Blog

Mój przyjaciel pingwin

Dowiedz się jak zamówić seans

Międzygatunkowa solidarność

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Poruszająca, inspirowana prawdziwą historią opowieść o przyjaźni między człowiekiem a pingwinem to znakomity wstęp nie tylko do rozmowy o ochronie środowiska, ale również o głębokich więziach, które kształtują nasze życie. Udowadnia, że przyjaźń, która jest bezinteresowna, od której niczego nie oczekujemy, przynosi korzyści przekraczające nasze wyobrażenia.

„Mój przyjaciel pingwin”, kryjąc to ważne i – w swojej prostocie – głębokie przesłanie, jest zarazem rzadkim przypadkiem filmu, który trafia zarówno do starszej, jak i do młodszej grupy odbiorców. Ta opowieść prawdziwie łączy: ludzi i zwierzęta, przedstawicieli różnych kultur, widzów w każdym wieku. Jest zrozumiała dla każdego, bo zamiast eksponować różnice, wskazuje podobieństwa.

Zobacz zwiastun filmu „Mój przyjaciel pingwin”:

Znaczenie bliskości

Joao jest rybakiem w małej, brazylijskiej wiosce. Przed laty doświadczył ogromnej tragedii, która sprawiła, że stał się samotnikiem, żyjącym na marginesie swojej społeczności. Spotkanie z pingwinem, któremu ratuje życie, niespodziewanie okazuje się dla Joao nowym początkiem. Troska mężczyzny o to, by jego podopieczny, Dindim, poczuł się lepiej, okazywana pingwinowi czułość, ponownie otwierają go na świat relacji. Na bliskość. Na radość, którą niesie kontakt z innymi istotami. Film potwierdza ważną myśl o tym, że wyjście z sideł traumy dokonuje się dzięki wartościowym relacjom. Bohaterowie tej opowieści – zraniony pingwin i obarczony ciężarem przeszłości mężczyzna – zbudują przyjaźń, która nie tylko uratuje ich dwóch, ale stanie się też ważną lekcją dla widzów – przypomnieniem o tym, że wzajemna pomoc i uwaga są zdolne zmienić świat.

Kadr z filmu „Mój przyjaciel pingwin”, reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, dystrybutor: Media Squad.

Potęga przyrody

Temat oddziaływań między ludźmi a przyrodą często sprowadza się do wyliczania sposobów, w jakie
powinniśmy chronić planetę oraz wskazania naszych zaniechań. „Mój przyjaciel pingwin” pokazuje to
zagadnienie znacznie subtelniej, opowiadając historię, która zamiast pouczać, inspiruje. Uświadamia, że troska o środowisko rodzi się z autentycznego, żywego uczucia bliskości z innymi istotami.

Uczucie to wynika ze świadomości, że gatunki zamieszkujące Ziemię wiele łączy. Dindim, podobnie jak Joao, szuka ciepła, bliskości i akceptacji. Ma cechy podobne do człowieka – potrafi się uczyć, zmieniać przyzwyczajenia, okazywać przywiązanie. Aby spotkać się z przyjacielem, przemierza tysiące mil oceanu. Joao przekonuje się, że może liczyć na jego lojalność. Postawa odpowiedzialności za środowisko wymaga jednak więcej niż dostrzegania podobieństw między gatunkami – także akceptacji tego, że przyroda wymyka się ludzkiemu rozumieniu, ludzkim rachunkom i przewidywaniom. Zachowanie Dindima wykracza poza zasady zapisane w atlasach zwierząt. Joao potrafi to zrozumieć i uszanować. Pozwala przyjacielowi być blisko i pozwala mu odejść. Chroni jego wolność.

Film przekonuje więc, że troska o przyrodę wiąże się nie tylko z podjęciem ważnych działań, ale przede wszystkim ze zmianą sposobu myślenia. Ze zrozumieniem, że jesteśmy częścią większego, przekraczającego nasze rozumienie, ekosystemu.

Kadr z filmu „Mój przyjaciel pingwin”, reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, dystrybutor: Media Squad.

Edukacyjny potencjał filmu

„Mój przyjaciel pingwin” to film, który warto obejrzeć z klasą, by wspólnie przyjrzeć się ważnym tematom, takim jak:
Różnorodność biologiczna. Opowieść podkreśla, że przyroda jest pełna zaskakujących i nieprzewidywalnych zjawisk. Pingwin, który postępuje w sposób nietypowy dla swojego gatunku, przypomina widzom, że przyroda wykracza poza nasze oczekiwania.
Zwyczaje pingwinów. W filmie możemy podziwiać urok pingwinów – sprytnych i pomysłowych ptaków. Seans może być ciekawym uzupełnieniem cyklu lekcji na temat „Zaczarowanej zagrody”. Oba dzieła pokazują pingwiny jako zwierzęta, które warto bliżej poznać.
Ochrona środowiska. Historia Dindima pokazuje, jakie konsekwencje ma zanieczyszczenie wód, np. ropą naftową. Nasze działania mają bezpośredni wpływ na przyrodę, a zorganizowana ochrona środowiska jest niezbędna, aby zapobiegać tragediom w świecie zwierząt.
Empatia. Film uczy, że każdej istocie, niezależnie od gatunku, powinno się okazywać troskę i szacunek. To wartościowe przesłanie o potrzebie budowania mostów między różnymi formami życia na Ziemi. Akceptacja i szacunek dla odmienności. Prawdziwa przyjaźń i więź mogą się rozwijać tylko wtedy,
gdy akceptujemy swoje odmienności – zarówno te międzygatunkowe, jak i te międzyludzkie. Relacja Joao i Dindima pokazuje, jak ważne jest przyjmowanie innych takimi, jakimi są, oraz pozwalanie im na bycie sobą, nawet jeśli postępują inaczej, niż byśmy oczekiwali.

Na film „Mój przyjaciel pingwin” zapraszamy do kin 16 października!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)