Blog

KINO O WARTOŚCIACH: Społeczeństwo przyszłości

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Czas ważnych decyzji. Społeczeństwo polaryzuje się. Wokół ważnych kwestii eskalują konflikty, a wrogie nastroje nie sprzyjają poszukiwaniu rozwiązań. Czy całe to zamieszanie mogłoby przebiegać inaczej? Czy kolejne pokolenia mają szansę uniknąć takiej sytuacji? Jako optymistka i idealistka wyobrażam sobie dzisiejsze dzieci i młodzież jako mądre społeczeństwo przyszłości. Jako praktyczka edukacji filmowej – przypominam sobie dzieła, których wychowawcza moc nieraz mnie zaskoczyła. Wybrałam dla Was 5 zestawów materiałów edukacyjnych i filmów (dla różnych grup wiekowych), które niosą pozytywne wartości – tak bardzo obecnie potrzebne.

Czas ważnych decyzji. Społeczeństwo polaryzuje się. Wokół ważnych kwestii eskalują konflikty, a wrogie nastroje nie sprzyjają poszukiwaniu rozwiązań. Czy całe to zamieszanie mogłoby przebiegać inaczej? Czy kolejne pokolenia mają szansę uniknąć takiej sytuacji? Jako optymistka i idealistka wyobrażam sobie dzisiejsze dzieci i młodzież jako mądre społeczeństwo przyszłości. Jako praktyczka edukacji filmowej – przypominam sobie dzieła, których wychowawcza moc nieraz mnie zaskoczyła. Wybrałam dla Was 5 zestawów materiałów edukacyjnych i filmów (dla różnych grup wiekowych), które niosą pozytywne wartości – tak bardzo obecnie potrzebne.

Równość i szacunek dla odmienności: „Zwierzogród” (klasy 1-3 szkoły podstawowej)

W Zwierzogrodzie każdy może czuć się jak w domu. Nowoczesne centrum otaczają dzielnice pokryte wiecznym śniegiem, upalne pustynne przedmieścia, dystrykt lasu tropikalnego. U stóp polis płynie rozległa rzeka. Cała wielkomiejska infrastruktura dostosowana jest do zróżnicowanych potrzeb mieszkańców i gości, np. chomiki poruszają się barwnymi tunelami, hipopotamy do centrum docierają kanałami wodnymi, dla gibkich zwierzogrodzian dostępne są liany. Wysokorozwinięta cywilizacja zwierząt znalazła sposób na to, by i wilk był syty, i owca cała.

Na tle scenerii tego niezwykłego miasta króliczka Jody Hops udowadnia, że stereotypy są szkodliwe i że każdy powinien mieć możliwość realizowania swoich marzeń, respektując dobro i bezpieczeństwo innych. Wyobraźcie sobie, ile moglibyśmy nauczyć się z wizyty w Zwierzogrodzie! Zachęcam do odbycia tej filmowej wycieczki z Waszymi dziećmi, a następnie – porozmawiania z nimi o wymarzonym mieście przyszłości. Może uda się Wam stworzyć wspólną pracę plastyczną na ten temat? Pytania pomocnicze do tego zadania znajdziecie w scenariuszu zajęć mojego autorstwa.

Kadr z filmu „Zwierzogród”, reż. Byron Howard, Rich Moore, prod. USA 2016 (dystrybucja: Disney)

Odpowiedzialność, nadzieja, odwaga: „Kraina jutra” (klasy 6-8 szkoły podstawowej)

Podobną rozmowę na temat wymarzonego miasta przyszłości można przeprowadzić ze starszymi widzami – na podstawie filmu „Kraina jutra” i poświęconego mu scenariusza lekcji autorstwa filmoznawcy doktora Macieja Pietrzaka. Bohaterka produkcji udowadnia, że – choć zalewające nas z każdej strony przygnębiające wieści o zagrożeniach cywilizacyjnych mogą odebrać nadzieję – nie warto się poddawać! Po seansie przypomnijcie swoim pociechom opowiadaną przez bohaterów przypowieść o dwóch wilkach i wspólnie wyciągnijcie z niej wnioski. Czyż nadzieja i poczucie odpowiedzialności nie są źródłem odwagi oraz motywacji do szukania rozwiązań i wcielania ich w życie?

