Blog

Lilo & Stitch

Dowiedz się jak zamówić seans

Hawajski rollercoaster emocji

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Nowa wersja kultowej animacji „Lilo & Stitch” to nie tylko sentymentalny powrót do ukochanej historii o przyjaźni i akceptacji, ale także nowe doświadczenie!
Na fali popularnych remake’ów opowieść o ekscentrycznej dziewczynce i niepokornym, niebieskim stworku wyróżnia się poczuciem humoru, głębią bohaterów i pozytywną energią. Ten pełen komedii, czułości i wzruszeń film to prawdziwy hawajski rollercoaster emocji.

Zobacz zwiastun filmu „Lilo & Stitch”:

Kim jest Stitch i dlaczego warto przedstawić go dzieciom?

Stitch to bohater doskonale kojarzony przez dorosłych widzów z animacji z 2002 roku. Nowy film zachowuje rdzeń oryginalnej fabuły: szalony naukowiec tworzy nielegalny Eksperyment 626, czyli tytułowego Stitcha – silnego, nieokiełznanego stworka, który trafia na Hawaje i spotyka Lilo, samotną dziewczynkę wychowywaną przez starszą siostrę. Właśnie wtedy rozpoczyna się pełna emocji przygoda, w trakcie której między bohaterami rodzi się wyjątkowa więź, a Stitch przechodzi przemianę, która czyni go jednym z najbardziej uwielbianych kosmitów w historii animacji.

Ale to nie tylko kosmiczna opowieść o emocjach. To tak naprawdę historia dziecięcej samotności, poczucia odrzucenia, straty i potrzeby przynależności. To film, który przypomina o istocie ogniska domowego, przekonuje, że rodzina to mała społeczność, dająca poczucie bezpieczeństwa i szczęścia.

Kadr z filmu „Lilo & Stitch”, reż. Dean Fleischer-Camp, USA 2025, dystrybucja: Disney

Składowe animacji – takie jak hawajskie krajobrazy, surfing na falach w rytm muzyki Elvisa, inteligentny, ciepły humor oraz różnorodni, pełnowymiarowi bohaterowie – sprawiają, że mali widzowie mają szansę pokochać opowieść o Lilo i Stitchu. Starsi natomiast mogą wybrać się w sentymentalną podróż na Hawaje! Pomimo głębi historii, seans tej animacji daje mnóstwo pozytywnej energii, a z kina wychodzi się z uśmiechem, bujając się w rytm klasycznego już soundtracku.

Walory edukacyjne filmu „Lilo & Stitch”:

  • „Nie jesteś zła, tylko czasem robisz złe rzeczy”. Emocje jako symptomy głębszych problemów. Lilo nie zachowuje się źle, bo jest „niegrzeczna” – jej zachowania są wyrazem bólu po utracie rodziców i odrzuceniu przez grupę rówieśników. Stitch, choć stworzony do destrukcji, w akceptującej go grupie uczy się empatii i odkrywa, że nie musi być zły – wystarczy, że znajdzie się ktoś, kto go pokocha. Seans to dobry punkt wyjścia do rozmowy o emocjach, zachowaniu i źródłach trudnych reakcji u dzieci.
  • Różnorodne portrety rodziny. Animacja przekonuje, że rodzina to wachlarz różnorodnych możliwości – tworzą ją ci, którzy mieszkają za ścianą, ci, których poznajemy w toku życia, a nawet ci, którzy spadają z nieba. To wartościowa refleksja o tym, jak tworzyć grono bliskich sobie ludzi, pomimo odmienności.
Kadr z filmu „Lilo & Stitch”, reż. Dean Fleischer-Camp, USA 2025, dystrybucja: Disney
  • Ciepło i troska wobec najbliższych. Choć codzienność Lilo i Nani to walka z trudnościami, próba sprostania oczekiwaniom opieki społecznej i pustce po stracie, to w ich domu nie brakuje ciepła. Bliskość bohaterek realizuje się w szczerych rozmowach sióstr, gdy otwarcie dzielą się swoimi troskami. Animacja uczy więc również, w jaki sposób okazywać bliskim miłość na co dzień, jaką wartość ma obecność i uważność na ich problemy.
  • Odrzucenie i potrzeba relacji. To, co łączy Lilo i Stitcha, to również poczucie niepasowania, brak własnego miejsca i prawdziwej przyjaźni. Odosobnienie i brak akceptacji rówieśników to doświadczenie wielu dzieci – film doda więc otuchy widzom, którzy pragną odnaleźć przyjaciela.
Kadr z filmu „Lilo & Stitch”, reż. Dean Fleischer-Camp, USA 2025, dystrybucja: Disney
  • Odpowiedzialność za innych. Nani – starsza siostra Lilo – mimo przeciwności losu robi wszystko, by utrzymać rodzinę. Dla swoich bliskich jest gotowa poświęcić marzenie o karierze. Jej postać pokazuje wartość odpowiedzialności, siostrzanej miłości i zaangażowania społecznego.
  • Prawdziwa zmiana możliwa jest tylko w atmosferze bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości.
    Obdarzony dużą inteligencją Stitch po trafieniu na Ziemię podszywa się pod psa, szukając ochrony w opiece Lilo. Dziewczynka przyjmuje nowego członka rodziny, nie bacząc na jego niszczycielskie skłonności. Jego energia, śmiech i chęć dokazywania to coś, za co Lilo szczerze go lubi. Stitch staje się dla niej naturalną częścią „ohany”. To poruszająca lekcja, że każdy zasługuje na zrozumienie, przestrzeń do wyrażania emocji i szansę na bliskość.

„Lilo & Stitch” warto zobaczyć w kinie – już od 23 maja!

Jagoda Roszak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Cudowne życie

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowne życie” (reż. Ken Scott, Francja 2025, dystrybucja w Polsce: Best Film).

Edukatorzy o filmie
Scenariusz lekcji
napisy

Kayara niepokonana

Materiały edukacyjne do filmu „Kayara Niepokonana” (reż. César Zelada, Hiszpania, Peru 2025, dystrybucja: Kino Świat).

DZIADKU, WIEJEMY!

Materiały edukacyjne do filmu „Dziadku, wiejemy!” (reż. Olga Chajdas, Polska 2025, dystrybucja: Next Film).

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)