Blog

„Hrabia Monte Christo”

Dowiedz się jak zamówić seans

Cena zemsty

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Film twórców świetnie przyjętych „Trzej Muszkieterów…” to jeden z najlepiej ocenianych w tym roku obrazów w Cannes. Świetna, trzymająca w napięciu, ekranizacja przenosi nas do barwnej i tętniącej życiem XIX-wiecznej Francji.

Adaptacja dzieła Aleksandra Dumasa opowiada o losach Edmunda Dantèsa, młodego marynarza niesłusznie skazanego na dożywocie w ponurym zamczysku na wyspie If. Po latach spędzonych w nieludzkich warunkach, bohaterowi udaje się jednak uciec. Dzięki zdobytemu bogactwu, przyjmuje tożsamość tajemniczego Hrabiego Monte Christo i postanawia zemścić się na tych, którzy doprowadzili do jego upadku. Kolejne kroki Dantèsa (znakomity w tej roli Pierre Niney) tworzą historię pełną intryg i niespodziewanych zwrotów akcji.

Film – przedstawiając pełnokrwistych, targanych emocjami bohaterów – nie pozwoli na nudę nawet najbardziej wymagającym widzom i może być znakomitym pomysłem na pierwszy seans w nowym roku szkolnym. Jednocześnie, nie brak w nim wartościowych treści edukacyjnych. „Hrabiego Monte Christo”, opowieść o miłości, zemście i najważniejszych egzystencjalnych dylematach, z pewnością warto obejrzeć przed maturą, by wzbogacić słownik motywów literackich i filmowych.

Na jakie tematy można zwrócić uwagę podczas seansu?

Historia i kontekst społeczny

„Hrabia Monte Christo” wiernie i z dbałością o szczegóły przedstawia realia życia w XIX-wiecznej Francji. Film wyraża atmosferę polityczną tamtego okresu oraz napięcia wynikające z ówczesnych uwarunkowań społecznych. Przedstawia też kulturę, w której obycie, dobre maniery i znajomość rozmaitych towarzyskich konwencji maskują prawdziwe uczucia i intencje. Widz ma szansę skonfrontować się w wyzwaniami przeszłości – biedą, okrucieństwem wobec słabszych, marginalizowaniem roli kobiet – i zastanowić się, na ile ówczesne problemy są aktualne również dziś. Kolorytu opowieści dodają pięknie zaaranżowane wnętrza i barwne kostiumy.

Egzystencjalne dylematy

Opowieść o Edmundzie Dantèsie porusza ważne dylematy moralne. Bohater, niesłusznie oskarżony i pozbawiony wolności, staje przed wyborem: zemścić się czy odnaleźć w sobie siłę do przebaczenia? Równie istotne decyzje podejmują również jego bliscy. Być lojalnym czy zdradzić przyjaciela dla własnych korzyści? Sprzeciwić się silniejszemu czy uniknąć ryzyka? Wierzyć w powrót ukochanego czy wybrać nową miłość? Film skłania do refleksji nad konsekwencjami naszych wyborów i nad wpływem, jaki mają one na nasze życie oraz życie innych.

Piękno i głęboka prawda „Hrabiego Monte Christo” kryją się w kreślonych przez Dumasa (i znakomicie przełożonych na film) portretach – ludzi dumnych i niezłomnych (jak ksiądz Faria), tchórzliwych i zainteresowanych wyłącznie własnym interesem (Gerard de Villefort, Fernand Montego), złamanych trudami życia i niesprawiedliwością (Monte Christo, Hayde). Imponująca galeria charakterów i osobowości ukazuje, jak bogata i złożona jest ludzka natura. Wskazuje, że każdy może ulec wielkim namiętnościom (miłość, władza, pieniądze, zemsta) i, zapomnieć o swoich ideałach, a prawdy o człowieku nie można wyrazić za pomocą opozycji: białe – czarne, dobre – złe.

Kadr z filmu „Hrabia Monte Christo”, reż. Alexandre de La Patelliere, Francja 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat.

Przemiana bohatera

Edmunda Dantèsa poznajemy jako uczciwego młodzieńca, idealistę, gotowego, ryzykując życie, rzucić się na ratunek nieznajomej. Młody bohater ma plany i marzenia. Jest szczęśliwie zakochany. Co zatem staje się zapalnikiem jego przemiany? Zdrada? Niesprawiedliwość? Doznane krzywdy i dojmująca samotność? Co sprawia, że Edmund Dantès staje się buntownikiem w typie bohatera bajronicznego – skonfliktowanym z normami swojego środowiska, obnażającym jego zakłamanie? Na te pytania z pewnością warto poszukać odpowiedzi po seansie. Warto również porównać bohatera Dumasa z buntownikami z polskiej sceny literackiej, np. Konradem czy Kordianem. Czy mają wspólne cechy? A może dzieli ich coś istotnego? Dlaczego przemiana Dantèsa przyjmuje inny kierunek niż w przypadku znanych uczniom postaci (Soplica, Kmicic, Raskolnikow)?

Siła determinacji

Historia Edmunda Dantèsa stanowi doskonały przykład wytrwałości. Bohater, mimo przeciwności, uparcie dąży do osiągnięcia celu. Podczas pobytu w więzieniu zdobywa wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu odmienić życie po ucieczce. Warto zauważyć, że do opuszczenia If młodzieniec przygotowuje się przez kilkanaście lat – bez gwarancji, że jego misja się powiedzie. Determinacja Dantèsa pokazuje, że niezależnie od trudności, warto walczyć o swoje marzenia i przekonania. To inspirująca lekcja dla wszystkich, którzy mierzą się z wielkimi wyzwaniami.

Kadr z filmu „Hrabia Monte Christo”, reż. Alexandre de La Patelliere, Francja 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat.

„Hrabia Monte Christo” to film, który opowiada o bogactwie doświadczeń egzystencjalnych i o skomplikowanych, sensacyjnych wręcz kolejach losu człowieka, który znajduje w sobie imponujący hart ducha i wolę walki. Czy marzenia i ambicje Dantèsa są jego siłą – czy raczej okażą się źródłem klęski? Koniecznie sprawdźcie, jak potoczy się historia najsłynniejszego mściciela wszech czasów.

Na film „Hrabia Monte Christo” zapraszamy do kin już od 9 sierpnia!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).