, Marysia, walczy o godność i zrozumienie swojego synka, Kubusia. To piękna opowieść nie tylko o macierzyństwie, ale i o akceptacji dla cudzej inności.

„Blueback” (klasy 4-8)
To z kolei opowieść o mamie… innej niż wszystkie. Takiej, którą czasem trudno zrozumieć i chciałoby się, by była bardziej normalna, ale i tak kocha się ją najbardziej na świecie. Mama głównej bohaterki jest wolnym ptakiem: aktywistką ekologiczną, surferką, przyrodniczką. Uczy swoją córkę miłości do świata przyrody i walki o australijską rafę koralową. Chociaż relacja obu kobiet nie jest idealna, to zawsze pozostaje szczera i silna.

„To nie wypanda!” (klasy 4-8)
Hit Pixara za pomocą zgrabnej, wielopoziomowej metafory opowiada o przenoszonych z matek na córki traumach i kobiecości, którą trzeba sobie „oswoić”. Kiedy Meilin zaczyna dojrzewać w jej dotychczasowo idealnej relacji z mamą pojawiają się pierwsze zgrzyty. Nadopiekuńcza i kontrolująca Ming nie akceptuje tego, że jej córka zaczyna interesować się chłopcami, spędzać więcej czasu z przyjaciółkami i nie zawsze się z nią zgadza. Piękna opowieść o akceptowaniu międzypokoleniowych różnic i wybaczaniu sobie niedoskonałości: dla dzieci i rodziców.

„Bambi. Leśna opowieść” (klasy 1-3)
Kto powiedział, że zwierzęce mamy się nie liczą? Mama jelonka Bambi to jedna z najbardziej ukochanych przez dzieci bajkowych opiekunek. Jej akt poświęcenia należy do najbardziej poruszających momentów z filmów Disneya. Od niedawna dzieci mogą poznawać tę klasyczną historię w jeszcze bardziej edukacyjnej wersji – „Bambi. Leśna opowieść” to połączenie fabuły znanej animacji z filmem przyrodniczym. Na ekranie widzimy prawdziwe zwierzęta i poznajemy ich zwyczaje, bez infantylizacji.

„Basia” – serial (przedszkola)
Pośród niepoliczalnej liczby bajkowych mam trudno wybrać tę najlepszą, więc wybierzmy tę najkochańszą! Mama uwielbianej przez maluchy rezolutnej pięciolatki Basi jest taka, jak wiele innych polskich mam. Dobra, mądra, czuła, wyrozumiała, pomocna. Taka bliska i normalna. Nie do zastąpienia!
