„Miłość pisana Braillem” na Walentynki

Na górze róże, na dole pietrucha
Ten film jest o pasji i o sile ducha… 😉

… i o otwartości, i zaufaniu. O stawianiu czoła wyzwaniom. O niełatwych relacjach dzieci i rodziców. O sile rozmowy.

Jego bohaterka to ambitna i utalentowana nastoletnia wiolonczelistka Marie. Dziewczynka nieuchronnie traci wzrok, ale nie chce rezygnować z przygód i marzeń.

Kadr z filmu „Miłość pisana Braillem”, reż. Michel Boujenah, prod. Belgia, Francja 2016 (dystrybucja w Polsce: Vivarto)

Czego uczy „Miłość pisana Braillem”?

Jeśli rozglądasz się za dojrzałym filmem, który pomoże Twoim uczniom z klas 4-6 uporać się z wieloma wyzwaniami czasu dorastania, to właśnie jesteś u celu. Seans „Miłości pisanej Braillem” będzie poruszającą lekcją empatii i wartościowym punktem wyjścia dyskusji na ważne dla młodych ludzi tematy.

Tytułowa miłość ma w filmie różne wymiary. Oznacza nie tylko rodzące się między Marie i Victorem zauroczenie, ale też troskę nadopiekuńczych rodziców Marie, zakłopotanie powściągliwego ojca Victora, a przede wszystkim – talent i pasję głównej bohaterki.

Wszystkie te wątki splatają się w jedno mocne przesłanie: warto zdobyć się na odwagę i stawiać czoła przeciwnościom, niezależnie od tego, w jakim punkcie życia się jest.

O czym warto rozmawiać z uczniami po projekcji?

Podczas seansu odkryjesz w filmie sporo inspirujących tematów i zagadnień. Dyskusję z klasą możesz poprowadzić więc w wielu różnych kierunkach. My proponujemy następujące:

  • Alfabet Braille’a – niezwykły wynalazek.
  • Świat niewidzącego, świat niesłyszącego. Lekcja empatii wobec innych sposobów doświadczania.
  • Źródło pozytywnego nastawienia – jak je znaleźć?
  • Przeciw kompleksom! Pracujemy nad niegasnącą samoakceptacją.
  • Sprawcza moc rozmowy – czy potrafimy z niej korzystać?

Możesz je omówić z wykorzystaniem naszego filmu edukacyjnego, który z łatwością udostępnisz uczniom za pomocą linku. W poszukiwaniu inspiracji na godzinę wychowawczą zajrzyj do scenariusza bloku zajęć „E jak empatia. Tworzymy alfabet emocji” opracowanego przez dr Agnieszkę Tomasik.

Na podstronie filmu możesz sprawdzić, gdzie legalnie obejrzeć „Miłość pisaną Braillem”. A może uczysz starsze klasy? Kliknij i zobacz, jaki seans na Walentynki im polecamy.

Agnieszka Powierska