Blog

„Jeżyk i przyjaciele” – walory edukacyjne filmu

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

„Jeżyk i przyjaciele” to bardzo dobra propozycja na wycieczkę szkolną dla najmłodszych: przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Animacja łączy wartką akcję, humor i sympatycznych bohaterów z problematyką ekologiczną i rodzinną, która nie dominuje opowieści i nie jest ciężka w odbiorze dla małego widza.

Mała jeżyca Mila i jej przyjaciel, wiewiór Mędrek, przez przypadek wylewają zapas wody zgromadzonej przez króla zająca na czas suszy. Żeby się zrehabilitować, zwierzątka wyruszają na poszukiwanie legendarnego kamienia wodnego, który znajduje się w posiadaniu groźnego króla niedźwiedzi…

„Jeżyk i przyjaciele” to bardzo dobra propozycja na wycieczkę szkolną dla najmłodszych: przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Animacja łączy wartką akcję, humor i sympatycznych bohaterów z problematyką ekologiczną i rodzinną, która nie dominuje opowieści i nie jest ciężka w odbiorze dla małego widza. O czym jeszcze można porozmawiać z uczniami po seansie „Jeżyka i przyjaciół”?

Pobierz darmowe materiały edukacyjne:

Kadr z filmu: „Jeżyk i przyjaciele”, reż. Nina Wels, Regina Welker, Niemcy 2019, dystrybucja w Polsce: Mówi Serwis.

WALORY EDUKACYJNE FILMU JEŻYK I PRZYJACIELE

Wprowadzenie do myśli ekologicznej. Film opowiada o wielkiej suszy. Pokazuje, jakie zagrożenie dla zwierząt stanowią zmiany klimatyczne, jak bardzo funkcjonowanie lasu i całego świata jest uzależnione od wody.

Przedstawienie różnych gatunków zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Bohaterami są zwierzęta, jakie spotkamy również w Polsce: jeże, rysie, wiewiórki, wilki, zające. Film przekazuje mimochodem różne informacje o poszczególnych gatunkach, np. że jeże są samotnikami.

Dzielenie się z innymi i troska o biedniejszych. Niedźwiedzie początkowo chcą mieć wodę tylko dla siebie, nie obchodzi ich, że inni cierpią. Swoim dobrobytem dysponują nierozważnie, podczas gdy inne zwierzęta nie mają czego pić. Kiedy dzięki głównym bohaterom woda staje się dobrem wszystkich, do świata lasu powraca porządek. Film zachęca do współdzielenia się. 

Kadr z filmu: „Jeżyk i przyjaciele”, reż. Nina Wels, Regina Welker, Niemcy 2019, dystrybucja w Polsce: Mówi Serwis.

Nawet najmniejsza istota może odmienić bieg historii. Główne postaci to odrzutki: jeżyca nie ma rodziny, wiewiór jest wyśmiewany przez inne zwierzątka. Udaje im się jednak udowodnić swoją wartość i znaleźć miejsce w życiu. Opowieść dowartościowuje małego widza i koi jego lęki.

Brak ojca i rodzina patchworkowa. Mila nie ma ojca, ale w trakcie filmu przekona się, że bliskie relacje nie wynikają tylko z więzów krwi. Problematyka rozbitej rodziny ubrana w bajkową konwencję może mieć dla wielu dzieci wymiar kompensacyjny i pokrzepiający.

Kadr z filmu: „Jeżyk i przyjaciele”, reż. Nina Wels, Regina Welker, Niemcy 2019, dystrybucja w Polsce: Mówi Serwis.

Siła przyjaźni. Bohaterowie osiągają sukces, bo działają razem, dobrze się też uzupełniają: Mila to odważna wojowniczka, Mędrek – mózg tandemu.

Porozumienie ponad podziałami. Zwierzęta są od siebie różne, a mimo tego wypracowują porozumienie i zgodnie funkcjonują w lesie. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje – taki morał wypływa wyraźnie z filmu.

Film „Jeżyk i przyjaciele” w kinach od 10 czerwca.

Zwiastun:

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)