Blog

Jakie edukacyjne walory znajdziesz w filmie „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a”?

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Kolejna część serii „Fantastyczne zwierzęta” jest dowodem na to, że uniwersum Harry’ego Pottera skrywa jeszcze wiele  tajemnic, a świat magii wciąż potrafi zaskoczyć nie tylko ekranowe postacie, ale także widzów. 

Kolejna część serii „Fantastyczne zwierzęta” jest dowodem na to, że uniwersum Harry’ego Pottera skrywa jeszcze wiele  tajemnic, a świat magii wciąż potrafi zaskoczyć nie tylko ekranowe postacie, ale także widzów. 

W zgłębieniu tej fantastycznej rzeczywistości pomagają nam przede wszystkim bohaterowie filmu, zwłaszcza Newt Scamander. To pierwszy magizoolog na świecie, który stara się żyć w zgodzie z magiczną naturą i wszystkimi bogactwami, jakie ta ze sobą niesie. Odkrywane przez Scamandra stworzenia zaskakują swoimi kształtami, wielkością oraz mocami, którymi dysponują. Wiele z nich, tak jak kluczowy w tej części historii Qilin,okazuje się jednymi z najpotężniejszych i najczystszych istot w świecie magii. Szybko stają się więc cennymi zdobyczami, które niektórzy czarodzieje pragną wykorzystać do złowieszczych celów. Dlatego, z pozoru mało znacząca misja ich ochrony przez magizoologa, staje się czymś, co może uratować nie tylko magiczną faunę i florę, ale także cały czarodziejski świat.  

O szacunku do każdej istoty

Postać Newta, w zderzeniu z głównym ekranowym antagonistą Gellertem Grindelwaldem, stanowi uosobienie dobra i troski o to, co nie może obronić się samo. Twórcy po raz kolejny zwracają uwagę na problem ochrony przyrody i szacunku do każdego żyjącego organizmu – bez względu na to, czy jest ono fantastycznym zwierzęciem, czy zwyczajną rośliną. Jednak podejście Grindelwalda i jego przedmiotowe traktowanie innych istot znacznie różni się od tego, czym kierują się pozostali bohaterowie. Udowadnia to bardzo brutalnie, zabijając młodego Qilina z obawy przed jego mocą. Kiedy ten ponownie staje się potrzebny, czarodziej wskrzesza go za pomocą tajemnej czarnej magii. Jest bowiem świadom tego, że od zwierzęcia uzależniony jest jego los. Grindelwald igra z życiem i śmiercią, uświadamiając tym samym dosadnie, że nikt nie powinien znaleźć się w posiadaniu tak potężnej władzy. Jako posługujący się potężnymi zdolnościami czarodziej uważa, że ma prawo panować nad wszystkim, co jest od niego słabsze. Ostatecznie jego niecne plany zostają pokrzyżowane przez małą, niewinną istotę, która zdaje się być symbolem odwetu, a przede wszystkim sprawiedliwości. Tym samym udowadnia nam wszystkim, że gatunek ludzki jest niczym w porównaniu z siłą natury.

Kadr z filmu „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” (reż. David Yates, prod. USA/Wielka Brytania 2022), dystrybucja w Polsce:  Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

O tym, że warto dać sobie drugą szansę

Ważnym wątkiem jest także osobista historia braci Dumbledore oraz pragnącego należeć do ich rodziny Credence’a Barebone’a. Pielęgnowana w młodym chłopaku przez lata nienawiść, wynikająca z niezrozumienia, stała się w pewnym momencie niezwykle silna. Wystarczył mały impuls ze strony nieodpowiednich ludzi, by zło zawładnęło jego umysłem. W poszukiwaniu akceptacji i bliskości, której nigdy nie otrzymał, zapragnął zemsty i uległ manipulacjom Grindelwalda, okrutnie wykorzystującego jego ból. To poczucie odrzucenia przez własną rodzinę zaczęło napędzać gniew Credence’a. Bohater stanął przeciwko Dumbledorowi, opowiadając się tym samym po stronie zła. Jednak ich pierwsze spotkanie, mające pierwotnie charakter pojedynku na śmierć i życie, przerodziło się w drogę ku zrozumieniu i wybaczeniu sobie nawzajem – nawet mimo głęboko skrywanego wcześniej żalu. Obaj bracia Dumbledore zmierzyli się bowiem niegdyś ze stratą, stawiając czoła śmierci swojej ukochanej siostry. Tym trudniejsze dla Aberfortha musiało być patrzenie na opadającego z sił Credence’a… Najważniejsze jest jednak to, że mimo wcześniejszych zdarzeń bracia dali mu drugą szansę.

