Blog

Harold i magiczna kredka

Dowiedz się jak zamówić seans

Narysuj sobie przygodę

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Wyobraźcie sobie, że macie w ręku fioletową kredkę, którą możecie narysować wszystko, cokolwiek przyjdzie Wam do głowy. Brzmi jak zachęta do zabawy na kiepskich półkoloniach? Dodajmy więc coś jeszcze – to „wszystko” tworzycie naprawdę! Każde marzenie, każda myśl – cokolwiek powstanie w Waszej głowie – może natychmiast się zmaterializować.

To już całkiem niezły punkt wyjścia do filmowej historii. W dodatku – historii popartej bogatą literaturą i nawiązującej do czytelnego (w kręgu anglojęzycznym) kodu kulturowego. „Harold and the Purple Crayon”, amerykańska książka dla dzieci z lat pięćdziesiątych napisana i zilustrowana przez Crocketta Johnsona, to przecież klasyk. (Dla widzów zza oceanu). Ale tak się szczęśliwie składa, że i polski odbiorca potrafi docenić tego typu śmiałe fantazje. „Harold i magiczna kredka” nie zaskoczy przecież fanów „Zaczarowanego ołówka”, animowanej serii przygód Piotrka i Pimpka. Pomysł z urzeczywistniającymi się rysunkami jest, jak widać, nośny i międzynarodowy.

Zobacz zwiastun filmu „Harold i magiczna kredka”

Zarys fabuły

Harold i jego przyjaciele żyją w dwuwymiarowym świecie. Jest tu może nieco płasko, a wszechobecny fiolet mocno dominuje w pejzażu, ale nikt nie narzeka. Sympatyczny staruszek, autor, dba, by w tworzonej przez niego rzeczywistości wszystko działało jak należy. Rysowany troskliwą dłonią Harold, żyje w spokoju i bez lęku – niczego mu nie brakuje. Chyba dlatego wyrasta na tak uroczo naiwnego, życzliwego i pogodnego mężczyznę. Optymizm i mocno uwewnętrznione przekonanie o tym, że „wszystko będzie dobrze” wkrótce okażą się Haroldowi bardzo potrzebne. Pewnego dnia bowiem głos staruszka milknie, a bohater musi odnaleźć w sobie siłę, by wyruszyć na jego poszukiwania. Pomogą mu w tym zaprzyjaźnieni Łoś i Jeżozwierz, którzy w trójwymiarowym świecie przybiorą nowe postaci.

Kadr z filmu „Harold i magiczna kredka” reż. Carlos Saldanha, USA 2024, dystrybucja: UIP

Dla kogo jest film?

Metafizyczna podszewka tej opowieści aż się prosi o interpretację, choć pozostaje w tle historii – uchwytna raczej dla dorosłego widza niż dla kilkulatka. Jak żyć bez wiary w Autora? Kto zadecyduje o naszej dalszej drodze, kiedy jednocześnie znikną Przewodnik, mapa, kompas i wszelkie autorytety? Jak podjąć nieznośny ciężar własnej wolności? Oczywiście, mocno się rozpędzam.

Hamując w tym miejscu, film warto polecić dzieciom od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Z pewnością nie będą się nudzić, dzięki widowiskowym efektom specjalnym – wrażeniu spełniającej się magii. Naprędce naszkicowany samolot, który wzbija się w niego? Ożywający niewidzialny przyjaciel? Przemalowany dom? Proszę bardzo – twórcy nie poskąpią takich satysfakcjonujacych obrazów. W dodatku „Harold” nie straszy dydaktyzmem. Dzieciakom zdarza się tu wagarować, jeść kosmiczne porcje ciasta na śniadanie i bazgrać po czym popadnie. Film ma wyraźny rys karnawalizacyjny. Oto zawieszone zostają wszelkie prawa, a w „świecie na opak” rządy przejmują ci, którzy mają… kredkę!

