Blog

Filmowe motywy i konteksty przydatne na maturze

Dowiedz się jak zamówić seans

Powtórka do egzaminu z Filmem w Szkole

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

W przygotowaniach do matury warto pamiętać także o kinie. Film jak najbardziej może posłużyć jako kontekst do poparcia tezy w wypowiedzi pisemnej. Uczniom często też łatwiej zrozumieć dane zagadnienie na przykładzie medium audiowizualnego. Kiedy czasu na naukę do matury coraz mniej, zachęcamy do tego, by przy powtórce wspomóc się sztuką filmową. Oto nasze propozycje tytułów, które mogą się okazać szczególnie przydatne.

Filmy: motyw buntu

  • „W gorsecie”. Nietypowa biografia cesarzowej Sisi pokazuje ją jako buntowniczkę, spętaną tytułowym gorsetem dworskich konwenansów i szukającą miejsca dla siebie. Film ma wydźwięk indywidualistyczny i feministyczny.

Filmy: motyw samotności

  • „Pies i robot”. Przepiękna opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliskości, zrozumienia. Portret tego, jak niezbędne i trudne zarazem są relacje.
  • „Cicha dziewczyna”. Poruszająca opowieść o nieśmiałej dziewczynce, która po raz pierwszy w życiu zaznaje czułości, dobroci i wrażliwości, dzięki czemu zaczyna otwierać się na innych. Jej obecność okazuje się zbawienna także dla opiekującego się nią małżeństwa, przeżywającego własne zmagania.
Kadr z filmu „Kos”

Filmy: motyw ludowy

  • „Kos”. Jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat – opowieść o fikcyjnych wydarzeniach z życia Tadeusza Kościuszki – to kopalnia przydatnych edukacyjnie tematów. Przywary szlacheckie, Powstanie Kościuszkowskie, sytuacja chłopstwa na ziemiach polskich, a wszystko w atrakcyjnej, „tarantinowskiej” formie: naprawdę warto, by twoi uczniowie poznali ten tytuł.
  • „Chłopi”. Animowana ekranizacja Reymontowskiego arcydzieła udowodniła, że tekst noblisty wciąż przemawia do młodych odbiorców. Świetny tytuł zarówno do powtórzenia sobie treści lektury, jak i jako kontekst do tematyki chłopskiej i kobiecej.

Filmy: motyw żałoby

  • „Innego końca nie będzie”. Skromny polski film w niezwykle subtelny, pełen czułości sposób opowiada o radzeniu sobie z samobójstwem ojca i różnych sposobach przepracowywania traumy przez rodzinę: matkę i trójkę dzieci w różnym wieku.
  • „Sztuka pięknego życia”. Nietypowy, operujący zaburzoną chronologią melodramat pełny sens zyskuje w ostatnich scenach – wtedy to okazuje się, że przez cały seans oglądaliśmy wspomnienia kochającego męża, tęskniącego za swoją zmarłą na raka żoną.
Kadr z filmu „Strefa interesów”

Filmy: motyw Zagłady

  • „Strefa interesów”. Głośny film Jonathana Glazera, oparty na powieści Martina Amisa, to obowiązkowy seans dla każdego maturzysty. „Strefa interesów” koresponduje z tezą o „banalności zła” Hanny Arendt, wierszem „Campo di Fiori” Czesława Miłosza i esejem „Biedni Polacy patrzą na getto” Jana Błońskiego. To porażający portret nazistowskiej obojętności i automatyzacji Zagłady.
  • „Sekrety mojego taty”. Animacja jest adaptacją słynnego, autobiograficznego komiksu Michela Kichki, dotyczącego zagadnienia traumy pokoleniowej. Autor – i zarazem główny bohater filmu – jest synem mężczyzny ocalałego z Holokaustu. Widzowie razem z nim poznają trudną żydowską historię, odkrywając tytułowe „sekrety taty”.
  • „Prawdziwy ból”. W bardzo interesujący sposób opowiada o Zagładzie z perspektywy młodych osób, które pamiętają ją tylko z mglistych rodzinnych opowieści. Film stawia pytania o to, jakie znaczenie Holokaust ma w dzisiejszej rzeczywistości i jak można każdego dnia – swoim postępowaniem, relacjami z bliskimi – sprawiać, by świat był lepszym miejscem dla wszystkich.

