„Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo”
Dowiedz się jak zamówić seansDorastając do empatii
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Inteligentne kino z nurtu coming of age? Mroczna metafora dorastania? Jeśli któreś z tych określeń Cię zaintrygowało, polecamy seans czarnej komedii „Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo”. Już sam tytuł filmu zdradza sporo na temat jego fabuły, a kilka najważniejszych wątków edukacyjnych omawiamy w poniższym tekście.
Zobacz zwiastun filmu „Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo”:
Tytułową bohaterką filmu jest Sasza, 68-letnia nastolatka. Stwierdzenie to nie powinno nas dziwić, biorąc pod uwagę, że czas obchodzi się z wampirami nieco łaskawiej niż ze zwykłymi śmiertelnikami. Pewnego dnia dziewczyna budzi się i zauważa, że wyrosły jej kły. To znak, że jest już prawdziwą wampirzycą, zdolną do łowów pozyskania życiodajnej krwi. Sęk jednak w tym, że Sasza wcale nie chce nikogo zabijać. Bohaterka w wolnych chwilach czyta książki o humanitarnym traktowaniu ludzi, popijając krew z plastikowych torebek. To wzbudza oburzenie jej rodziny, przywiązanej do tradycyjnej idei, że prawdziwy wampir powinien polować na swojej ofiary. Co zrobi Szasza, kiedy straci dostęp do hermetycznie zapakowanej krwi? I jak zmieni się jej życie, kiedy pozna Paula – nastolatka ze skłonnościami samobójczymi? Co zwycięży: instynkt przetrwania czy szlachetne ideały?
„Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo” to propozycja idealna dla wszystkich fanów opowieści pełnych grozy i humoru. Niesztampowa opowieść z nurtu coming-of-age zaskakuje nie tylko ironicznym dowcipem, ale także wieloma intrygującymi refleksjami.
Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie?
- Motyw wampira w kulturze. W jakich dziełach – zarówno literackich, jak i filmowych – pojawia się postać wampira? Jaką pełni w nich rolę? Jakie są cechy stereotypowego wampira i w jaki sposób twórcy bawią się jego wizerunkiem, który utrwalił się w licznych powieściach i dziełach filmowych? Seans będzie świetnym wstępem do rozmowy na ten temat.
- Niesztampowa opowieść o dojrzewaniu. Opowieść o „Humanitarnej wampirzycy…” jest także intrygującą metaforą dorastania. Sasza jest typową nastolatką, która poszukuje swojego prawdziwego „ja” i wybiera wartości, którymi chce się kierować. Buntuje się przeciw konwenansom i zasadom, które próbują jej narzucić najbliżsi. Bohaterka doświadcza też wielu nowych i trudnych emocji. Część z widzów łatwo będzie mogła utożsamić się z Saszą, która po swojej metamorfozie (w trakcie której wyrastają jej widoczne kły) niepewnie czuje się we własnej skórze. Seans może być wstępem do rozmowy na temat tego, jak oswoić zmiany, które zachodzą w trakcie dojrzewania.
- Refleksja na temat empatii. Sasza, jako jedyna osoba w wampirzej rodzinie, zauważa wartość ludzkiego życia – dlatego radykalnie przeciwstawia się jego odbieraniu. Bohaterka uważa, że barbarzyństwem jest zabijanie istoty, która odczuwa ból, ma swoje marzenia i plany. Jaką lekcję z takiego podejścia mogą wyciągnąć uczniowie? Postawa Saszy ma szansę przypomnieć im o tym, że warto pielęgnować w sobie szacunek wobec każdego żywego stworzenia.
- W poszukiwaniu bliskości. Życie bohaterki całkowicie zmienia się, kiedy poznaje Paula. Nękany przez rówieśników chłopak odpowiada na ogłoszenie Saszy. Bohater planuje popełnić samobójstwo i z chęcią odda wampirzycy swoją krew – w zamian za to, że ta odbierze mu życie. Realizacja tego paktu odwleka się jednak w czasie. Dwójka samotnych nastolatków zbliża się bowiem do siebie, a w kiełkującej między nimi przyjaźni odnajdują tak potrzebne im zrozumienie. Czy prawdziwym remedium na egzystencjalny ból okażą się bliskie relacje z innymi? O tym z pewności warto będzie przekonać się w trakcie seansu.
Film „Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo” już w kinach.
Paulina Kulesza