Blog

Filmowa lekcja na Dzień Matki: 4 cytaty z filmowych mam warte omówienia z uczniami

Grupy Wiekowe

Zagadnienia edukacyjne

Słowa wsparcia, wyrazy miłości i …? Wsłuchaj się, co filmowi bohaterowie słyszą od swoich mam. Od razu ostrzegam, że nie będą to tylko łatwe cytaty. Z macierzyństwem i życiem rodzinnym wiąże się przecież wiele wyzwań. Pomóż uczniom porozmawiać także o nich.

Słowa wsparcia, wyrazy miłości i …? Wsłuchaj się, co filmowi bohaterowie słyszą od swoich mam. Od razu ostrzegam, że nie będą to tylko łatwe cytaty. Z macierzyństwem i życiem rodzinnym wiąże się przecież wiele wyzwań. Pomóż uczniom porozmawiać także o nich.

„Najważniejsze, że mam ciebie”

(„Kacper i Emma jadą w góry” – propozycja dla przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych)

Każdy film z serii o Kaprze i Emmie pomaga omówić ważny temat z obszaru relacji międzyludzkich. W części, której akcja toczy się w górach, para przyjaciół podejmuje się nietypowej misji. Dzieci chcą wyswatać mamę Emmy z jednym z towarzyszy wyprawy!

Co powie na to mama Emmy? Dlaczego to nienajlepszy pomysł? Czy rodzina może składać się tylko z dwóch osób? Czy samotność może być szczęśliwa i dawać spełnienie? Zarówno bohaterowie, jak i widzowie filmu mają sporo pytań do rozwikłania. Przy tym wyzwaniu wsparciem dla Ciebie i Twoich uczniów mogą być materiały opracowane przez edukatorkę filmową Marikę Kaiser. Zobaczcie, co dla Was przygotowała.

„Nie jesteś brzydki. Wiem, co mówię, bo jestem twoją mamą i ja znam cię najlepiej!”

(„Cudowny chłopak” – propozycja dla klas 4-8 szkół podstawowych)

Auggiemu, który różni się wyglądem od swoich rówieśników, nie jest łatwo. Na szczęście może liczyć na bezwzględną miłość i niezachwianą akceptację ze strony rodziny. Czeka go wiele trudnych przeżyć, ale w domu zawsze znajdzie wsparcie.

Pełna zrozumienia i optymizmu filmowa mama (Julia Roberts) to niezwykle inspirująca postać. Warto omówić jej postawę na lekcji. Pomoże Ci w tym scenariusz godziny wychowawczej dla klas IV-VI opracowany przez dr Agnieszkę Tomasik, nauczycielkę i autorkę koncepcji kształcenia „nauczanie empatyczne”. Zainspiruj się jej niezwykłymi pomysłami na zajęcia.

Kadr z filmu „Cudowny chłopak” (reż. Stephen Chbosky, prod. USA, Hongkong 2017, dystrybutor w Polsce: Monolith Films)

„Powiedz, synu, gdzie chcesz, żebym cię pochowała?”

(„Powrót Bena” – propozycja dla klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych)

Matka Bena jest wściekła, kiedy wypowiada te słowa. Syn walczący z nałogiem nadużył jej zaufania. Kobieta zawozi go na cmentarz i tam prowadzi z nim bolesną rozmowę.

Ta przejmująca scena to aktorski majstersztyk w wykonaniu Julii Roberts i Lucasa Hedgesa. Pod złością matki kryje się mnóstwo emocji. Czy uczniowie dostrzegą desperację, zawód, poczucie bezsilności, zranienie, troskę, a przede wszystkim przerażenie?

Analiza filmowego dialogu może prowadzić do ważnych życiowych refleksji na temat relacji z rodzicami. Jak czują się rodzice, gdy coś nam zagraża? Jak to wyrażają? Jakie uczucia, myśli i emocje maskują złością?

Niełatwe tematy wywołane seansem „Powrotu Bena” pomoże Wam omówić Martyna Harland – psycholożka SWPS, autorka projektu Filmoterapia.pl – autorka naszego scenariusza lekcji do tego filmu. Skorzystaj z jej wsparcia.

„Nie masz pojęcia, co dzieje się w mojej głowie!”

(„Pokój” – propozycja dla szkół ponadpodstawowych)

Rzeczywiście trudno wyobrazić sobie, jak czuje się Joy (Brie Larson) – będąca troskliwą, wręcz heroiczną, matką kilkuletniego chłopca, a jednocześnie potrzebującą wsparcia córką. Przez kilka lat więziona była w ogrodowej szopie i właśnie tam urodziła syna swojego oprawcy. Po oswobodzeniu nie jest jej łatwo. Czuje się osaczona, przytłoczona zmianami, zmaga się ze skutkami przemocy i z depresją. Powyższe słowa wykrzykuje do matki.

„Pokój” ma wiele walorów edukacyjnych, a jednym z nich jest to, że zwraca uwagę na skomplikowane relacje rodzinne. Pozwala dostrzec, że rodzice mogą mieć trudne doświadczenia i niełatwe do przepracowania emocje, które mogą być niezrozumiałe dla dzieci.

Propozycję wieloaspektowego omówienia filmu przygotowała Michalina Butkiewicz – nauczycielka języka polskiego i doradczyni metodyczna w placówkach doskonalenia nauczycieli. Zobacz, jak kreatywnie można podejść do tak niełatwego tematu.

Dalsze poszukiwania

„Ty i ja jesteśmy drużyną” – szepcze mama Conora z „Siedmiu minut po północy”. „To dla nas fantastyczna okazja, żeby zacząć wszystko od nowa” – przekonuje mama „Superagentki”. „Musisz się mną zająć” – mówi mama bohatera „Baby Bump”. Na FILM W SZKOLE czeka na Ciebie wiele inspiracji i podpowiedzi. Dalsze poszukiwania możesz zacząć od tagu RODZINA.

Chcesz zyskać nieograniczony dostęp do bazy naszych gotowych rozwiązań edukacyjnych? Zachęcamy do skorzystania z pakietu PREMIUM w cenie 19,90 zł za kwartał.

Agnieszka Powierska

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).

Pocałunek Klimta

Materiały edukacyjne do filmu „Pocałunek Klimta" (reż. Ali Ray, Wielka Brytania 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja w Polsce: Kino Maestro).

Pati i klątwa Posejdona

Materiały edukacyjne do filmu „Pati i klątwa Posejdona” (reż. David Alaux, Eric Tosti, Francja 2022, czas trwania: 95 min., dystrybucja w Polsce: Młode Horyzonty).

Figurant

Materiały edukacyjne do filmu „Figurant" (reż. Robert Gliński, prod. Polska 2023, 112 min., dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa)

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Neneh: Gwiazda baletu

Materiały edukacyjne do filmu ‚,Neneh: Gwiazda baletu" (reż. Ramzi Ben Sliman, prod. Francja 2022, 97 min., dystrybucja w Polsce: Galapagos Films)