Materiały edukacyjne

Szajbus i pingwiny

Materiały edukacyjne do filmu „Szajbus i pingwiny” (reż. Stuart McDonald, Australia 2015, 95’)

Materiały edukacyjne

Scenariusz lekcji

Walory edukacyjne

Temat zajęć:
Na ratunek zwierzętom! Filmowa lekcja ekologii.


W minionych miesiącach z Australii docierały do nas przykre doniesienia. W wyjątkowo niszczycielskich pożarach ucierpiał unikalny ekosystem, tworzony przez niespotykane nigdzie indziej gatunki. Warto przybliżyć uczniom ten cenny przyrodniczo zakątek świata i pomóc im odkryć ciekawostki tamtejszej flory. Kangury, koale, dziobaki – to oczywiste… Ale kto wie, że w Australii żyją także pingwiny? Okazję do rozmowy o odległym kontynencie dają wyczyny filmowego Szajbusa – owczarka, który wraz ze swoimi właścicielami musi uratować nieloty przed wyginięciem. Czy zagrożona populacja przetrwa? A może zwycięży ludzka zachłanność i chęć zysku? Pogodny i pełen przygód film pozwoli najmłodszym widzom włączyć się w dyskusję o jednym z poważniejszych problemów współczesnej cywilizacji.


Zagadnienia edukacyjne:

  • Zwierzęta chronione – przed czym, jak i po co?
  • Środowisko, ekosystem, ekologia – ze słowniczka małego przyrodnika.
  • Jak zostać ekobohaterem? Podstawy ekologii dla najmłodszych.
  • Futrzaści aktorzy, ratownicy i opiekunowie. Niezwykłe zwierzęta i ich zawody.

Zobacz zwiastun filmu "Szajbus i pingwiny":

Materiały edukacyjne

Pobierz materiały edukacyjne

Zaloguj się aby bezpłatnie korzystać z materiałów edukacyjnych lub jeżeli nie masz konta, zarejestruj się.

Dowiedz się jak zamówić seans

Polecane materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Chłopi

Materiały edukacyjne do filmu „Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman, prod. Polska 2023, 116 min., dystrybucja w Polsce: Next Film)

Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy

Materiały edukacyjne do filmu „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” (reż. Guillaume Maidatchevsky, Francja/ Szwajcaria 2023, 83 min., dystrybucja w Polsce: M2 Films).

Mavka i strażnicy lasu

Materiały edukacyjne do filmu „Mavka i strażnicy lasu” (reż. Oleg Malamuzh, Oleksandra Ruban, Ukraina 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Monolith Films).

Ryś. Król puszczy

Materiały edukacyjne do filmu „Ryś. Król puszczy” (reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82 min., dystrybucja: Aurora Films).

Blueback

Materiały edukacyjne do filmu „Blueback” (reż. Robert Connolly, Australia 2022, 102 min., dystrybucja: Forum Film Poland).

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona

Materiały edukacyjne do filmu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona" (reż. Tina Mackic, Szwecja 2022, 83 min.)

Pimi z Krainy Tygrysów

Materiały edukacyjne do filmu „Pimi z Krainy Tygrysów" (reż. Brando Quilici, Włochy 2022, 94 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Kociarze

Materiały edukacyjne do filmu "Kociarze" (reż. Mye Hoang, USA 2022, 89 min.)

Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie

Materiały edukacyjne do filmu "Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie" (reż. Pierre Core, Francja 2022, 96 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland).