Blog

Filmowy Dzień Matki

Dowiedz się jak zamówić seans

Sprawdź nasze propozycje

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Ta wyjątkowa data w kalendarzu daje nie tylko pretekst do okazania mamom wdzięczności. To także świetny moment na to, by zachęcić uczniów do refleksji na temat tego, jaką rolę odgrywają w naszym życiu osoby, które troszczą się o nad od najwcześniejszych lat, zapewniając nam opiekę i wsparcie. Z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień? Dlaczego warto docenić ich wysiłek? Jako wstęp do rozmowy na ten temat możesz wykorzystać angażujący seans filmowy, który może być doskonałym narzędziem służącym zrozumieniu i pogłębieniu relacji.

Poznaj trzy inspirujące filmowe bohaterki, do których warto będzie nawiązać w trakcie dyskusji o relacjach Twoich podopiecznych (w każdym wieku!) ze swoimi najbliższymi.

Dla klas 1-3 – „Superagentka”  

Tytułowa bohaterka tej ciepłej opowieści dla najmłodszych jest młodą detektywką, która na każdym kroku wpada na trop nowych tajemnic. Dla dziesięcioletniej Agathe-Christine większym wyzwaniem od rozwiązywania skomplikowanych zagadek okazuje się dla niej jednak… nawiązywanie relacji z innymi. Dziewczynka zmieniła bowiem niedawno miejsce zamieszkania. Jak w tej trudnej sytuacji wspiera ją jej mama?

Kadr z filmu „Superagentka” (reż. Karla von Bengtson, Dania 2017, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty).

Rodzicielka zachęca dziewczynkę do otwarcia się na nowe znajomości. Zachęca do nawiązywania relacji z innymi. Przypomina, że przeprowadzka jest doskonałą okazją, by zacząć wszystko od nowa.

Czy Twoi podopieczni, podobnie jak Agathe-Christine, mierzyli się już z pierwszymi trudnymi sytuacjami? Czy mogli liczyć wtedy na wsparcie mamy (lub innej bliskiej osoby)? Jak wpłynęło to na ich samopoczucie? Zachęć najmłodszych uczniów do tego, żeby podzielili się swoimi doświadczeniami. Przypomnij im, że nawet największym wyzwaniom łatwiej jest stawiać czoła, kiedy otuchy dodaje nam bliska i zaufana osoba.

Skorzystaj także z darmowych materiałów edukacyjnych do filmu, które będą wartościowym uzupełnieniem lekcji.

Dla klas 4-8 – „Strażniczka smoków”

Czy mianem mamy można określić tylko osobę, z którą łączą nas biologiczne więzy? A może można uznać za matkę kogoś, z kim nie jesteśmy spokrewnieni, a kto nas wychowywał i odgrywa ważną rolę w naszym życiu? Część uczennic i uczniów może mierzyć się z pytaniami, jakie mogłaby zadać główna bohaterka animacji „Strażniczka smoków”.

Kadr z filmu „Strażniczka smoków” (reż. Salvador Simó, Li Jianping, Hiszpania/Chiny 2024, dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland).

Dziesięcioletnia Ping jest bowiem sierotą. Nie zna swoich rodziców. Najbliższą jej osobą jest Lao Ma – starsza kobieta, która przygarnęła ją pod swoje skrzydła. Ping jest wdzięczna swojej opiekunce i z oddaniem pomaga jej w codziennych obowiązkach. Bohaterki mogą liczyć na swoje wsparcie w trudnych chwilach. Ping odważnie przeciwstawia się przemocy okrutnego właściciela ziemskiego i nie pozwala skrzywdzić kobiety, która ją wychowywała.

Więź między bohaterkami może być ciekawym punktem wyjścia do dyskusji z młodymi widzami na temat tego, że więzy krwi nie są jedynym warunkiem do zbudowania głębokiej, wspierającej, matczynej relacji. Znacznie istotniejsze jest wykazywanie się empatią, cierpliwością i troską o dobro drugiej istoty. Przekona się o tym także Ping, kiedy odkryje swoją życiową misję. Dziewczynka z pełnym zaangażowaniem podejmie się opieki nad smokami, które potrzebują jej pomocy.

Film „Strażniczka smoków” możesz zobaczyć aktualnie w kinach ze specjalną edukacyjną wideoprelekcją (na zamówienie grup szkolnych).

Dla szkół ponadpodstawowych – „Bezmiar”

Poruszająca opowieść o bezwarunkowej matczynej miłości zabierze młodych widzów do Rzymu lat 70. W Wiecznym mieście dorasta 11-letni Adri. Bohater urodził się jako dziewczynka, bardziej czuje się jednak chłopcem. Adri nie znajduje zrozumienia ani wśród rówieśników, ani w domu rodzinnym, gdzie jego najbliżsi żyją pod dyktando przemocowego ojca. Wyjątkiem jest Clara, matka chłopca – troskliwa, wrażliwa na potrzeby swoich dzieci kobieta darzy go zrozumieniem i pełną akceptacją.

Kadr z filmu „Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese, Włochy/Francja 2022, dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Bezmiar” to opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, o inności i wykluczeniu. Przede wszystkim to jednak historia o matczynej miłości i bezwarunkowej determinacji, by mimo niesprzyjających warunków zapewnić swoim dzieciom inkluzywną przestrzeń, wolną od przemocy, krzywdzących słów i oceniających spojrzeń. Seans może być wstępem do rozmowy o tożsamości płciowej, tolerancji i roli rodzinnego wsparcia.

Jesteś wychowawcą, psychologiem lub pedagogiem? Zachęcam do tego, by skorzystać z broszury, która będzie wsparciem w rozmowie z młodzieżą po projekcji.

A może interesują Cię inne tytuły na Dzień Matki? Poszukiwania możesz rozpocząć w naszym serwisie, klikając w tagi RODZINA lub RELACJE.

Paulina Kulesza

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)