O niezwykłej sile przyjaźni

„Fantastyczne zwierzęta” to także opowieść o niezwykłej przyjaźni, która jest w stanie przetrwać największą próbę. Choć Scamander, Jacob czy Lally różnią się od siebie pod każdym względem, to udowadniają, że najważniejszymi wartościami, które mogą połączyć ludzi są zaufanie oraz lojalność. Wspólna praca jest zaś dużo cenniejsza niż działanie samemu – zwłaszcza wtedy, gdy bohaterom przyświeca jeden cel. I mimo że żadne z nich nie jest doskonałe, to wciąż mogą liczyć na wzajemne wsparcie. Swoje wady przekuwają w atuty, które finalnie pomagają wykonać powierzoną im misję. Jak się w międzyczasie okazuje, brak planu jest czasem najlepszym rozwiązaniem i to właśnie bycie nieidealnym jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Nawet niezdarny i niepewny siebie Jacob Kowalski, bez względu na ilość niepowodzeń, podejmuje wysiłek i wiele prób, by uratować nie tylko przyjaciół, ale i cały świat magii. Najważniejsze jest bowiem to, że staramy się naprawić błędy i czerpiemy z nich siłę na przyszłość.

Kadr z filmu „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” (reż. David Yates, prod. USA/Wielka Brytania 2022), dystrybucja w Polsce:  Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

O tym, że każdy popełnia błędy

Wiele z postaci, które możemy obserwować na ekranie popełnia większe lub mniejsze błędy. Czasem wynikają  one z niewłaściwych przekonań, a innym razem z konformizmu i chęci podporządkowania się opinii większości.  Ulega temu nawet odpowiedzialny za przebieg wyborów w świecie czarodziejów Anton Vogel, który, mimo próśb Dumbledore’a oraz własnych wątpliwości, akceptuje kandydaturę Grindelwalda. Vogel wie, że wygrana czarnoksiężnika może skończyć się dla wszystkich tragicznie, ale ostatecznie górę bierze w nim strach przed buntem opinii publicznej. I mimo że po cichu liczy na sprawiedliwe i rozsądne rozstrzygnięcie wyborów, nadal skupia się wyłącznie na obronie swojej pozycji i wizerunku. Dumbledore tymczasem stara się przemówić politykom do rozsądku i sprawić, by ludzie wybierali to, co słuszne, a niekoniecznie to, co po prostu łatwe. Zawsze należy bowiem działać w zgodzie z własną moralnością.

O niebezpieczeństwie władzy

Twórcy dobitnie pokazują również, że władza w rękach nieodpowiedniej osoby może prowadzić do wielu okrutnych wydarzeń. Wyraźne odniesienia historyczne oraz polityczne mrożą krew w żyłach, obrazując  przy okazji absurd idei czystej krwi, którą postuluje Gellert Grindelwald. Czarnoksiężnik chce zawładnąć światem i wynieść czarodziejów ponad wszystkie istoty niemagiczne, skazując je na zgubę. Jego radykalna filozofia, segregująca ludzi na gorszych ze względu na pochodzenie, wywołuje liczne głosy sprzeciwu i dzieli społeczeństwo.

