Innego końca nie będzie
Dowiedz się jak zamówić seansOtworzyć nowy rozdział po rozpadzie świata
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Zamiast oglądać głośne zagraniczne produkcje zabierzcie klasę na skromny polski film debiutującej reżyserki. „Innego końca nie będzie” to wyjątkowo wzruszająca opowieść o rodzinie, która musi poradzić sobie z ogromną traumą – samobójstwem ojca. Pomimo tak mocnego tematu całość ujmuje czułością i mądrością w jego przedstawianiu.
Zobacz zwiastun „Innego końca nie będzie”:
O czym jest film „Innego końca nie będzie”?
Ola (Maja Pankiewicz) wraca do rodzinnego domu po wielu latach. Jak szybko się orientujemy, powodem, dla którego nie odwiedzała tego miejsca tak długo, była samobójcza śmierć jej taty (Bartłomiej Topa). Bohaterka potrzebowała czasu, by zmierzyć się z trudną przeszłością. Teraz pragnie polepszyć relację z mamą (Agata Kulesza) oraz dwójką młodszego rodzeństwa (Sebastian Dela i Klementyna Karnkowska). Każdy z nich radzi sobie z traumą na własny sposób.
Debiutancki film Moniki Majorek jest powiewem świeżości w polskim kinie. W bardzo naturalny i bezpretensjonalny sposób pokazuje życie i relacje rodzinne młodych ludzi z małej miejscowości, z którymi Twoi uczniowie i uczennice z pewnością się utożsamią. Przede wszystkim jednak jest to bardzo interesująca, pełna empatii opowieść o rodzinie, w której wydarzyła się tragedia. Film nie pozostawia widza z trudnymi emocjami. Chociaż przyczyna samobójstwa ojca pozostaje nie do końca znana, jak często bywa w przypadku tak trudnych decyzji, to sama historia pokazuje godzenie się z traumą i drogę do akceptacji głównej bohaterki. To z pewnością seans, który pozostawia z refleksjami i porusza, o czym świadczy m.in. nagroda publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Dlaczego warto obejrzeć film „Innego końca nie będzie”?
Pomimo poruszania trudnych tematów „Innego końca nie będzie” jest bardzo wartościową propozycją dla uczniów szkół średnich. Warto pójść na niego z klasą, o ile oczywiście mamy pewność, że wątek samobójstwa lub śmierci rodzica nie jest drażliwy dla któregoś z podopiecznych. „Innego końca nie będzie” w bardzo świadomy i dojrzały sposób mówi o emocjach, także tych trudnych i negatywnych. Mocnym edukacyjnym atutem filmu jest także zawarta w nim zachęta do otwierania się i mówienia innym o swoich problemach oraz odczuciach. Historia prowadzi do wniosku, by zawsze interesować się emocjami bliskich, nawet kiedy pozornie wszystko z nimi w porządku.

Walory edukacyjne filmu „Innego końca nie będzie”:
- Delikatne i wrażliwe poruszenie tematyki zdrowia psychicznego i samobójstwa. W filmie nie zobaczymy drastycznych scen: śmierć ojca wydarza się przed rozpoczęciem akcji. Twórcy nie ukrywają, że życie wewnętrzne bliskich może być dla nas nieprzeniknioną tajemnicą. Zachęcają jednak, by nie ignorować symptomów i interesować się samopoczuciem innych. Główna bohaterka udowadnia także swojej rodzinie i widzom, że negatywnych emocji nie należy w sobie dusić. Warto o nich rozmawiać i zawsze szukać pomocy względem problemów, które nas przerastają.
- Interesujący i wnikliwy portet relacji rodzinnych. Te właśnie relacje stanowią główny temat filmu. Reżyserce i młodej obsadzie udało się w wyjątkowo naturalny, przekonujący sposób przedstawić przede wszystkim więź łączącą trójkę rodzeństwa. Twoi uczniowie z pewnością utożsamią się z tymi bohaterami i ich bratersko-siostrzanymi relacjami. Trudna, pełna wzajemnych pretensji, ale i miłości, jest z kolei więź Oli z matką. Dziewczyna nie potrafi wybaczyć kobiecie, że tak szybko (w jej odczuciu) rozpoczęła normalne życie po śmierci ojca. Jednocześnie wyraźnie czujemy, że obie bohaterki nadal są sobie bliskie i mimo nieporozumień oraz bólu wzajemnie bardzo się o siebie troszczą. Najważniejsza w filmie jest jednak relacja z nieobecnym, zmarłym ojcem. Jego córka stara się dotrzeć do prawdy o jego śmierci, zrozumieć jego przeżycia, odtworzyć wspomnienia. „Innego końca nie będzie” jest wyjątkowo poruszającym portretem relacji ojciec-córka.
- Dojrzałe poruszenie trudnego tematu śmierci rodzica i różnych sposobów radzenia sobie z traumą. Odejście bliskiej osoby – mamy, babci, rodzeństwa – jest lękiem większości młodych osób. Każdy prędzej czy później zmierzy się ze śmiercią kochanej osoby. Film pokazuje różne, zdrowe i niezdrowe, strategie radzenia sobie z taką sytuacją (od zaprzeczenia i tłumienia uczuć po potrzebę wypłakania i wykrzyczenia emocji).
Na film „Innego końca nie będzie” zapraszamy do kin od 28 lutego.
Katarzyna Kebernik