Blog

„Mama Mu wraca do domu” – poznaj walory animacji!

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Co warto będzie zobaczyć w kinie z przedszkolakami lub uczniami klas 1-3? Polecamy zabawną animację o dziarskiej krówce, która przeżyje niezwykle pouczającą przygodę.

Co warto będzie zobaczyć w kinie z przedszkolakami lub uczniami klas 1-3? Polecamy zabawną animację o dziarskiej krówce, która przeżyje niezwykle pouczającą przygodę. „Mama Mu wraca do domu” już na ekranach kin!

Kim jest Mama Mu? To ciekawa świata krowa, która uwielbia uczyć się nowych rzeczy i poszukiwać odpowiedzi na różne pytania. A tych w głowie ma bez liku! Dla bohaterki każda niecodzienna sytuacja jest okazją do zdobycia wiedzy – o świecie i o samej sobie. Pewnego dnia spotyka na swej drodze Bociankę, która dzieli się opowieściami o swoich niezwykłych podróżach. Mamę Mu inspirują jej barwne, pełne przygód historie. Postanawia więc opuścić bezpieczne kąty farmy, by zwiedzić świat i przeżyć coś niezwykłego! Ten plan nie spodoba się jednak jej bliskiemu druhowi. Pan Wrona, w przeciwieństwie do ciekawskiej krówki, nie radzi sobie dobrze z życiowymi zmianami. Przyjaźń bohaterów zostanie wystawiona na próbę…

Jaką lekcję wyciągną bohaterowie z tej sytuacji? Czego wraz z nimi będą mieli szansę nauczyć się Twoi podopieczni? Poznaj kilka dydaktycznych zalet płynących z seansu.

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Mama Mu wraca do domu”?

  • Inność to nie wada. Główna bohaterka animacji jest krową, która często zachowuje się w niestandardowy dla swojego gatunku sposób. Mama Mu jest ciekawa świata i uwielbia doświadczać nowych rzeczy: stawać na głowie, jeździć na deskorolce i przeżywać niesamowite przygody! Niesforną bohaterkę często próbuje przywołać do porządku Pan Wrona. Przyjaciel krówki bardzo przywiązany jest do reguł i konwenansów, dlatego nie jest w stanie zrozumieć jej ekscentrycznego zachowania. Po seansie możesz porozmawiać z podopiecznymi o tym, dlaczego zawsze warto być sobą – nawet, jeśli nasze najbliższe otoczenie nie potrafi tego zaakceptować. Mama Mu może nie zachowywała się tak jak inne krowy, ale to właśnie jej ciekawość świata i umiejętność wykraczania poza schematy świadczyły o jej wyjątkowości. Dla młodych widzów będzie to piękna lekcja akceptacji własnej i cudzej inności.
  • O relacjach i trudnych emocjach. Jak poradzić sobie z zazdrością? Dlaczego warto dbać o ważne dla nas relacje? Jak (nie) powinien zachowywać się najlepszy przyjaciel? Seans filmu „Mama Mu wraca do domu” przyniesie odpowiedzi także na te pytania. Kiedy krówka zaprzyjaźnia się z Bocianką, Pan Wrona zmaga się z poczuciem odrzucenia. Nie radzi sobie z zazdrością i złością, bojąc się, że straci swoją najlepszą kompankę. Wskutek tych trudnych uczuć staje się złośliwy wobec Bocianki i za wszelką cenę pragnie się jej pozbyć. Po projekcji zapytaj uczniów, czy im również zdarzyło się być zazdrosnym o ważną w ich życiu osobę. Jak poradzili sobie z tymi uczuciami? Przypomnij im, że nie warto zachowywać się jak Pan Wrona. Kluczem do poprawy każdej relacji może być za to szczera rozmowa.
Kadr z filmu „Mama Mu wraca do domu” (reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2021, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)
  • Podróżuj, doświadczaj, ucz się… Jak rozbudzić ciekawość świata? Punktem zwrotnym w życiu Mamy Mu jest moment, w którym poznaje Bociankę. Bohaterka prowadzi wędrowny tryb życia – podróżuje po świecie i dzieli się z krówką barwnymi opowieściami o niezwykłych przygodach i egzotycznych, nieznanych krainach. Mama Mu postanawia, że również musi opuścić bezpieczne kąty, by poznać inne kultury i poszukać swego miejsca na ziemi. Seans filmu rozbudzi ciekawość także w młodych widzach. Zachęci ich do podejmowania wyzwań i nowych doświadczeń, przypominając, że płynie z nich zawsze bezcenna nauka.
  • Czym jest dom? Jak go zdefiniować? Skąd mamy wiedzieć, że znaleźliśmy swoje miejsce na Ziemi? Animacja przypomni młodym widzom, dlaczego tak ważne jest, by mieć w swoim życiu bezpieczną przystań, za którą można będzie zatęsknić nawet w trakcie najbardziej niezwykłych przygód.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).