Filmy: motyw migracji

  • „Zielona granica”. Wojna i związana z nią migracja w krótkim czasie stały się codziennością nas wszystkich – niewykluczone, że i na maturze pojawią się takie aktualne tematy. Dobrym kontekstem może się okazać głośny film Agnieszki Holland o sytuacji na białoruskiej granicy.
  • „Skąd dokąd”. Poruszający dokument przedstawia autentyczne historie ukraińskich migrantów, dzielących się swoimi przeżyciami z pomagającym im przedostać się do Polski kierowcą.

Filmy: motyw totalitaryzmu

  • „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”. To najbardziej „popkulturowy” tytuł na liście, ale cała książkowa i filmowa seria o igrzyskach śmierci może posłużyć twoim uczniom jako wyrazisty, zrozumiały i czytelny przykład życia w totalitarnym państwie.
  • „Opowieść podręcznej”. Serial oparty na słynnej powieści Margaret Atwood to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dystopii w światowej kulturze. Opowieść o świecie przyszłości, w którym rozrodczość jest ściśle kontrolowana przez państwo, przyda się także przy wszystkich tematach związanych z wolnością i kobiecością.
Kadr ze spektaklu „Hamlet” (dystrybutor retransmisji: KinoMaestro)

Filmy: motyw zemsty

  • „Hrabia Monte Christo”. Klasyczna powieść zemsty Aleksandra Dumasa doczekała się nowej, doskonałej adaptacji – z jej pomocą uczniowie mogą w krótkim czasie przyswoić sobie fabułę i najważniejsze wątki tego niezwykle ważnego dla europejskiej kultury dzieła.
  • Ekranizacje Szekspira. Cała twórczość dramaturga wszech czasów to kopalnia tematów i motywów, a wątek zemsty z pewnością należał do jego ulubionych.

Filmy: motyw nowoczesnej technologii

  • „W nich cała nadzieja”. AI i postęp sztucznej inteligencji to gorący temat, który jak najbardziej może pojawić się na maturze. Z pomocą może przyjść np. polski film science-fiction, w którym młoda dziewczyna w zdewastowanym, postapokaliptycznym świecie toczy nierówną walkę z robotem.
  • „Mars Express”. Francuski film opowiada o świecie przyszłości, w którym ludzie skolonizowali Marsa, a roboty zyskały samoświadomość. Seans obfituje w istotne, aktualne i filozoficzne wątki.
Simona Kossak
Kadr z filmu „Simona”

Filmy: motyw ochrony natury

  • „Flow”. Nagrodzona Oscarem animacja opowiada o świecie po katastrofie klimatycznej, w którym grupa zwierząt walczy o przetrwanie. Dobry przykład także dla motywu apokalipsy.
  • „Simona”. Biografia polskiej naukowczyni, biolożki i aktywistki związanej z Puszczą Białowieską będzie dla uczniów niezwykle wartościowym seansem: spotkaniem z wybitną postacią, ale i młodą, idealistyczną dziewczyną, szukającą dla siebie drogi w życiu na przekór oczekiwaniom rodziny.

Filmy: motyw inności

  • „Śubuk”. Polski film inspirowany prawdziwą historią, opowiadający o zmaganiach samotnej matki wychowującej chłopca w spektrum autyzmu w latach 90. Wprowadzenie do świata osób neuroróżnorodnych i uczulenie na sytuację nieuprzywilejowanych grup.
  • „Wicked”. Musical nawiązujący do „Czarnoksiężnika z krainy Oz” skupia się na zmagainiach zielonoskórej czarownicy Elfaby, odrzucanej ze względu na swój wygląd. Mądra opowieść o tolerancji i akceptacji.

Po więcej maturalnych inspiracji odsyłamy do naszych starszych artykułów:

Katarzyna Kebernik

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK

Materiały edukacyjne do filmu „Niesamowite przygody skarpetek” (reż. Elżbieta Wąsik, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

FREDDY. PUDEL NIE Z TEJ ZIEMI

Materiały edukacyjne do filmu „Freddy. Pudel nie z tej Ziemi” (reż. Alexs Stadermann, Australia, Niemcy, Hiszpania, Meksyk 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Jeden na milion

Materiały edukacyjne do filmu „Jeden na milion” (reż. Jon Gunn, USA 2025, dystrybucja w Polsce: Monolith Films)

Fantastyczny Angelo

Materiały edukacyjne do filmu „Fantastyczny Angelo” (reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord, Francja Luksemburg 2024, dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty)

Dziewczyna z igłą

Materiały edukacyjne do filmu „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn, Dania Polska Szwecja 2024, dystrybucja w Polsce: Gutek Film)

Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka

Materiały edukacyjne do filmu „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka” (reż. Juan Jesús García Galocha, Pedro Solís García, Hiszpania 2024, dystrybucja w Polsce: Best Film)