„Hrabia Monte Christo”
Dowiedz się jak zamówić seansCena zemsty
Grupy Wiekowe
Zagadnienia edukacyjne
Film twórców świetnie przyjętych „Trzej Muszkieterów…” to jeden z najlepiej ocenianych w tym roku obrazów w Cannes. Świetna, trzymająca w napięciu, ekranizacja przenosi nas do barwnej i tętniącej życiem XIX-wiecznej Francji.
Adaptacja dzieła Aleksandra Dumasa opowiada o losach Edmunda Dantèsa, młodego marynarza niesłusznie skazanego na dożywocie w ponurym zamczysku na wyspie If. Po latach spędzonych w nieludzkich warunkach, bohaterowi udaje się jednak uciec. Dzięki zdobytemu bogactwu, przyjmuje tożsamość tajemniczego Hrabiego Monte Christo i postanawia zemścić się na tych, którzy doprowadzili do jego upadku. Kolejne kroki Dantèsa (znakomity w tej roli Pierre Niney) tworzą historię pełną intryg i niespodziewanych zwrotów akcji.
Film – przedstawiając pełnokrwistych, targanych emocjami bohaterów – nie pozwoli na nudę nawet najbardziej wymagającym widzom i może być znakomitym pomysłem na pierwszy seans w nowym roku szkolnym. Jednocześnie, nie brak w nim wartościowych treści edukacyjnych. „Hrabiego Monte Christo”, opowieść o miłości, zemście i najważniejszych egzystencjalnych dylematach, z pewnością warto obejrzeć przed maturą, by wzbogacić słownik motywów literackich i filmowych.
Na jakie tematy można zwrócić uwagę podczas seansu?
Historia i kontekst społeczny
„Hrabia Monte Christo” wiernie i z dbałością o szczegóły przedstawia realia życia w XIX-wiecznej Francji. Film wyraża atmosferę polityczną tamtego okresu oraz napięcia wynikające z ówczesnych uwarunkowań społecznych. Przedstawia też kulturę, w której obycie, dobre maniery i znajomość rozmaitych towarzyskich konwencji maskują prawdziwe uczucia i intencje. Widz ma szansę skonfrontować się w wyzwaniami przeszłości – biedą, okrucieństwem wobec słabszych, marginalizowaniem roli kobiet – i zastanowić się, na ile ówczesne problemy są aktualne również dziś. Kolorytu opowieści dodają pięknie zaaranżowane wnętrza i barwne kostiumy.
Egzystencjalne dylematy
Opowieść o Edmundzie Dantèsie porusza ważne dylematy moralne. Bohater, niesłusznie oskarżony i pozbawiony wolności, staje przed wyborem: zemścić się czy odnaleźć w sobie siłę do przebaczenia? Równie istotne decyzje podejmują również jego bliscy. Być lojalnym czy zdradzić przyjaciela dla własnych korzyści? Sprzeciwić się silniejszemu czy uniknąć ryzyka? Wierzyć w powrót ukochanego czy wybrać nową miłość? Film skłania do refleksji nad konsekwencjami naszych wyborów i nad wpływem, jaki mają one na nasze życie oraz życie innych.
Piękno i głęboka prawda „Hrabiego Monte Christo” kryją się w kreślonych przez Dumasa (i znakomicie przełożonych na film) portretach – ludzi dumnych i niezłomnych (jak ksiądz Faria), tchórzliwych i zainteresowanych wyłącznie własnym interesem (Gerard de Villefort, Fernand Montego), złamanych trudami życia i niesprawiedliwością (Monte Christo, Hayde). Imponująca galeria charakterów i osobowości ukazuje, jak bogata i złożona jest ludzka natura. Wskazuje, że każdy może ulec wielkim namiętnościom (miłość, władza, pieniądze, zemsta) i, zapomnieć o swoich ideałach, a prawdy o człowieku nie można wyrazić za pomocą opozycji: białe – czarne, dobre – złe.
Przemiana bohatera
Edmunda Dantèsa poznajemy jako uczciwego młodzieńca, idealistę, gotowego, ryzykując życie, rzucić się na ratunek nieznajomej. Młody bohater ma plany i marzenia. Jest szczęśliwie zakochany. Co zatem staje się zapalnikiem jego przemiany? Zdrada? Niesprawiedliwość? Doznane krzywdy i dojmująca samotność? Co sprawia, że Edmund Dantès staje się buntownikiem w typie bohatera bajronicznego – skonfliktowanym z normami swojego środowiska, obnażającym jego zakłamanie? Na te pytania z pewnością warto poszukać odpowiedzi po seansie. Warto również porównać bohatera Dumasa z buntownikami z polskiej sceny literackiej, np. Konradem czy Kordianem. Czy mają wspólne cechy? A może dzieli ich coś istotnego? Dlaczego przemiana Dantèsa przyjmuje inny kierunek niż w przypadku znanych uczniom postaci (Soplica, Kmicic, Raskolnikow)?
Siła determinacji
Historia Edmunda Dantèsa stanowi doskonały przykład wytrwałości. Bohater, mimo przeciwności, uparcie dąży do osiągnięcia celu. Podczas pobytu w więzieniu zdobywa wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu odmienić życie po ucieczce. Warto zauważyć, że do opuszczenia If młodzieniec przygotowuje się przez kilkanaście lat – bez gwarancji, że jego misja się powiedzie. Determinacja Dantèsa pokazuje, że niezależnie od trudności, warto walczyć o swoje marzenia i przekonania. To inspirująca lekcja dla wszystkich, którzy mierzą się z wielkimi wyzwaniami.
„Hrabia Monte Christo” to film, który opowiada o bogactwie doświadczeń egzystencjalnych i o skomplikowanych, sensacyjnych wręcz kolejach losu człowieka, który znajduje w sobie imponujący hart ducha i wolę walki. Czy marzenia i ambicje Dantèsa są jego siłą – czy raczej okażą się źródłem klęski? Koniecznie sprawdźcie, jak potoczy się historia najsłynniejszego mściciela wszech czasów.
Na film „Hrabia Monte Christo” zapraszamy do kin już od 9 sierpnia!
Agata Szulc-Woźniak