Blog

Królestwo Kensuke

Dowiedz się jak zamówić seans

Nikt nie jest samotną wyspą

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Poruszająca animacja „Królestwo Kensuke” w wartościowy i dojrzały sposób opowiada o niezwykłej przyjaźni chłopca i mężczyzny, którzy w wyniku wyjątkowego splotu wydarzeń znaleźli się na bezludnej wyspie. Film zachęca do otwartości także na taki świat, który w pierwszym kontakcie wydaje się niezrozumiały: zwierząt, innego człowieka, trudnych warunków.

Zobacz zwiastun filmu „Królestwo Kensuke”:

O czym jest film „Królestwo Kensuke”?

Film jest adaptacją powieści Michaela Morpurgo wydanej w Polsce przez wydawnictwo Telbit. „Królestwo Kensuke” ma w sobie ducha najlepszych klasyków literatury dziecięcej: pod względem dojrzałości o mówieniu o stracie i żałobie, a także odwadze w zderzaniu młodego odbiorcy z ważnymi, trudnymi tematami przypominało mi „Braci Lwie Serce”. Film ne boi się mówić do dziecięcego widza poważnie i po partnersku, bez przekłamywania rzeczywistości i udawania, że w życiu wszystko kończy się dobrze.

Historia jest wciągająca, obfitująca w zwroty akcji, skonstruowana na przekór sztampowym rozwiązaniom fabularnym znanym z mainstreomowych produkcji dla dzieci. Akcja rozpoczyna się na statku, którym 12-letni Michael wraz z rodziną i psem podróżuje dookoła świata. Podróżniczą, sielankową, familijną opowieść niespodziewanie przerywa sztorm. Chłopiec wraz z ukochaną suczką Stellą lądują za burtą. Widzowie szybko orientują się, że niebezpieczeństwo jest prawdziwe, a „Królestwo Kensuke” dostarczy jeszcze wielu zaskoczeń, gdy wzburzony Pacyfik wyrzuca bohaterów na brzegu nieznanej wyspy…

Kadr z filmu Królestwo Kensuke (dystrubucja: Młode Horyzonty)

Dlaczego warto zobaczyć film „Królestwo Kensuke” z klasą?

Najbardziej poruszająca część historii Michaela rozpoczyna się właśnie na wyspie. Początkowo uznawana przez chłopca za bezludną, okazuje się „królestwem” tytułowego Kensuke – starego japońskiego marynarza, który stracił całą rodzinę podczas wybuchu bomby atomowej w Nagasaki. Od tamtej pory mężczyzna żyje samotnie na wyspie, podporządkowując swoje życie ochronie zwierząt przed kłusownikami, którzy co jakiś czas przybywają do brzegów jego samotni.

Między Kensuke i Michaelem wytwarza się wyjątkowa więź: pomimo bariery językowej i wiekowej. Mężczyzna roztacza opiekę nad chłopcem, uczy go przetrwania na wyspie, a w zamian za to główny bohater wnosi radość w życie Japończyka. Wspólnie stają się opiekunami wyspy i zamieszkujących ją zwierząt, udawadniając, że przeznaczeniem człowieka jest życie w harmonii z naturą, nie eksploatowanie jej. Kensuke udzieli Michaelowi lekcji dobrego życia, która zostanie z chłopcem już na zawsze. Także dla Twoich uczniów ta niebanalna, pełna subtelności historia może się okazać dużym przeżyciem i okazją do lepszego zrozumienia siebie.

Walory edukacyjne filmu „Królestwo Kensuke”:

  • Mądra opowieść o godzeniu się ze stratą – pozbawiona łatwych rozwiązań, nie przedstawiająca fałszywego obrazu życia.
  • Piękny portret przyjaźni ponad podziałami – niezwykła, ojcowska relacja starego Japończyka i młodego Anglika.
  • Porozumienie mimo braku wspólnego języka – dwójki głównych bohaterów (mówiących po japońsku i angielsku), ale także ludzi i zamieszkujących wyspę zwierząt.
  • Głos w obronie natury i zwierząt – lekcja szacunku względem innych gatunków, sprzeciw wobec kłusownictwa.
  • Zachęta do poszukania własnej definicji szczęścia i spełnienia w życiu; do odważnego mierzenia się z przeciwnościami losu i wyćwiczenia umiejętności dostosowania się do zmian.
  • Czego możemy się nauczyć od osób starszych? Dlaczego warto interesować się przeszłością ?
  • Kontekst do lektury „Przypadki Robinsona Kruzoe” Daniela Defoe.
  • Tragiczna historia Hiroshimy i Nagasaki.
  • Edukacja geograficzna i przyrodnicza: morskie podróże, Pacyfik, roślinność i warunki w odległych zakątkach świata.

Na film „Królestwo Kensuke” zapraszamy do kin od 4 kwietnia.

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)