Blog

FILM W SZKOLE: PRZEWODNIK DLA RODZICA

Dowiedz się jak zamówić seans

Grupy Wiekowe

Mentor, przyjaciel, psycholog, pedagog, negocjator, pielęgniarka, nauczyciel… Do wyliczenia ról, jakie pełni, każdy rodzic mógłby zapewne dodać jeszcze co najmniej kilka. Jednak to ostatnia z wymienionych funkcji aktualnie zdaje się pochłaniać najwięcej czasu.

Mentor, przyjaciel, psycholog, pedagog, negocjator, pielęgniarka, nauczyciel… Do wyliczenia ról, jakie pełni, każdy rodzic mógłby zapewne dodać jeszcze co najmniej kilka. Jednak to ostatnia z wymienionych funkcji aktualnie zdaje się pochłaniać najwięcej czasu.

Platforma Film w Szkole to rozwiązanie, które odciąży Cię w domowej  edukacji i pomoże odzyskać czas, który niespodziewanie zaanektowało zdalne nauczanie. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Edukuj poprzez rozrywkę

Telewizja oraz Internet (a wraz z nim np. serwisy VOD) sprawiają, że dzieci potrafią być prawdziwymi znawcami kina – przejrzyjcie ze swoimi pociechami Film w Szkole, żeby się o tym przekonać! Dlaczego więc nie skorzystać z tej możliwości, aby opowiedzieć im o czymś naprawdę ważnym: uniwersalnych wartościach, przydatnych faktach lub tajemnicach wartych poznania? Wierzymy, że najefektywniejsza nauka   od przedszkola do matury – płynie poprzez poczucie frajdy, dlatego proponujemy materiały edukacyjne (lekcje video, prezentacje filmowe, scenariusze, spisy interesujących zagadnień…), które pomogą odkryć, jak mądre oraz wielowarstwowe potrafią być znane i lubiane filmy.

Co łączy mitycznych herosów i kinowych superbohaterów? Czy „Gwiezdne wojny” można wykorzystać odrabiając lekcje dotyczące patriotyzmu? Przed jakimi pułapkami sieci przestrzega „Player One”? Dawanie dziecku bodźców do wnikliwszego spoglądania na otaczający świat, budowanie skojarzeń pomiędzy różnymi tekstami kultury czy rozwijanie nawyku uważnego słuchania to inwestycja gwarantująca więcej niż piątki ze szkolnych wypracowań.

Uruchamiaj emocje

Wieloletnie doświadczenie na polu edukacji z filmem nauczyło nas, że wiedza, którą zyskujemy w trakcie seansów to nie wszystko. Czym byłaby przecież magia kina – celuloidowej opowieści „większej niż życie”, porywającej niezależnie od wieku, charakteru czy narodowości  – bez związanych z nim emocji?

O wielu ważnych tematach możesz porozmawiać z dziećmi odwołując się właśnie do poruszających perypetii filmowych bohaterów. Przykłady? Film edukacyjny do „Coco” pomoże Ci podjąć temat roli rodziny; materiały do „Cudownego chłopaka” wesprą w budowaniu otwartej i życzliwej postawy Twojego dziecka; a kino superbohaterskie może stać być dobrym pretekstem do rozmów o tym, jak uwierzyć w siebie.

Tematy, których dotyczą przygotowane przez nas materiały znajdziesz w sekcji zagadnienia edukacyjne.

Wybierając to, które Cię interesuje – wyświetlisz listę materiałów z nim związanych. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo odszukasz treści odpowiadające potrzebie chwili czy tematyce zadania domowego lub lekcji, z którą aktualnie mierzy się Twoje dziecko.

Oszczędzaj czas

Czy czas to pieniądz? Być może, jednak na pewno stanowi on zasób nieodnawialny. Dlatego tak istotne było dla nas, żeby w dobie, kiedy zdalne nauczanie potrafi zająć czas rodzica na długie godziny, zaoferować taką aktywność dla dziecka, która zagwarantuje mu spędzenie ciekawego i bezpiecznego czasu bez konieczności nadzoru opiekuna.

Przygotowaliśmy kilkadziesiąt filmów edukacyjnych (o zróżnicowanych czasach trwania – od kilku do kilkunastu minut) oraz atrakcyjne lekcje video  –  łącznie setki minut materiałów, których przyswajanie nie wymaga udziału rodzica.

Materiały – w przeciwieństwie do organizowanych na żywo webinarów – są dostępne o każdej porze, możesz więc wykorzystywać je zawsze, gdy będziesz miał potrzebę. Wszystkie treści, dostępne w serwisie Film w Szkole zostały przygotowane przez pedagogów z wieloletnim doświadczeniem i specjalistów w dziedzinach, których dotyczą (psychologów, polonistów, historyków, biologów, geografów, technologów żywienia, filmoznawców, medioznawców i wielu innych).

Treści odpowiadające Twoim potrzebom możesz łatwo wyszukać, wykorzystując:

Z serwisu Film w Szkole możesz korzystać zarówno w wersji bezpłatnej, jak i w wariancie PREMIUM, umożliwiającym dostęp do rozszerzonej bazy materiałów edukacyjnych: sam zdecyduj, która opcja bardziej Ci odpowiada.

Nie zapomnij też zapisać się do naszego newslettera – dzięki temu będziemy mogli pozostać w kontakcie i przekazywać Ci informacje o nowych treściach w Serwisie i edukacyjne inspiracje.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

„Jurek Maskonurek. Misja Puffinów”

Materiały edukacyjne do filmu „Jurek Maskonurek. Misja Puffinów” (reż. Nestor F. Dennis, Hiszpania, Włochy 2024, dystrybucja: Mówi Serwis)

„Niepewność. Zakochany Mickiewicz”

Materiały edukacyjne do filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (reż. Waldemar Szarek, Polska 2024, dystrybucja: TVP)

„Leonardo. Odkrywca”

Materiały edukacyjne do filmu „Leonardo. Odkrywca” (reż. J. Capobianco, P. L. Granjon, Francja 2023, czas trwania: 100 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

„Jedno życie”

Materiały edukacyjne do filmu „Jedno życie” (reż. James Hawes, Wielka Brytania 2023, 110 min., dystrybucja: Monolith Films).

Strażniczka smoków

Materiały do filmu „Strażniczka smoków” (reż. Jianping Li, Salvador Simo, Hiszpania, Chiny 2024, 99 minut)

Kicia Kocia w przedszkolu

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia w przedszkolu” (reż. M. Stróżycka, A. Błaszczyk, K. Majsner, Polska 2023, 42 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Przysięga Ireny

Materiały do filmu „Przysięga Ireny” (reż. Louise Archambault, Kanada, Polska 2023, 120 minut)

Kobieta z…

Materiały edukacyjne do filmu „Kobieta z...” (reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, prod. Polska 2023, 132 min., dystrybucja: Next Film)

Film dla kosmitów

Materiały edukacyjne do „Filmu dla kosmitów” (reż. Piotr Stasik, Polska 2024, 73 min., dystrybucja: TVP)