Zwierzaki na zakręcie

Materiały edukacyjne do filmu „Zwierzaki na zakręcie” (reż. Waldemar Fast, Niemcy, Wielka Brytania 2025, dystrybucja Monolith Films)

Data premiery 14.11.2025

Materiały edukacyjne

Edukatorzy o filmie

scenariusz

Scenariusz lekcji


Temat zajęć:
Jak grać fair play?


„Zwierzaki na zakręcie” to pełna energii i humoru animacja o marzeniach, odwadze i sile przyjaźni. Film zachęca młodych widzów do gry fair play, podążania za marzeniami i odkrywania tego, co naprawdę sprawia im radość. W szybkim tempie wyścigowej opowieści kryje się refleksja na temat tego, że warto słuchać siebie i mierzyć wysoko — nawet jeśli droga do sukcesu jest bardziej kręta, niż się spodziewaliśmy.

Główną bohaterką „Zwierzaków na zakręcie” jest Edzia — ambitna i pełna pasji myszka, która dorasta w rodzinnym wesołym miasteczku. Choć kocha swoich bliskich, marzy o zupełnie innej przyszłości niż praca w lunaparku. Chce brać udział w wyścigach samochodowych! Gdy poznaje swojego idola, Eda, staje przed wyzwaniem, które może odmienić jej życie — a także obronić miejsce, które kocha, przed upadkiem.

Film inspiruje do rozmów o wartości współpracy i przyjaźni, o zdrowej rywalizacji i o tym, czym jest szacunek do przeciwnika — na torze i poza nim. Może też stać się punktem wyjścia do zajęć o pasjach, talentach i tym, jak odnaleźć własną ścieżkę mimo wątpliwości i zewnętrznych oczekiwań. „Zwierzaki na zakręcie” przypominają, że sukcesy smakują najlepiej, gdy dzielimy je z innymi.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Odwaga bycia sobą mimo presji otoczenia.

  • Wartość przyjaźni i współpracy.

  • Fair play i szacunek dla rywali — co znaczy wygrywać uczciwie?

  • Wytrwałość i dyscyplina. Skąd czerpać motywację, gdy jest trudno?

  • Błędy jako część drogi — o nauce przez doświadczanie.

  • Media społecznościowe i kreowanie wizerunku. Gdzie kończy się prawda, a zaczyna iluzja?

  • Popularność vs. prawdziwe relacje — co naprawdę daje szczęście?

  • Wsparcie rodziny a własna ścieżka — jak godzić zobowiązania z marzeniami?

  • Radość z działania i przekraczania własnych granic.

  • Przyjaciele jako drużyna — jak budować relacje oparte na zaufaniu.


Zwiastun filmu:


Wysłuchaj opinii edukatorów o filmie:

Pobierz materiały edukacyjne do filmu

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kicia Kocia ma braciszka

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia ma braciszka” (reż. Marta Stróżycka, Polska 2025, dystrybucja: Nowe Horyzonty)

Super Charlie

Materiały edukacyjne do filmu „Super Charlie” (reż. Jon Holmberg, Szwecja 2025, 82′, dystrybucja: Best Film)

Lilly i kangurek

Materiały edukacyjne do filmu „Lilly i kangurek” (reż. Kate Woods, Australia 2025, 107′, dystrybucja: Kino Świat)

Skrzat. Nowy początek

Materiały edukacyjne do filmu „Skrzat. Nowy początek” (reż. Krzysztof Komander, Polska, Czechy 2025, 99′, dystrybucja: Next Film)

Edukatorzy o filmie
Scenariusz lekcji
napisy

O psie, który jeździł koleją 2

Materiały edukacyjne do filmu „O psie, który jeździł koleją 2” (reż. M. Nieć, Polska 2025, dystrybucja: Kino Świat).

Szkoła magicznych zwierząt 3

Materiały edukacyjne do filmu „Szkoła magicznych zwierząt 3” (reż. Sven Unterwaldt Jr., Niemcy 2024, 105′, dystrybucja: Młode Horyzonty)

HITPIG. ŚWINIAK ZAWODOWIEC

Materiały edukacyjne do filmu „Hitpig. Świniak zawodowiec” (reż. Cinzia Angelini, David Feiss, Wielka Brytania, Kanada, USA 2024, dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

ELFY ROZRABIAJĄ

Materiały edukacyjne do filmu „Elfy rozrabiają" (reż. Ute von Münchow-Pohl, Niemcy 2024, dystrybucja w Polsce: Kino Świat)

OSKAR, PATKA I ZŁOTO BAŁTYKU

Materiały edukacyjne do filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2025, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)