Kadr z filmu „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” (reż. David Yates, prod. USA/Wielka Brytania 2022), dystrybucja w Polsce:  Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

Tak jak wielu przedstawicieli skrajnych poglądów, czarnoksiężnik znajduje jednak swoich zwolenników. Powstrzymując Grindelwalda, Dumbledore wraz z Newtem i resztą przyjaciół zapobiega potencjalnej wojnie prowadzonej nie tylko z Mugolami, ale także konfliktowi wewnątrz świata czarodziejów. To przypomina o tym, że czasem jeden szalony, pogrążony w obsesji człowiek swoimi fanatycznymi wizjami  jest w stanie doprowadzić ludzkość do zagłady. Dlatego najważniejsze, by, idąc za radą Dumbledore’a, w porę go powstrzymać i za wszelką cenę nie dopuścić do tragedii.

O trudnych wyborach

Jak możemy dowiedzieć się z opowiadanej historii, Dumbledore także nie był i nie jest idealną postacią. W młodości bohater popełniał wiele błędów, o których wolałby pewnie zapomnieć. Jednym z nich było przymierze z Grindelwaldem, które obaj czarodzieje przypieczętowali dożywotnią obietnicą. Z tego powodu żaden z nich przez długi czas nie mógł wystąpić do walki przeciwko drugiemu. Z upływem lat drogi przyjaciół zaczęły się jednak rozchodzić, a idee, które wspólnie wyznawali, stały się dla Dumbledore’a zbyt odległe i niebezpieczne. Albus uświadomił sobie, że niektóre jego poglądy były jedynie wynikiem młodzieńczej naiwności, buty, ale także… miłości. Dlatego największym wyzwaniem okazała się dla Dumbledore’a decyzja – działać zgodnie z tym, co wie czy tym, co czuje. Ostatecznie postanowił, że musi odrzucić miłość, która po latach stała się dla niego źródłem i symbolem wszelkiego zła. Czasem życie weryfikuje nasze spojrzenie na świat i zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że nic nie jest czarno-białe. Zawsze należy jednak żyć w zgodzie ze sobą, nikogo nie krzywdzić i kierować się dobrem, nawet jeśli w grę wchodzi wybór między sercem a rozumem.  

Twórcy pokazują tym samym, że nawet Albus Dumbledore w przeszłości popełniał błędy i miał wiele wątpliwości. Każdy musi przecież przejść własną, często długą drogę, na której z pewnością napotka różne przeciwności losu. Jednak to właśnie poświęcenie bohaterów i podejmowane przez nich decyzje sprawiły, że udało im się uratować świat.

Chcesz skorzystać z materiałów edukacyjnych do innych filmów z serii „Fantastyczne zwierzęta”?

Katarzyna Kujawa

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja

Materiały edukacyjne do filmu „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” (reż. Kari Juusonen, Jørgen Lerdam, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Dania 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Kino Świat).

Paddington w Peru

Materiały edukacyjne do filmu „Paddington w Peru” (reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania, Francja, USA 2024, czas trwania: 106 min., dystrybucja: Kino Świat).

Kina i Yuk

Materiały edukacyjne do filmu „Kina i Yuk” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja, Kanada, Włochy 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja: Best Film).

Emma Odważna

Materiały edukacyjne do filmu „Emma Odważna” (reż. Leo Liao, USA, Chiny, Irlandia 2024, czas trwania: 106 min, dystrybucja: Best Film).

Elli i ekipa straszaków

Materiały edukacyjne do filmu „Elli i ekipa straszaków” (reż. Piet De Rycker, Jesper Møller, prod. Niemcy 2024, czas trwania: 86 min, dystrybucja: Forum Film Poland).

Hamlet

Materiały edukacyjne do filmu „Hamlet” (reż. Sean Mathias, Wielka Brytania 2024, czas trwania: 117 min, dystrybucja: KinoMaestro.pl).

Copernicus

Materiały edukacyjne do filmu „Copernicus” (reż. Miłosz Kozioł, Polska 2024, czas trwania: 26 min, Fundacja Edukacji i Sztuki).

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).