Kompensacyjny aspekt karnawalizacji ma wiele zalet – dzieci, dotąd ograniczane przez zasady i normy, mogą wreszcie dać upust swojej wyobraźni i odkryć nowe możliwości. Tu chyba tkwi największy potencjał „Harolda (…)”, filmu pozwalającego przeżyć w wyobraźni to, co niemożliwie do przeżycia w świecie realnym. Mimo to, byłabym daleka od polecenia tej produkcji przedszkolakom – w finale historii czarny charakter, dotąd nieco komiczny, nabiera niespodziewanej drapieżności. Poza tym latający muchająk (muchopająk) to naprawdę materiał na koszmar.

Kadr z filmu „Harold i magiczna kredka” reż. Carlos Saldanha, USA 2024, dystrybucja: UIP

Walory edukacyjne

„Harold i magiczna kredka” chwali to, co w filmach (nie tylko dla dzieci) chwalić należy: nieskrępowaną fantazję, odważne eksplorowanie własnego wnętrza, podążanie za marzeniami i gotowość niesienia bezinteresownej pomocy. W tej historii znajdziecie kilka ważnych tematów:

„Cały trick jest w wyobraźni”: Wypowiedzianą przez Harolda maksymę można odczytać w bardzo szerokiej perspektywie. Możliwość tworzenia świata za pomocą magicznej kredki to nie tylko zabawa, ale i metafora mocy, jaką każdy z nas posiada – jeśli jest gotów podążyć za marzeniem. Filmowa opowieść zaprasza do odkrywania, jak wielką siłę ma wyobraźnia i jak daleko możemy zajść, jeśli odważymy się sami zadecydować o swojej przyszłości.

Rozwiązywanie problemów: Harold, który trafia do nieznanego mu świata, musi polegać na swojej kreatywności i zdolności do znajdowania rozwiązań. Jego rysunki są odpowiedziami na kolejne, zupełnie nowe dla bohatera wyzwania, co uczy konstruktywnego podejścia do problemów.

Optymizm i pozytywne myślenie: Optymizm Harolda pozwala mu śmiało pokonywać przeciwności. Pomaga to dzieciom zrozumieć, jak ważne jest, by zachować pozytywne nastawienie nawet w trudnych sytuacjach.

Empatia i pomoc innym: Łatwość fantazjowania pomaga Haroldowi znajdować oryginalne sposoby na wsparcie tych, których spotyka na swojej drodze. Film uczy, jak ważna jest wrażliwość na potrzeby innych i jak twórcze może być czynienia dobra.

Kadr z filmu „Harold i magiczna kredka” reż. Carlos Saldanha, USA 2024, dystrybucja: UIP

„Harold i magiczna kredka” to film, którego przesłanie nie jest szczególnie odkrywcze ani oryginalne, ale zdecydowanie ważne i potrzebne: wyobraźnia to nie tylko zabawa, ale też potężne narzędzie do rozwiązywania problemów, budowania relacji i – przede wszystkim – odkrywania siebie.

„Harold i magiczna kredka” w kinach od 2 sierpnia. Zapraszamy!

Agata Szulc-Woźniak

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

LEE. NA WŁASNE OCZY

Materiały edukacyjne do filmu „Lee. Na własne oczy” (reż. Ellen Kuras, USA, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 116 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Mój przyjaciel pingwin

Materiały edukacyjne do filmu „Mój przyjaciel pingwin” (reż. David Schurmann, USA, Brazylia 2024, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Media Squad).

Ozi: Głos deszczowego lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Ozi: Głos deszczowego lasu” (reż. Tim Harper, Wielka Brytania, Francja, USA 2023, czas trwania: 97 min., dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

Nierozłączni

Materiały edukacyjne do filmu „Nierozłączni” (reż. Jeremy Degruson, Francja, Hiszpania, Belgia 2023, czas trwania: 85 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films)

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

Leonardo. Odkrywca

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Był sobie kot

Materiały edukacyjne do filmu „Był sobie kot” (reż. C. Jenkins, Wielka Brytania/Kanada 2024, 88 min., dystrybucja: Monolith Films)

Jurek Maskonurek. Misja Puffinów

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

Jedno życie

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).