Kadr z filmu „Kraina jutra”, reż. Brad Bird, prod. Hiszpania, USA 2015 (dystrybucja: Disney)

Empatia i poszukiwanie wspólnego języka: „Szkoła Babel” (szkoły ponadpodstawowe)

Dążenie do porozumienia i budowanie otwartej i empatycznej wspólnoty to zadanie niełatwe, ale warte każdego trudu. Młodzi widzowie przekonają się o tym dzięki dokumentowi „Szkoła Babel”, przybliżającemu nietypową francuską klasę. Jej członkowie pochodzą z odległych krajów, które opuścili z różnych powodów, mając spory bagaż nieoczywistych doświadczeń. Uczniowie poznają siebie nawzajem, doskonalą znajomość francuskiego (by wkrótce dołączyć do odpowiednich klas i swoich francuskich rówieśników), a także integrują się wokół wspólnego filmowego projektu.

Poruszający dokument otwiera oczy na problemy innych i zasiewa w widzach motywację do budowania społeczeństwa dialogu i otwartości. Jak każdy mądry film, „Szkoła Babel” domaga się głębokiej refleksji. W dotarciu do ciekawych wniosków pomoże scenariusz lekcji stworzony przez filmoznawcę doktora Adama Domalewskiego.

Kadr z filmu „Szkoła Babel”, reż. Julie Bertuccelli, prod. Francja 2013 (dystrybucja: Vivarto)

Krytyczna postawa wobec przekazów medialnych: „Kobieta idzie na wojnę” (szkoły ponadpodstawowe)

Kontrowersyjna postawa i burzliwa historia walecznej ekoaktywistki, bohaterki filmu „Kobieta idzie na wojnę”, doprowadzić może do wielu istotnych wniosków na temat problemów współczesnych społeczeństw. Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na jedno z zagadnień poruszanych przez twórców obrazu – temat wiarygodności przekazów medialnych. Przyjrzyjcie się temu drugoplanowemu wątkowi, oglądając film ze swoimi nastoletnimi dziećmi. W materiałach dydaktycznych proponuję interaktywne działanie zachęcające do analizy programów informacyjnych. Traktując je jako punkt wyjścia, możecie porozmawiać o roli mediów i ich wpływie na społeczne nastroje.

Kadr z filmu „Kobieta idzie na wojnę”, reż. Benedikt Erlingsson, prod. Francja, Islandia, Ukraina (dystrybucja: M2 Films)

Szacunek dla przyrody: „Królestwo” (klasy 4-8 szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowe)

Wbrew temu, co wynikałoby z zachowania wielu ludzi, Ziemia nie należy tylko do nas. Przypomina o tym „Królestwo”, dokument opowiadający historię świata z punktu widzenia fauny i flory, od tysięcy lat podbijanej i przekształcanej przez cywilizację człowieka. Warto spojrzeć na nasze miejsce życia z tej perspektywy zwłaszcza dziś, gdy głośno wybrzmiewające okrzyki przerażonych ekologów nadal nie docierają do osób decydujących o ważnych kwestiach związanych ze środowiskiem. Przejrzyjcie scenariusz zajęć autorstwa filmoznawcy i pedagoga Stanisława Bitki, który zachęca do poznania innych dzieł (filmowych i literackich) podejmujących ekologiczne tematy.

Kadr z filmu „Królestwo”, reż. Jazques Perrin, Jacques Cluzaud, prod. Francja, Niemcy 2015 (dystrybucja: M2 Films)

Edukacja: Film w Szkole

Powyższy wybór tytułów i wartości jest subiektywny i dyktowany bieżącymi niepokojami. Poszukiwanie innych propozycji FILMU W SZKOLE podejmujących etyczne zagadnienia nie będzie czasochłonne – ten aspekt filmów jest dla nas szczególnie ważny przy selekcji tytułów. Zobaczcie, jakie bogactwo kryje się pod tagiem WARTOŚCI. A może szukacie bardziej szczegółowych zagadnień? Pomocne okazać się mogą np. kategorie: BEZPIECZEŃSTWO, PRZYJAŹŃ, RODZINA, RÓŻNORODNOŚĆ, TRADYCJA, a także inne, które znajdziecie na naszej stronie. Polecamy również nasz blogowy cykl KINO O WARTOŚCIACH. Do tej pory zachęcaliśmy do okołofilmowych refleksji o problemie rasizmu, prawach osób LGBT+ oraz o filmowych mentorach. Kolejne zagadnienia już wkrótce – bądźcie na bieżąco!

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)