Blog

Kina i Yuk

Kina i Yuk

Dowiedz się jak zamówić seans

Zakochani w Arktyce

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Daleka Północ. Dwoje zakochanych, rozdzielonych przez zły los, szuka do siebie drogi, błądząc przez śnieżną, surową pustkę… To nie zarys romansu w klimacie skandynawskiego kina noir, a fabuła pasjonującego filmu o Arktyce. Filmu, który poruszy serca zarówno młodszych, jak i starszych widzów, uwrażliwiając ich na piękno i kruchość świata.

Kina i Yuk to lisy polarne, które właśnie spodziewają się młodych. Spędzają dzień na beztroskich zabawach w śniegu. Nie wiedzą o tym, że fatum, które nieuchronnie towarzyszy zakochanym, a którego siłę poznali już Orfeusz i Eurydyka i Romeo i Julia, wkrótce ich rozdzieli. Yuk, porwany przez lodową krę, stanie nagle w obliczu wielkiego zagrożenia. Uniknie śmierci, ale czy uda mu się wrócić do ukochanej? Czy Kina odnajdzie się w roli matki? Jaki los spotka nowo narodzone lisiątka?

Zobacz zwiastun filmu „Kina i Yuk”:

Wraz z Yukiem widzowie przemierzą lodowe pustynie Arktyki, stawią czoła zagrożeniom związanym ze zmianami klimatycznymi i przekonają się, jakie zasadzki czekają na dzikie zwierzęta w miastach. Zrozumieją też, że przyroda to nie tylko tło dla ludzkich losów, ale i pełen harmonii, wymagający ochrony świat.

Jakie tematy warto poruszyć po seansie?

Różnorodność i piękno przyrody

„Kina i Yuk” to znakomity wstęp do rozmowy o niezwykłych krajobrazach Arktyki, a także o zwierzętach zamieszkujących ten rejon świata. Film prezentuje zaskakująco bogatą i różnorodną polarną faunę – w tym lisy, wilki i niedźwiedzie. Wraz z uczniami warto zastanowić się nad tym, jak zwierzęta żyjące na dalekiej Północy przystosowały się do ekstremalnych, zimowych warunków i co sprawia, że dobrze się tam czują. Film uświadamia też, że każdy gatunek odgrywa istotną rolę w ekosystemie Arktyki, który funkcjonuje jak delikatny organizm, wymagający wewnętrznej równowagi.

Kadr z filmu „Kina i Yuk”, reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, dystrybucja: Best Film.

Edukacja ekologiczna

Historia Kiny i Yuka uwrażliwia dzieci na problem globalnego ocieplenia i jego wpływ na życie planety. Wzrost temperatur, topnienie lodowców i utrata siedlisk przez zwierzęta stanowią zagrożenia dla stabilności ekosystemu. Młodzi widzowie z pewnością zrozumieją cierpienie zwierząt zmagających się z trudnymi warunkami. Emocjonalna więź z bohaterami filmowej opowieści będzie doskonałym punktem wyjścia do zajęć na temat ochrony środowiska.

Dzikie czy oswojone?

Podróż Yuka do miasta pozwala zrozumieć, jak dzikie zwierzęta, przystosowane do życia w naturalnym środowisku, reagują na miejskie zagrożenia. Natarczywe, sztuczne światła, hałas i ruch uliczny działają dezorientująco i komplikują instynktowne reakcje lisa, co wpędza bohatera w kolejne kłopoty. Ukazanie miasta z nowej, zwierzęcej perspektywy to dla widzów cenna lekcja empatii, wskazująca, jak istotne jest poszanowanie przestrzeni zwierząt żyjących na wolności.

Kadr z filmu „Kina i Yuk”, reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, dystrybucja: Best Film.

Nauka empatii

Przygody Kiny i Yuka to także opowieść o wartościach i emocjach ważnych dla każdego z nas. O wierności, lojalności i utracie. Dzięki angażującej narracji widzowie mogą utożsamić się z emocjami głównych bohaterów. Razem z nimi doświadczają rozłąki, tęsknoty i radości z ponownego spotkania. Uczą się przy tym, że wytrwałość i nadzieja pomagają przezwyciężyć wszelkie trudności.

„Kina i Yuk” to jednocześnie wzruszająca opowieść o potędze tajemniczych więzi, łączących różne istoty na Ziemi i wciągający portret polarnej przyrody, mroźnej, śnieżnej i momentami groźnej, ale bez wątpienia – spektakularnej.

Na film „Kina i Yuk” zapraszamy do kin od 6 grudnia!

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)