„Mama Mu wraca do domu” – poznaj walory animacji!

Co warto będzie zobaczyć w kinie z przedszkolakami lub uczniami klas 1-3? Polecamy zabawną animację o dziarskiej krówce, która przeżyje niezwykle pouczającą przygodę. „Mama Mu wraca do domu” już na ekranach kin!

Kim jest Mama Mu? To ciekawa świata krowa, która uwielbia uczyć się nowych rzeczy i poszukiwać odpowiedzi na różne pytania. A tych w głowie ma bez liku! Dla bohaterki każda niecodzienna sytuacja jest okazją do zdobycia wiedzy – o świecie i o samej sobie. Pewnego dnia spotyka na swej drodze Bociankę, która dzieli się opowieściami o swoich niezwykłych podróżach. Mamę Mu inspirują jej barwne, pełne przygód historie. Postanawia więc opuścić bezpieczne kąty farmy, by zwiedzić świat i przeżyć coś niezwykłego! Ten plan nie spodoba się jednak jej bliskiemu druhowi. Pan Wrona, w przeciwieństwie do ciekawskiej krówki, nie radzi sobie dobrze z życiowymi zmianami. Przyjaźń bohaterów zostanie wystawiona na próbę…

Jaką lekcję wyciągną bohaterowie z tej sytuacji? Czego wraz z nimi będą mieli szansę nauczyć się Twoi podopieczni? Poznaj kilka dydaktycznych zalet płynących z seansu.

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Mama Mu wraca do domu”?

  • Inność to nie wada. Główna bohaterka animacji jest krową, która często zachowuje się w niestandardowy dla swojego gatunku sposób. Mama Mu jest ciekawa świata i uwielbia doświadczać nowych rzeczy: stawać na głowie, jeździć na deskorolce i przeżywać niesamowite przygody! Niesforną bohaterkę często próbuje przywołać do porządku Pan Wrona. Przyjaciel krówki bardzo przywiązany jest do reguł i konwenansów, dlatego nie jest w stanie zrozumieć jej ekscentrycznego zachowania. Po seansie możesz porozmawiać z podopiecznymi o tym, dlaczego zawsze warto być sobą – nawet, jeśli nasze najbliższe otoczenie nie potrafi tego zaakceptować. Mama Mu może nie zachowywała się tak jak inne krowy, ale to właśnie jej ciekawość świata i umiejętność wykraczania poza schematy świadczyły o jej wyjątkowości. Dla młodych widzów będzie to piękna lekcja akceptacji własnej i cudzej inności.
  • O relacjach i trudnych emocjach. Jak poradzić sobie z zazdrością? Dlaczego warto dbać o ważne dla nas relacje? Jak (nie) powinien zachowywać się najlepszy przyjaciel? Seans filmu „Mama Mu wraca do domu” przyniesie odpowiedzi także na te pytania. Kiedy krówka zaprzyjaźnia się z Bocianką, Pan Wrona zmaga się z poczuciem odrzucenia. Nie radzi sobie z zazdrością i złością, bojąc się, że straci swoją najlepszą kompankę. Wskutek tych trudnych uczuć staje się złośliwy wobec Bocianki i za wszelką cenę pragnie się jej pozbyć. Po projekcji zapytaj uczniów, czy im również zdarzyło się być zazdrosnym o ważną w ich życiu osobę. Jak poradzili sobie z tymi uczuciami? Przypomnij im, że nie warto zachowywać się jak Pan Wrona. Kluczem do poprawy każdej relacji może być za to szczera rozmowa.
Kadr z filmu „Mama Mu wraca do domu” (reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2021, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)
  • Podróżuj, doświadczaj, ucz się… Jak rozbudzić ciekawość świata? Punktem zwrotnym w życiu Mamy Mu jest moment, w którym poznaje Bociankę. Bohaterka prowadzi wędrowny tryb życia – podróżuje po świecie i dzieli się z krówką barwnymi opowieściami o niezwykłych przygodach i egzotycznych, nieznanych krainach. Mama Mu postanawia, że również musi opuścić bezpieczne kąty, by poznać inne kultury i poszukać swego miejsca na ziemi. Seans filmu rozbudzi ciekawość także w młodych widzach. Zachęci ich do podejmowania wyzwań i nowych doświadczeń, przypominając, że płynie z nich zawsze bezcenna nauka.
  • Czym jest dom? Jak go zdefiniować? Skąd mamy wiedzieć, że znaleźliśmy swoje miejsce na Ziemi? Animacja przypomni młodym widzom, dlaczego tak ważne jest, by mieć w swoim życiu bezpieczną przystań, za którą można będzie zatęsknić nawet w trakcie najbardziej niezwykłych przygód.

Paulina Kulesza