Blog

Kina i Yuk

Kina i Yuk

Dowiedz się jak zamówić seans

Zakochani w Arktyce

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Daleka Północ. Dwoje zakochanych, rozdzielonych przez zły los, szuka do siebie drogi, błądząc przez śnieżną, surową pustkę… To nie zarys romansu w klimacie skandynawskiego kina noir, a fabuła pasjonującego filmu o Arktyce. Filmu, który poruszy serca zarówno młodszych, jak i starszych widzów, uwrażliwiając ich na piękno i kruchość świata.

Kina i Yuk to lisy polarne, które właśnie spodziewają się młodych. Spędzają dzień na beztroskich zabawach w śniegu. Nie wiedzą o tym, że fatum, które nieuchronnie towarzyszy zakochanym, a którego siłę poznali już Orfeusz i Eurydyka i Romeo i Julia, wkrótce ich rozdzieli. Yuk, porwany przez lodową krę, stanie nagle w obliczu wielkiego zagrożenia. Uniknie śmierci, ale czy uda mu się wrócić do ukochanej? Czy Kina odnajdzie się w roli matki? Jaki los spotka nowo narodzone lisiątka?

Zobacz zwiastun filmu „Kina i Yuk”:

Wraz z Yukiem widzowie przemierzą lodowe pustynie Arktyki, stawią czoła zagrożeniom związanym ze zmianami klimatycznymi i przekonają się, jakie zasadzki czekają na dzikie zwierzęta w miastach. Zrozumieją też, że przyroda to nie tylko tło dla ludzkich losów, ale i pełen harmonii, wymagający ochrony świat.

Jakie tematy warto poruszyć po seansie?

Różnorodność i piękno przyrody

„Kina i Yuk” to znakomity wstęp do rozmowy o niezwykłych krajobrazach Arktyki, a także o zwierzętach zamieszkujących ten rejon świata. Film prezentuje zaskakująco bogatą i różnorodną polarną faunę – w tym lisy, wilki i niedźwiedzie. Wraz z uczniami warto zastanowić się nad tym, jak zwierzęta żyjące na dalekiej Północy przystosowały się do ekstremalnych, zimowych warunków i co sprawia, że dobrze się tam czują. Film uświadamia też, że każdy gatunek odgrywa istotną rolę w ekosystemie Arktyki, który funkcjonuje jak delikatny organizm, wymagający wewnętrznej równowagi.

Kadr z filmu „Kina i Yuk”, reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, dystrybucja: Best Film.

Edukacja ekologiczna

Historia Kiny i Yuka uwrażliwia dzieci na problem globalnego ocieplenia i jego wpływ na życie planety. Wzrost temperatur, topnienie lodowców i utrata siedlisk przez zwierzęta stanowią zagrożenia dla stabilności ekosystemu. Młodzi widzowie z pewnością zrozumieją cierpienie zwierząt zmagających się z trudnymi warunkami. Emocjonalna więź z bohaterami filmowej opowieści będzie doskonałym punktem wyjścia do zajęć na temat ochrony środowiska.

Dzikie czy oswojone?

Podróż Yuka do miasta pozwala zrozumieć, jak dzikie zwierzęta, przystosowane do życia w naturalnym środowisku, reagują na miejskie zagrożenia. Natarczywe, sztuczne światła, hałas i ruch uliczny działają dezorientująco i komplikują instynktowne reakcje lisa, co wpędza bohatera w kolejne kłopoty. Ukazanie miasta z nowej, zwierzęcej perspektywy to dla widzów cenna lekcja empatii, wskazująca, jak istotne jest poszanowanie przestrzeni zwierząt żyjących na wolności.

Kadr z filmu „Kina i Yuk”, reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, dystrybucja: Best Film.

Nauka empatii

Przygody Kiny i Yuka to także opowieść o wartościach i emocjach ważnych dla każdego z nas. O wierności, lojalności i utracie. Dzięki angażującej narracji widzowie mogą utożsamić się z emocjami głównych bohaterów. Razem z nimi doświadczają rozłąki, tęsknoty i radości z ponownego spotkania. Uczą się przy tym, że wytrwałość i nadzieja pomagają przezwyciężyć wszelkie trudności.

„Kina i Yuk” to jednocześnie wzruszająca opowieść o potędze tajemniczych więzi, łączących różne istoty na Ziemi i wciągający portret polarnej przyrody, mroźnej, śnieżnej i momentami groźnej, ale bez wątpienia – spektakularnej.

Na film „Kina i Yuk” zapraszamy do kin od 6 grudnia!

Dowiedz się jak zamówić seans
Sprawdź materiały edukacyjne

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min., dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).