Blog

Filmowa lekcja na Dzień Matki: 4 cytaty z filmowych mam warte omówienia z uczniami

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Słowa wsparcia, wyrazy miłości i …? Wsłuchaj się, co filmowi bohaterowie słyszą od swoich mam. Od razu ostrzegam, że nie będą to tylko łatwe cytaty. Z macierzyństwem i życiem rodzinnym wiąże się przecież wiele wyzwań. Pomóż uczniom porozmawiać także o nich.

Słowa wsparcia, wyrazy miłości i …? Wsłuchaj się, co filmowi bohaterowie słyszą od swoich mam. Od razu ostrzegam, że nie będą to tylko łatwe cytaty. Z macierzyństwem i życiem rodzinnym wiąże się przecież wiele wyzwań. Pomóż uczniom porozmawiać także o nich.

„Najważniejsze, że mam ciebie”

(„Kacper i Emma jadą w góry” – propozycja dla przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych)

Każdy film z serii o Kaprze i Emmie pomaga omówić ważny temat z obszaru relacji międzyludzkich. W części, której akcja toczy się w górach, para przyjaciół podejmuje się nietypowej misji. Dzieci chcą wyswatać mamę Emmy z jednym z towarzyszy wyprawy!

Co powie na to mama Emmy? Dlaczego to nienajlepszy pomysł? Czy rodzina może składać się tylko z dwóch osób? Czy samotność może być szczęśliwa i dawać spełnienie? Zarówno bohaterowie, jak i widzowie filmu mają sporo pytań do rozwikłania. Przy tym wyzwaniu wsparciem dla Ciebie i Twoich uczniów mogą być materiały opracowane przez edukatorkę filmową Marikę Kaiser. Zobaczcie, co dla Was przygotowała.

„Nie jesteś brzydki. Wiem, co mówię, bo jestem twoją mamą i ja znam cię najlepiej!”

(„Cudowny chłopak” – propozycja dla klas 4-8 szkół podstawowych)

Auggiemu, który różni się wyglądem od swoich rówieśników, nie jest łatwo. Na szczęście może liczyć na bezwzględną miłość i niezachwianą akceptację ze strony rodziny. Czeka go wiele trudnych przeżyć, ale w domu zawsze znajdzie wsparcie.

Pełna zrozumienia i optymizmu filmowa mama (Julia Roberts) to niezwykle inspirująca postać. Warto omówić jej postawę na lekcji. Pomoże Ci w tym scenariusz godziny wychowawczej dla klas IV-VI opracowany przez dr Agnieszkę Tomasik, nauczycielkę i autorkę koncepcji kształcenia „nauczanie empatyczne”. Zainspiruj się jej niezwykłymi pomysłami na zajęcia.

Kadr z filmu „Cudowny chłopak” (reż. Stephen Chbosky, prod. USA, Hongkong 2017, dystrybutor w Polsce: Monolith Films)

„Powiedz, synu, gdzie chcesz, żebym cię pochowała?”

(„Powrót Bena” – propozycja dla klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych)

Matka Bena jest wściekła, kiedy wypowiada te słowa. Syn walczący z nałogiem nadużył jej zaufania. Kobieta zawozi go na cmentarz i tam prowadzi z nim bolesną rozmowę.

Ta przejmująca scena to aktorski majstersztyk w wykonaniu Julii Roberts i Lucasa Hedgesa. Pod złością matki kryje się mnóstwo emocji. Czy uczniowie dostrzegą desperację, zawód, poczucie bezsilności, zranienie, troskę, a przede wszystkim przerażenie?

Analiza filmowego dialogu może prowadzić do ważnych życiowych refleksji na temat relacji z rodzicami. Jak czują się rodzice, gdy coś nam zagraża? Jak to wyrażają? Jakie uczucia, myśli i emocje maskują złością?

Niełatwe tematy wywołane seansem „Powrotu Bena” pomoże Wam omówić Martyna Harland – psycholożka SWPS, autorka projektu Filmoterapia.pl – autorka naszego scenariusza lekcji do tego filmu. Skorzystaj z jej wsparcia.

„Nie masz pojęcia, co dzieje się w mojej głowie!”

(„Pokój” – propozycja dla szkół ponadpodstawowych)

Rzeczywiście trudno wyobrazić sobie, jak czuje się Joy (Brie Larson) – będąca troskliwą, wręcz heroiczną, matką kilkuletniego chłopca, a jednocześnie potrzebującą wsparcia córką. Przez kilka lat więziona była w ogrodowej szopie i właśnie tam urodziła syna swojego oprawcy. Po oswobodzeniu nie jest jej łatwo. Czuje się osaczona, przytłoczona zmianami, zmaga się ze skutkami przemocy i z depresją. Powyższe słowa wykrzykuje do matki.

„Pokój” ma wiele walorów edukacyjnych, a jednym z nich jest to, że zwraca uwagę na skomplikowane relacje rodzinne. Pozwala dostrzec, że rodzice mogą mieć trudne doświadczenia i niełatwe do przepracowania emocje, które mogą być niezrozumiałe dla dzieci.

Propozycję wieloaspektowego omówienia filmu przygotowała Michalina Butkiewicz – nauczycielka języka polskiego i doradczyni metodyczna w placówkach doskonalenia nauczycieli. Zobacz, jak kreatywnie można podejść do tak niełatwego tematu.

Dalsze poszukiwania

„Ty i ja jesteśmy drużyną” – szepcze mama Conora z „Siedmiu minut po północy”. „To dla nas fantastyczna okazja, żeby zacząć wszystko od nowa” – przekonuje mama „Superagentki”. „Musisz się mną zająć” – mówi mama bohatera „Baby Bump”. Na FILM W SZKOLE czeka na Ciebie wiele inspiracji i podpowiedzi. Dalsze poszukiwania możesz zacząć od tagu RODZINA.

Chcesz zyskać nieograniczony dostęp do bazy naszych gotowych rozwiązań edukacyjnych? Zachęcamy do skorzystania z pakietu PREMIUM w cenie 19,90 zł za kwartał.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)

Za duży na bajki 2

Materiały edukacyjne do filmu „Za duży na bajki 2” (reż. Piotr Stasik, Polska 2023, 95 min., dystrybucja: Next Film)

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).