Blog

FILM W SZKOLE: PRZEWODNIK DLA RODZICA

Grupy Wiekowe

Mentor, przyjaciel, psycholog, pedagog, negocjator, pielęgniarka, nauczyciel… Do wyliczenia ról, jakie pełni, każdy rodzic mógłby zapewne dodać jeszcze co najmniej kilka. Jednak to ostatnia z wymienionych funkcji aktualnie zdaje się pochłaniać najwięcej czasu.

Mentor, przyjaciel, psycholog, pedagog, negocjator, pielęgniarka, nauczyciel… Do wyliczenia ról, jakie pełni, każdy rodzic mógłby zapewne dodać jeszcze co najmniej kilka. Jednak to ostatnia z wymienionych funkcji aktualnie zdaje się pochłaniać najwięcej czasu.

Platforma Film w Szkole to rozwiązanie, które odciąży Cię w domowej  edukacji i pomoże odzyskać czas, który niespodziewanie zaanektowało zdalne nauczanie. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Edukuj poprzez rozrywkę

Telewizja oraz Internet (a wraz z nim np. serwisy VOD) sprawiają, że dzieci potrafią być prawdziwymi znawcami kina – przejrzyjcie ze swoimi pociechami Film w Szkole, żeby się o tym przekonać! Dlaczego więc nie skorzystać z tej możliwości, aby opowiedzieć im o czymś naprawdę ważnym: uniwersalnych wartościach, przydatnych faktach lub tajemnicach wartych poznania? Wierzymy, że najefektywniejsza nauka   od przedszkola do matury – płynie poprzez poczucie frajdy, dlatego proponujemy materiały edukacyjne (lekcje video, prezentacje filmowe, scenariusze, spisy interesujących zagadnień…), które pomogą odkryć, jak mądre oraz wielowarstwowe potrafią być znane i lubiane filmy.

Co łączy mitycznych herosów i kinowych superbohaterów? Czy „Gwiezdne wojny” można wykorzystać odrabiając lekcje dotyczące patriotyzmu? Przed jakimi pułapkami sieci przestrzega „Player One”? Dawanie dziecku bodźców do wnikliwszego spoglądania na otaczający świat, budowanie skojarzeń pomiędzy różnymi tekstami kultury czy rozwijanie nawyku uważnego słuchania to inwestycja gwarantująca więcej niż piątki ze szkolnych wypracowań.

Uruchamiaj emocje

Wieloletnie doświadczenie na polu edukacji z filmem nauczyło nas, że wiedza, którą zyskujemy w trakcie seansów to nie wszystko. Czym byłaby przecież magia kina – celuloidowej opowieści „większej niż życie”, porywającej niezależnie od wieku, charakteru czy narodowości  – bez związanych z nim emocji?

O wielu ważnych tematach możesz porozmawiać z dziećmi odwołując się właśnie do poruszających perypetii filmowych bohaterów. Przykłady? Film edukacyjny do „Coco” pomoże Ci podjąć temat roli rodziny; materiały do „Cudownego chłopaka” wesprą w budowaniu otwartej i życzliwej postawy Twojego dziecka; a kino superbohaterskie może stać być dobrym pretekstem do rozmów o tym, jak uwierzyć w siebie.

Tematy, których dotyczą przygotowane przez nas materiały znajdziesz w sekcji zagadnienia edukacyjne.

Wybierając to, które Cię interesuje – wyświetlisz listę materiałów z nim związanych. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo odszukasz treści odpowiadające potrzebie chwili czy tematyce zadania domowego lub lekcji, z którą aktualnie mierzy się Twoje dziecko.

Oszczędzaj czas

Czy czas to pieniądz? Być może, jednak na pewno stanowi on zasób nieodnawialny. Dlatego tak istotne było dla nas, żeby w dobie, kiedy zdalne nauczanie potrafi zająć czas rodzica na długie godziny, zaoferować taką aktywność dla dziecka, która zagwarantuje mu spędzenie ciekawego i bezpiecznego czasu bez konieczności nadzoru opiekuna.

Przygotowaliśmy kilkadziesiąt filmów edukacyjnych (o zróżnicowanych czasach trwania – od kilku do kilkunastu minut) oraz atrakcyjne lekcje video  –  łącznie setki minut materiałów, których przyswajanie nie wymaga udziału rodzica.

Materiały – w przeciwieństwie do organizowanych na żywo webinarów – są dostępne o każdej porze, możesz więc wykorzystywać je zawsze, gdy będziesz miał potrzebę. Wszystkie treści, dostępne w serwisie Film w Szkole zostały przygotowane przez pedagogów z wieloletnim doświadczeniem i specjalistów w dziedzinach, których dotyczą (psychologów, polonistów, historyków, biologów, geografów, technologów żywienia, filmoznawców, medioznawców i wielu innych).

Treści odpowiadające Twoim potrzebom możesz łatwo wyszukać, wykorzystując:

Z serwisu Film w Szkole możesz korzystać zarówno w wersji bezpłatnej, jak i w wariancie PREMIUM, umożliwiającym dostęp do rozszerzonej bazy materiałów edukacyjnych: sam zdecyduj, która opcja bardziej Ci odpowiada.

Nie zapomnij też zapisać się do naszego newslettera – dzięki temu będziemy mogli pozostać w kontakcie i przekazywać Ci informacje o nowych treściach w Serwisie i edukacyjne inspiracje.

Dowiedz się jak zamówić seans

Najnowsze materiały edukacyjne

Zobacz wszystkie scenariusze!

Kos

Materiały edukacyjne do filmu „Kos” (reż. Paweł Maślona, prod. Polska 2023, 118 min., dystrybucja: TVP)

Pies i robot

Materiały edukacyjne do filmu „Pies i Robot” (reż. Pablo Berger, prod. Hiszpania, Francja 2023, 90 min., dystrybucja w Polsce: Best Film)

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele

Materiały edukacyjne do filmu „Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele” (reż. Jeremy Purcell, prod. Wielka Brytania, Irlandia 2023, 80 min., dystrybucja w Polsce: Forum Film).

Akademia pana Kleksa

Materiały edukacyjne do filmu „Akademia pana Kleksa" (reż. Maciej Kawulski, prod. Polska 2023, czas trwania: 127 min., dystrybucja: Next Film).

Cudowny chłopak. Biały ptak

Materiały edukacyjne do filmu „Cudowny Chłopak. Biały ptak" (reż. Marc Forster, prod. USA 2023, czas trwania: 122 min., dystrybucja: Monolith Films).

W nich cała nadzieja

Materiały edukacyjne do filmu "W nich cała nadzieja" (reż. Piotr Biedroń, prod. Polska 2023, czas trwania: 89 min., dystrybucja: Galapagos Films).

Skąd dokąd

Materiały edukacyjne do filmu „Skąd dokąd" (reż. Maciek Hamela, Polska-Ukraina 2023, czas trwania: 90 min., dystrybucja: So Films).

Kicia Kocia pod choinkę

Materiały edukacyjne do filmu „Kicia Kocia pod choinkę” (reż. M. Stróżycka, Anna Błaszczyk, D. Litwiniak, Polska 2023, 45 min., dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Kajtek Czarodziej

Materiały edukacyjne do filmu „Kajtek Czarodziej” (reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023, czas trwania: 105 min., dystrybucja: Kino Świat).