Blog

„Jurek Maskonurek”

Dowiedz się jak zamówić seans

Na ratunek Arktyce

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W arktycznym Tajgogrodzie mieszkają urocze morskie ptaki – maskonury. Z pewnością polubicie Didi, Pati, Tika, Taka i Jurka – zgraną grupę przyjaciół, którzy mają mnóstwo pomysłów na wspólne spędzanie czasu i dzielnie wywiązują się z roli Strażników Arktyki. Niedawno, dzięki meteorytowi, maskonury zdobyły wyjątkowe umiejętności. Czy specjalne moce pozwolą im uratować swoją mroźną enklawę przed podstępnym morsem, Ottonem?

Zobacz zwiastun filmu „Jurek Maskonurek”

Seans dla dzieci

W „Jurku Maskonurku. Misji Puffinów” tempo opowieści i zwroty akcji nie pozwalają się nudzić. Dzięki barwnym postaciom i dynamicznym przygodom, film jest dobrym wyborem na seans integracyjny dla dzieci. Starcia nieustraszonych ptaków ze znacznie większych od nich Ottonem są pełne emocji, ale jednocześnie zabawne i utrzymane w przyjaznej dzieciom konwencji. Oprócz korzyści z rozrywki, „Jurek Maskonurek” może zainspirować klasę do podjęcia ważnych tematów, związanych z wiedzą o Arktyce i ekologią.

Troska o dziką przyrodę staje się dziś przecież pilniejsza niż kiedykolwiek. Historia maskonurów, które bezkompromisowo i wbrew wszelkim przeciwnościom walczą o swój dom, przypomina, jak istotne jest to, by wytrwale zabiegać o unikalne, ziemskie ekosystemy.

Kadr z filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”, reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja w Polsce: Mówi Serwis.

O czym warto porozmawiać po filmie?

  • Jak wygląda Arktyka? Tłem przygód maskonurów jest intrygująca, mroźna kraina. To świat bliżej nieznany dzieciom, którego klimat, flora i fauna mogą wydać się egzotyczne. Zamarznięte krajobrazy, góry lodowe i wszechobecna biel sprawiają wrażenie nieco ponurych, ale stanowią przecież o wyjątkowości i tajemniczości Północy. Zainteresowanie dzieci tym rejonem świata może być pierwszym krokiem do poruszenia wielu ciekawych tematów, takich jak: zorza polarna, białe dni, czy zwyczaje arktycznych zwierząt. Seans „Jurka Maskonurka” to zatem pretekst, by poszerzyć i uzupełnić wiedzę z biologii i geografii.   
  • Jak dbać o planetę? Otton ma wiele pomysłów, jak zakłócić spokój Arktyki. Chce rozpuścić lód za pomocą toksycznej substancji, sterować zachowaniami maskonurów, porywać je i więzić. Jego działania symbolizują realne zagrożenia, z jakimi mierzą się dziś dzikie zwierzęta, które tracą swoje schronienia, stanowiska lęgowe i obszary polowań. Refleksja nad tymi sprawami może być wstępem do rozmowy o zagrożonych gatunkach, ale także o topniejących lodowcach. W nawiązaniu do filmu, warto zastanowić się, jakie kroki możemy podjąć, aby chronić Ziemię dla przyszłych pokoleń.
  • Kim są dla nas przyjaciele? Podczas swojej misji maskonury często udowadniają, że wzajemne wsparcie jest bezcenne. Świadomość tego, że Didi, Pati, Tik, Tak i Jurek mogą liczyć na swoją drużynę, dodaje ptakom sił i pewności siebie. „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” uczy, że przyjaźń i solidarność są kluczowe dla przetrwania. Myśl tę można odczytać nie tylko w kontekście fabuły filmu, ale również współpracy w zakresie dbałości o planetę. Jej losy są przecież ściśle zespolone z losami wszelkich ziemskich gatunków – ludzi, zwierząt i roślin.

Na film zapraszamy do kin od 7 czerwca!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)